stanowisko dla różStanowisko

Większość Róż wymaga dużej ilości składników pokarmowych aby zdrowo rosły oraz obficie i długo kwitły. Dlatego powinniśmy przeznaczać pod sadzenie róż stanowisko ciepłe i nasłonecznione, na żyznej glebie piaszczysto – gliniastej, bogatej w materie organiczną, o kwasowości (pH 6 - 6,5) zbliżonej do odczynu obojętnego. Poziom wody gruntowej powinien być poniżej 1 m. Tyle jeżeli chodzi o idealne stanowisko. W praktyce jednak często coś nam do ideału brakuje. Jeśli gleba w miejscu sadzenia nie jest wystarczająco dobra (np. jałowa, piaszczysta sucha, zaskorupiająca się itp.) dobrze jest wybrać jej znacznie więcej i nawieźć nowej, żyznej (ziemia ogrodnicza odkwaszona, kompostowa) Dzięki temu zapewnimy roślinie lepsze warunki do rozwoju. Idealnie byłoby zmienić ziemię na ok. 50 cm wgłąb i wszerz. Jeżeli mamy zbyt kwaśną glebę to należy zastosować wapno, kredę lub dolomit. Na zbyt zasadowe (>pH6,5) stosujemy nieodkwaszony torf wysoki w ilości ok. 100 kg/m2.

nawożenie rózNawożenie

Najważniejsze plonotwórcze składniki to Azot (N), Fosfor (P) i Potas (K). W dalszej kolejności Magnez (Mg), Wapń (Ca) i Siarka (S). Następnie mikroelementy Żelazo (Fe), Miedź (Cu), Bor (B), Cynk (Zn), Mangan (Mn), Molibden (Mo).

Najlepszym nawozem dla róż jest obornik (koński i bydlęcy) oraz kompost, ponieważ oprócz kompleksowej dawki skł. mineralnych wzbogaca naszą glebę w materię organiczną. Stosujemy go jesienią ok. 2-3 kg/m2 mieszając z ziemią podczas kopczykowania róż.

Z nawozów mineralnych najlepsze są te wieloskładnikowe z mikroelementami, bezchlorkowe. Są to m.in. Azofoska, "Ogród” z Siarkopola, Yara Mila Complex, Rosafert, Osmocote Plus. W następnej kolejności nawozy wieloskładnikowe m.in. Polifoska, Polimag itp. Optymalny stosunek NPK w dawce nawozowej to 2:1:3 Nawozy wieloskładnikowe stosujemy wiosną po cięciu róż i druga dawka w połowie maja na kwitnienie. Orientacyjna dawka to 1 – 1/2 garści pod każdy krzak rozsypany w odległości 5 - 20 cm od podstawy krzewu. Nawozy zmieszane z glebą szybciej się rozłożą. Można również stosować nawozy z supermarketów. Są tanie ale i zazwyczaj składników mineralnych mają mało (co wcale tak tanio nie wychodzi). Jednak lepsze to niż w ogóle nie nawozić.

Nawożenie dolistne preparatami typu Insol, Florovit itd. należy traktować tylko jako nawożenie uzupełniające (mikroelementy). Można je stosować wg. etykiety na opakowaniu dodając do środków ochrony roślin. Róże nawozimy max. do końca lipca.

ochrona przed patogenamiOchrona przed patogenami

W walce z chorobami róż ważna jest higiena i profilaktyka. Wiele patogenów zimuje w opadłych liściach, dlatego przed zimą zawsze je wygrabiamy. Staramy się nie podlewać róż z góry po liściach a zawsze od dołu. Rozprzestrzenianiu chorób grzybowych sprzyja wilgotne środowisko. Chore, przemarznięte lub uszkodzone pędy usuwamy. Profilaktyczne stosowanie Środków Ochrony Roślin daje lepsze rezultaty niż interwencyjne. Do oprysku dodajemy również nawóz dolistny, który oprócz dostarczenia roślinie składników mineralnych zwiększa przyczepność preparatu. Najbardziej uciążliwa jest czarna plamistość i mączniak prawdziwy. W lutym, marcu przed rozwojem pąków liściowych można zastosować Miedzian 50 WP, Syllit 544 SC. Natomiast od maja do końca lipca, nawet co 14 dni można stosować naprzemiennie preparaty: Gwarant 500SC, Nimrod 250EC, Discus 500WG, Dithane 75 WG, Score 25 EC.

Jeżeli chodzi o szkodniki to najpowszechniejsze i najbardziej uciążliwe są mszyce. Potrafią nalecieć kilka razy w sezonie i za każdym razem inne podtypy: zielone, różowe, czarne. Są jednak dość łatwe do zwalczenia. Możemy zastosować m.in. Mospilan 20 SC, Decis, Confidor, Karate. Są to preparaty dostępne w małych opakowaniach i zwalczają większość innych różanych szkodników. Zabiegi wykonujemy wieczorem, po oblocie pszczół, przy temp. 150 - 250.

cięcie różCięcie róż

Wielkokwiatowe tniemy nisko, rokrocznie, wczesną wiosną na wys. 10-20 cm zostawiając 3-6 pędów.

Rabatowe przycinamy podobnie jak wielkokwiatowe ale wyżej na 20 - 60 cm zostawiając 5-10 pędów.

Okrywowe nie wymagają corocznego cięcia, co kilka lat zaleca się cięcie odmładzające.

Pnące, Historyczne, Angielskie tniemy w zasadzie dopiero od 3-4 roku, wcześniej muszą się rozrosnąć. Najlepiej kwitną na pędach dwu i więcej letnich. Wiosną skraca się ubiegłoroczne pędy o 1/3 do 2/3 długości. Wycinamy część najstarszych pędów odmładzając krzew jak również pędy najsłabsze, cienkie, zdeformowane.

Większość róż pozytywnie reaguje na usuwanie przekwitłych kwiatostanów w trakcie sezonu wegetacyjnego.

zabezpieczenie róż na zimęZabezpieczenie na zimę

Do najmniej zimotrwałych należą róże wielkokwiatowe. Te powinniśmy bezwzględnie zabezpieczyć na okres zimowy. Okrywanie rozpoczynamy nie za wcześnie, tak by rośliny zakończyły wegetację, liście spadły i zostały wygrabione. Pierwszymi jesiennymi przymrozkami róże powinny zahartować się. Przystępujemy do okrywania dopiero po wystąpieniu silniejszych przymrozków, gdy zapowiadane jest większe ochłodzenie, czyli w listopadzie a w niektóre lata nawet w grudniu. U nasady krzewu usypuje się kopczyk z ziemi (20-30 cm) lub innych materiałów: torfu, kory, słomy. Róże pnące i inne większe róże zabezpieczamy stroiszem ze słomy, czarnej maty, juty. W czasie zimy jeżeli wystąpią silne mrozy bez okrywy śnieżnej róże powinniśmy zabezpieczyć dodatkowo słomą, gałązkami roślin iglastych itp.

 

 

Produkt dodany do Ulubionych