Kiedy przycinać róże

2024-02-18T16:52:34+01:00czwartek, 23 lutego , 2023|Pielęgnacja, Uprawa|
Rating: 4.6/5. From 5 votes.
Proszę czekać...

Przycinanie róż

stanowi jeden z podstawowych zabiegów, jakie są konieczne w uprawie tych kwiatów. Zasady cięcia róż nie są przy tym zbyt skomplikowane, choć sposób wykonania tej czynności musi być dostosowany do rodzaju róż, jakie mamy w ogrodzie. Należy ponadto dokładnie wiedzieć, kiedy przycinać róże. Wśród bogatej palety odmian mamy te, które muszą kategorycznie zostać przycięte corocznie, np. odmiany wielkokwiatowe oraz rabatowe, czy parkowe.

kiedy przycinać róże

Odpowiednia pielęgnacja to podstawa, a jednym z jej podstawowych zabiegów, jest właśnie prawidłowe przycinanie róż. Jest ono niezbędne w przypadku większości odmian. Polega na odpowiednim skróceniu pędów róży zaraz po jej posadzeniu i w czasie późniejszego wieloletniego kształtowania struktury i wyglądu jej krzewu. Przycinanie wywołuje bujne kwitnienie i dopuszcza do wnętrza krzewu większą ilość powietrza i światła. Usuwa też stare, chore i martwe pędy. By cięcie róż było skuteczne, trzeba pamiętać o kilku niezbędnych zasadach odnośnie terminu zabiegu i sposobu jego wykonania. Przeczytaj i sprawdź kiedy przycinać róże.

 

Kiedy przycinać róże?

Ogólną zasadą jest, aby róże po posadzeniu przycinać wiosną. KIEDY PRZYCINAĆ RÓŻEKiedy przycinać róże odnośnie konkretnych miesięcy? Otóż takie przycinanie główne należy robić najlepiej w połowie kwietnia, gdy pąki są już dobrze nabrzmiałe. Niekiedy cięcie takie można też jednak rozpocząć już pod koniec marca. Terminy te są jednak tylko umowne. Wszystko zależy bowiem od pogody. W tym czasie nie może już być zagrożenia, że mogą jeszcze wystąpić jakieś silniejsze przymrozki. Przymrozki mogłyby pouszkadzać pąki szczytowe, które znajdują się najbliżej okolicy cięcia. Gdyby ewentualny mróz uszkodził pąki róży, zabieg cięcia należałoby powtórzyć. W przeciwnym razie przez uszkodzone tkanki mogłyby wnikać choroby grzybowe powodujące usychanie i zamieranie pędów, a nawet całych krzewów.

Nowe, młode krzewy przycina się mocno, by zmniejszyć liczbę pędów i liści, a przez ograniczyć transpirację i lepiej ukorzenić różę. Taka obfita redukcja części nadziemnych zachowuje równowagę ilości pędów w stosunku do korzeni. Mocno stymuluje to przyspieszenie przyjęcia się krzewu w nowym miejscu i zapobiega możliwości jego zamarcia z powodu letniej suszy. W kolejnych latach sposób przycinania róż zależy od tego, jakiego rodzaju to są róże. Inaczej bowiem skraca się pędy u róż parkowych i pnących, a inaczej u róż piennych i wielkokwiatowych. Zawsze też dostosowuje się to do ładnej i bezdeszczowej pogody.

przycięte krzewy róż

 

Kiedy tniemy róże później w sezonie wegetacyjnym?

Później w sezonie wegetacyjnym, a więc latem i jesienią nie przycinamy już róż w taki sposób, jak opisano powyżej. W ciągu dalszej części wiosny i lata należy jedynie usuwać przekwitłe kwiatostany róż i niepotrzebne odrosty korzeniowe. Podobnie też na jesieni ich nie przycinamy, a jedynie usuwamy im stare kwiaty i martwe gałęzie.

Jak przycinać róże – zasady ogólne.

Główną zasadą w przycinaniu róż, jest pozostawianie gładkiej, równej i maksymalnie małej powierzchni cięcia oraz jego odpowiednia odległość 0,5-0,8 cm od najniższego zdrowego pąka, wyrastającego najlepiej w kierunku na zewnątrz krzewu. Pędy rosnące do wewnątrz zbytnio zagęszczają krzew, ocierają się o siebie i ranią, a do tego słabiej kwitną. Jeśli na pędach są jakieś uszkodzenia i zrakowacenia, to cięcie robimy jeszcze niżej.

KIEDY CIĄĆ RÓŻE

Cięcie róż przeprowadzamy tylko raz w roku na wiosnę tuż przed wytworzeniem nowych pędów. Sekator musi być dobrze naostrzony i czysty. Nie wolno bowiem ranić i miażdżyć pędów. Przycina się też pędy wyrastające poniżej miejsca szczepienia z podkładki, bo nie należą one do zaszczepionej odmiany szlachetniej. Pozostawione mogą ją zdominować. Każdą ranę po cięciu należy zasmarować specjalna maścią ogrodniczą. Można też zrobić oprysk środkiem grzybobójczym.

Czy warto przycinać róże?

Przycinanie róż to kluczowy zabieg pielęgnacyjny, który zapewnia zdrowy wzrost, obfite kwitnienie oraz estetyczny wygląd krzewów. Dzięki niemu, rośliny są bardziej odporne na choroby i szkodniki, lepiej się krzewią, a także mają zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza. Regularne przycinanie pozwala także na kształtowanie roślin według potrzeb ogrodnika, a także na usunięcie uszkodzonych i chorych części, co przyczynia się do długowieczności i witalności róż.

Rating: 4.6/5. From 5 votes.
Proszę czekać...

Zostaw komentarz

51 − = 45