róże BURBOŃSKIE


Róże burbońskie (Rosa x borboniana) zwane też Bourbon Rose, to grupa silnie rosnących róż odpornych na zimno (tylko niektóre sprawdzają się lepiej w cieplejszych obszarach). Energicznie powtarzają też kwitnienie, zazwyczaj z dużymi kwiatami i długimi pędami. Kwiaty mają mocny zapach, z głównym kwitnieniem późną wiosną. Powtarzają potem kwitnienie z mniejszą intensywnością latem, do wczesnej jesieni.

Pochodzenie róż burbońskich jest historyczne. Ta piękna stara odmiana róż została bowiem wprowadzona we Francji na początku XIX w. Pochodzi przy tym z wyspy Reunion, dawnej wyspy Ile de Bourbon na Oceanie Indyjskim. Jest to krzyżówka róży chińskiej i róży damasceńskiej (Rosa Damascena x Chinas, wszystkie uprawiane na wspomnianej wyspie). Nasiona tych róż trafiły potem do ​​Francji na początku XIX w. Róże te były też bardzo popularne we Francji do krzyżowania i tworzenia nowych odmian hybryd. Przy niewielkiej konkurencji w dawnych czasach, wiele ich odmian  rozprzestrzeniło się w potem po całym świecie. Niektóre z nich są nadal dostępne, w tym m.in. ‘Louise Odier’, ‘Souvenier de la Malmaison’, czy bezkolcowa ‘Zephirine Drouhin’.

Pokrój róż burbońskich jest krzewiasty. Większość Burbonów tworzy przy tym duże krzewy o ciemnozielonych liściach i kolcach. Dorastają do 2 metrów, a odmiany pnące do 3-4 m. Podobnie jak ich chińscy przodkowie, powtarzają kwitnienie. Większość odmian kwitnie późną wiosną i wczesnym latem, a potem kwitnie sporadycznie przez całe lato, aż do jesieni. Kolorystyka kwiatów waha się od ciemnoczerwonego do idealnego różu, jasnego różu i czystej bieli. Zwykle też rozprowadzają intensywny zapach starej róży.

Produkt dodany do Ulubionych