Sadzenie róż na pniu

2024-02-19T11:30:48+01:00czwartek, 3 stycznia , 2013|Uprawa|
Rating: 3.1/5. From 15 votes.
Proszę czekać...

Sadzenie róż na pniu krok po krokusadzenie róż na pniu

Prawidłowe sadzenie róż na  pniu jest kluczowym elementem, który decyduje o ich przyszłym rozwoju, zdrowiu i obfitości kwitnienia. To właśnie w momencie sadzenia zakładamy fundamenty dla przyszłych sukcesów uprawy tych wyjątkowych roślin. Warto więc poświęcić chwilę, aby dowiedzieć się, jak najlepiej przygotować roślinę oraz glebę, aby róże pienne mogły cieszyć oko swoim pięknem przez wiele lat. To pierwszy krok na drodze do stworzenia wymarzonego ogrodu pełnego aromatycznych kwiatów i zdrowych, silnych krzewów.

Jak prawidłowo posadzić róże na pniu

sadzenie róż na pniuZakupione róże pienne powinny nas cieszyć swym pięknem przez lata. A ponieważ przed każdą zimą musimy zabezpieczyć rośliny przed mrozem nie jest bez znaczenia odpowiedź na pytanie – Jak i kiedy sadzić róże na pniu? Prawidłowe posadzenie pozwoli nam wybrać najlepszy sposób pielęgnacji róży zimą – kopczykowanie bez groźby złamania naszej różyczki podczas jej przyginania do ziemi.

Kiedy sadzić róże pienne?

Najlepiej sadzić wiosną by uniknąć już na wstępie prac związanych z ochroną róż przed mrozem. Jeżeli zakupiliśmy rośliny jesienią łatwiej nam będzie przezimować je w dołowniku bądź zimnej piwnicy pilnując jedynie by nie przesuszyły się korzenie. Jeśli natomiast koniecznie chcemy wysadzić sadzonkę w ogrodzie, uczyńmy to zgodnie z instrukcją przedstawioną poniżej.

Sposób wykonania

Wiosną wykopujemy dołek większy od powierzchni korzeni tak by po wsadzeniu nie zawinęły się. W tym momencie musimy określić kierunek przyginania pędu róży jesienią. Gdy to zrobiliśmy umieszczamy róże pod skosem – kątem około 600 w stronę jesiennego przygięcia. Czop umieszczamy od strony pochylonej. Następnie przysypujemy ziemią, dobrze ugniatamy i obficie podlewamy. Po czym przywiązujemy do palika na prosto. Późną jesienią róże będziemy przyginać właśnie w kierunku skośnego sadzenia „na czop”. Skierowanie czopa podczas sadzenia warunkuje więc kierunek ułożenia pnia róży jesienią. Jeżeli na przykład miejsce docelowe znajduje się przy murze lub płocie możliwe jest ułożenie tylko w jednym bądź dwóch kierunkach.

Głębokość sadzenia róż na pniu

regulujemy w ten sposób by czop znajdował się tuż ponad powierzchnią gruntu. Natomiast wysokość stabilizującego palika powinna być taka by wchodził nam pomiędzy pędy korony co zapobiegnie ewentualnemu odłamaniu pod wpływem wiatru czy ulewy. Po czym przywiązujemy pęd róży do palika w 2-3 miejscach.

Gęstość sadzenia róż piennych

Wysadzając róże pienne na rabacie stosujemy odległości min. 1 m z każdej strony. Natomiast w pojedynczym długim rzędzie sadzimy rzadziej co 1 – 2 m.

Tak więc łukowate wygięcie pnia ponad czopem + wsadzenie rośliny pod kątem 60 stopni zapobiegnie złamaniu róży podczas jej kopczykowania na okres zimowy.

sadzenie róż na pniu kopiemy dołek na róże

kopiemy dołek na róże na głębokość 1 sztycha łopaty

 

Sadzenie róż na pniu spulchniamy dno dołka na róze

spulchniamy dno dołka aby korzenie łatwiej mogły przerastać podłoże

ugniatamy doniczkę róży

ugniatamy doniczkę aby później swobodnie odeszła jej zawartość

Sadzenie róż na pniu ułożenie ręki do wyciągnięcia róży

układamy rękę w kształcie litery L

Sadzenie róż na pniu delikatnie wyciągamy różę

przechylamy sadzonkę róży do dołu kładąc ją na dłoni i pociągamy od góry za doniczkę

sadzenie róży piennej

wsadzamy różę do przygotowanego miejsca

sadzenie róż na pniu

po zasypaniu ziemią posadzona róża daje nam kąt ok. 60 stopni

przywiązanie rózy piennej na prosto do palika

wbijamy podpórkę na prosto i przywiązujemy do niej róże

Sadzenie róż na pniu po wsadzeniu róży na pniu podlewamy

podlewamy wsadzone róże pienne

Sadząc w ten sposób późną jesienią bez problemu przygniemy naszą różyczkę do ziemi. Usypiemy na niej kopczyk i i mrozy jej nie zaszkodzą. Sam pień jest dużo bardziej odporny. W mroźne a bezśnieżne zimy możemy go również dla pewności zabezpieczyć.

zabezpieczenie róz piennych

róże pienne przygięte do ziemi i koronki zabezpieczone kopczykiem

róże pienne zabezpieczone na zimę

z braku miejsca można usypać jeden kopczyk

 

 

Rating: 3.1/5. From 15 votes.
Proszę czekać...

5 komentarzy

 1. monia 16 kwietnia 2015 w 12:58 - Odpowiedz

  A czy mozna zamias zakopywac zrobic chochoła

 2. marek 16 kwietnia 2015 w 21:12 - Odpowiedz

  można, ale to zawodny sposób. Jeżeli już to i tak lepiej różę przygiąć do ziemi razem z chochołem.

 3. Krystyna Pawlak 15 czerwca 2016 w 16:22 - Odpowiedz

  Wspaniała przesyłka, doskonale zapakowana z dbałością o rośliny. Jestem zachwycona. Czekam na zakwitnięcie. Wszystkim polecam tego hodowcę, jego profesjonalizm jest najwyższej próby.

 4. Beata 29 marca 2024 w 09:33 - Odpowiedz

  Dlaczego czop korzeniowy powinien być nad gruntem. Posadziłam głębiej. Potem zorientowałam się i rozwinęłam ziemię aby wystawał, dlatego jest dołek. Czy może tak zostać czy poprawić ?

Zostaw komentarz

31 − 27 =