Najpiękniejsze róże do ogrodu

poniedziałek, 3 lipca , 2023|Ciekawostki, Uprawa|
Rating: 3.7/5. From 3 votes.
Proszę czekać...

Róża rabatowa ‘Marie Curie’

Najpiękniejsze róże do ogrodu

– podział na kategorie grupowe. Róże to eleganckie i szlachetne królowe kwiatów. Wyróżnia się niemal 200 gat. róż dziko rosnących i ok. 20 tys. odmian ogrodowych. Ich uproszczona klasyfikacja uwzględnia sposób kwitnienia, pokrój i wykorzystanie w ogrodzie. Wydzielono 7 podstawowych grup obejmujących liczne odmiany:

 

Najpiękniejsze róże do ogrodu – róże wielkokwiatowe.

Róża wielkokwiatowa ‘Jan Paweł II’

Najliczniejsza grupa róż ogrodowych, popularna szczególnie na kwiaty cięte w kwiaciarniach. Rosną do 120 cm wys., a ich kwiaty mają ładny, delikatny zapach. Na łodydze powstaje jeden kwiat. Sadzi się je też w ogrodach i w parkowych alejach. Kwitną kilka razy od czerwca do późnej jesieni. Wymagają stanowisk zacisznych i ciepłych oraz dobrej pielęgnacji i zabezpieczania na zimę przed mrozem.

Popularne odmiany: czerwono kwiatowe ’Barkarole’ i ‘Papa Meilland’, ’Mister Lincoln’, pomarańczowe ‘Alexander’ i ‘Tanakinom’, żółte ‘Marco Polo i ‘Gloria Dei’ (’Peache Girl’), czy białe i kremowe ‘Fryderyk Chopin’ i ‘Pascali’.

Najpiękniejsze róże do ogrodu – róże rabatowe nazywane też wielokwiatowymi.

Doskonałe na rabaty i żywopłoty w ogrodach oraz w donicach na tarasy i balkony. Są długowieczne i kwitną od czerwca do późnej jesieni. Rosną na wys. do 100 cm i mają liczne kwiaty na pędzie. Ich wymagania uprawowe są niewielkie, dlatego to jedne z najpopularniej uprawianych grup róż. Są też bardzo odporne na mróz i nie wymagają podpór.

Popularne odmiany: czerwono kwiatowe:  ‘Europeana’, ’Niniwa’ , pomarańczowe ‘Phoenix’ i ‘Super Trouper’, różowe ‘Bailando’ i ‘Leonardo da Vinci(’Leocadie Sainte’), ’Bonaventura’, czy żółte ‘Solero’ i ‘Allgold’, ’Arthur Bell’.

Róża rabatowa ‘Leocadie Sainte’

Najpiękniejsze róże do ogrodu – róże angielskie.

Róże stworzone z krzyżówki odmian starych z nowymi. Mają duże, pełne i pachnące kwiaty o pastelowych odcieniach. Kwitną kilka razy w roku. Grupa bardzo znana i ceniona za swoje piękno, oraz aromat. Często określana mianem ‘austinek’ od nazwiska hodowcy, który je stworzył – anglika Davida Austina. Odmiany te, są też stosunkowo wysoką odporność na choroby i gorsze warunki glebowe. Są jednak wrażliwe na mrozy. Popularne odmiany: czerwono kwiatowe ‘Falstaff’, ‘Auscrim‘, różowe ‘James Galway’, ‘Ausmary‘, czy biała ‘Auscat‘, ‘Desdemona’. Popularne odmiany: Ausmary, Auswalker, Auscrim, Ausgold.

Krzaczasta róża kanadyjska Prairie Joy

Najpiękniejsze róże do ogrodu – róże parkowe.

Liczna grupa róż ogrodowych rosnących do 3 m wys. bez podpór. Mają sztywne i proste pędy i są idealne szczególnie ma żywopłoty parkowe i ogrodowe. Kwitną raz na rok lub częściej powtarzają kwitnienie cały sezon. Są odporne na choroby i mrozy. Niemal nie wymagają pielęgnacji i dobrej gleby. Popularne odmiany: czerwono kwiatowePaprika’ i ‘Rob Royality’, różowe ‘Elmshorn’ i ‘Prairie Joy’, czy żółte ‘Sterntaler’ i ‘Persian Yellow’, ’Chinatown’.

Najpiękniejsze róże do ogrodu – róże okrywowe.

Róża okrywowa ‘Hay Five’

Róże ogrodowe i parkowe na okrycie skarp i poboczy dróg, na skalniaki, rabaty i tarasy. Mają rozłożyste i długie płożące pędy, zakończone nawet kilkudziesięcioma pachnącymi kwiatami. Kwitną od czerwca do późnej jesieni. Są bardzo odporne na mróz, choroby i słabe warunki uprawy. Popularne odmiany: czerwono kwiatoweAlberich’, różowe ’Hay Five’,  ‘Mirato’, czy białe ‘Bounty’, ’Bianco/Swany’.

Najpiękniejsze róże do ogrodu – róże pnące.

Róża pnąca ‘Flash Mobile”

Idealne do obsady ogrodzeń, altan, drabinek ściennych, pergoli, tarasów i balkonów. Ich odmiany mają różną wielkość oraz sztywne lub giętkie pędy i różny czas kwitnienia. Są tu róże pnące powtarzające kwitnienie, pnące kwitnące cały rok oraz kwitnące tylko raz w roku. Preferują stanowiska dobrze nasłonecznione i wymagają podpórek, krat, pergoli. Popularne odmiany: czerwono kwiatowyAmadeus’, ’Symfonica Futura’, różowy ’Zephirine Drouhin’, ’New Dawn’,  ‘Camelot’, czy biała ‘Schanel No1 Climbing’.

Najpiękniejsze róże do ogrodu – róże miniaturowe nazywane też karłowymi.

Róża miniatura ‘Święta Tereska’

Bardzo łatwe w uprawie i pielęgnacji oraz odporne na mrozy.

Róża miniaturowa ‘Giggles’

Rosną zwykle do max 30 cm wys. Kwitną cały rok i są idealne do uprawy doniczkowej na balkony i tarasy. Większe można też wysadzać do ogrodu na niskie rabaty i skalniaki. Popularne odmiany: czerwono kwiatoweGiggles’ i ‘Sweet Love of Mine’, różowe ‘Biedermeier’ i ‘Sweet Love Forever’, żółte ‘Amica Gold’ i ‘Sweet Memories’, czy białe i kremowe ‘Święta Tereska’ i ‘White Fairy’.

 

Więcej na naszym kanale oraz w mediach społecznościowych, zapraszamy:

🌹 https://www.youtube.com/channel/UCguKKBc7F06eYM1tzYx1Z5A

🌹 Zamów róże: https://rozaria.pl

🌹 Porady i wskazówki – nasz blog – https://rozaria.pl/blog

🌹 Instagram: https://instagram.com/rozaria.pl

🌹 Facebook: https://www.facebook.com/SzkolkaRozRozaria/

🌹 Ogrody naszych klientów: https://rozaria.pl/ogrody-naszych-klientow/

Rating: 3.7/5. From 3 votes.
Proszę czekać...

Zostaw komentarz

+ 59 = 64