Ogród Róż

2024-02-13T19:11:55+01:00czwartek, 3 lutego , 2022|Historie|
Rating: 3.7/5. From 3 votes.
Proszę czekać...

OGRÓD RÓŻ w moim przydomowym ogródkuogród róż

W moim małym, przydomowym ogródku zawsze były „jakieś” róże, ich zapach i kwiaty zawsze mi się bardzo podobały. Kiedy jednak kupowałam nowe sadzonki, to odbywało się to na zasadzie doboru według kolorów. Niestety o nazwach lub hodowcach nie wiedziałam nic. Moja wiedza o ich pielęgnacji była też niewielka. Wydają mi się to czasy bardzo odległe, bo aktualnie mój ogród nie może żyć bez róż.

Pierwsze Kroki, by stworzyć Ogród Różróża w ogrodzie

Róże zawsze były wokół mnie, bo zapach róży, bardziej czy mniej intensywny, to najpiękniejszy zapach świata. A kwiaty niezależnie od koloru, układu płatków czy ich ilości to arcydzieła natury – teraz trochę też z ingerencją człowieka. Pierwsze kroki w kierunku realizacji tego marzenia mogą wydawać się skomplikowane. Ale z właściwą wiedzą i planem, każdy może stworzyć własny ogród pełen róż. Wstęp do tworzenia ogrodu róż obejmuje kilka kluczowych elementów: wybór odpowiedniego miejsca, zapoznanie się z różnorodnością odmian róż. Oraz zrozumienie podstaw pielęgnacji tych wspaniałych roślin, to podstawa różanego ogrodu. Odpowiednie przygotowanie gruntu, wybór roślin odpornych na lokalne warunki klimatyczne i choroby, a także regularna pielęgnacja, są fundamentami. Na nich będzie można zbudować kwitnący i pachnący ogród różany. To pasjonująca podróż, która zaczyna się od pierwszego krzaka, a prowadzi do stworzenia ogrodu, który będzie źródłem radości i relaksu przez wiele lat.

Budowanie Kolekcji Różpiękna róża ogród pełen róż

Od niedawna (ok.2-3 lata) moja miłość do róż przerodziła się w pasję, początkowo pod wpływem mojej siostry. Cóż, teraz to już uzależnienie. Mogę godzinami oglądać zdjęcia róż, czytać o nich i nie są już dla mnie anonimowe. Znam ich nazwy i cechy, oczywiście głównie tych, które rosną w moim ogrodzie. Posiadam już około 90 krzaków i to na pewno nie koniec róż w ogrodzie.

Odmiany Wielkokwiatowe w moim ogrodzie róż

Większość to wielkokwiatowe, bo uwielbiam ścinać je do wazonu i zachwycać się zapachem, który pielęgnowanie róż ogród czuć w całym pomieszczeniu – tak jest np. z różą wielokwiatową Mr LincolnChandos Beauty czy Admiralem. Nie wszystkie róże pachną (kiedyś myślałam, że wszystkie), ale to nie dyskryminuje tych „niepachnących”. Paleta barw, przepiękny układ płatków, to wszystko sprawia, że nie można oderwać oczu od ich urody, majestatyczności, elegancji. Wystarczy chociażby spojrzeć na odmiany: Barbara, różę wielokwiatową Flamingo, różę wielokwiatową Aachener Dom. Czy  naszej  rodzimej hodowli – róża wielokwiatowa Chopin, o dużych, przepięknych kwiatach i delikatnym zapachu. Można mnożyć te superlatywy bez końca.

Ogród pełen róż musi zawierać Róże Rabatowe

Nie zabrakło w moim malutkim różanym ogródku również róż rabatowych. Kwitną prawie bez przerwy przez całe lato aż do pierwszych mrozów. Moje ulubione to: Hansestadt Rostock, Roseromantic, Gemma czy niewielkich rozmiarów Garden of Roses z grupy Circusów.  Rostock kwitnie bez przerwy, zdrowa, o pięknych ciemnych liściach róża, Roseromantic – o zjawiskowych, delikatnych  jak motyle kwiatach w odcieniach różu, aż po biel, Garden of Roses jest najładniejszy w fazie pąku, z morelowym środkiem i kremowymi płatkami wokół, a kiedy już te pączki się rozwiną, to utrzymują się na krzaku tak długo, że nawet nie wiem jak długo.

Niezawodne odmiany różpielęgnacja róż

Gemma – o ciemnoróżowych, bardzo trwałych kwiatach. To tylko kilka przykładów, wszystkie „rabatówki” są godne polecenia ze względu na długie kwitnienie i zdrowotność – są właściwie bezproblemowe i bezobsługowe.   Wspomniałam o circusach – oprócz Garden of Roses mam też Lagunę Flower Circus i Pashminę/ Pompon  Flower Circus – te niewielkich rozmiarów krzaczki to okazy zdrowia i rekordzistki w długości kwitnienia. Zakwitają dużą ilością kwiatów i kwitną bardzo długo. Nie przeszkadza im słońce ani deszcz.

Róże Pnące powoli zajmują swoje stanowiska w różanym ogrodzie

Najmniej mam róż pnących – tylko dwie, ale za to jakie: Eden Rose i Bajazzo. To jeszcze młodziutkie roślinki, ale zwłaszcza Eden Rose pokazała już piękno swoich kwiatów.

Plany w ogrodzie róż

W planach na najbliższą jesień mam  róże krzaczaste, niewiele 1-2 sztuki. Te, które już  rosną na mojej działce to: Gentle Hermione, Clair Renaissance,  Rhapsody in Blue czy Alexandra Princesse de Luxemburg. O tym, że są piękne i pachnące nie muszę chyba pisać.nawożenie róż w ogrodzie

Wspólne Zainteresowanie i Wymiana Doświadczeń

Pasję do róż dzielę z moją siostrą i koleżanką. Wymieniamy się doświadczeniami i czasami szukamy u siebie pomocy i rady, kiedy mamy problem . Takie wspólne zainteresowanie i wymiana wiadomości jest nieoceniona. Taka sama róża nie wszędzie rośnie i zachowuje się tak samo. Zdarzają się choroby, wątpliwości, znaki zapytania – nie wszystko można znaleźć na stronach internetowych, a praktyczna rada kogoś kto podziela twoją pasję jest na wagę złota. Chciałabym wiedzieć o nich jak najwięcej, aby pielęgnować i obchodzić się z nimi właściwie.

Nauka i Pielęgnacja

Cały czas się uczę. Kiedyś myślałam, że róż się nie przesadza, bo nie przetrwają takiego zabiegu. róże w ogrodzie Teraz wiem, że zrobienie tego w odpowiednim czasie i we właściwy sposób nie tylko im nie szkodzi, ale może pomóc, kiedy mają się nie najlepiej. Wiem – sprawdziłam. Nie zapominajmy zatem o różach w kącie ogrodu, zaniedbanych, spisanych na straty. One czekają na naszą pomoc, a gdy ją otrzymają odwdzięczą się cudownymi, pachnącymi kwiatami. Wracając do moich róż…  mogłabym opisać wiele z „podopiecznych”, bo trochę się ich nazbierało.

Odkrywanie Nowych Odmian

Czasami zdarza mi się kupić różę, o której prawie nic nie wiem. Oprócz tego, że ma taki czy inny pokrój no i że mi się podoba. Tak było z Mystique Ruffles. Kupiłam „w ciemno”, podobały mi się jej kwiaty. Ponieważ nie miałam na razie dla niej miejsca, posadziłam do doniczki. Urosła pięknie, pierwsze kwiaty nie były okazałe, szybko opadły, ale za chwilę zakwitła ponownie i już nie przestała, aż do późnej jesieni. Miała wyjątkowy układkwiat róży ogród róż kwiatów na łodyżkach, piękne, amarantowe z białym „podbiciem” kwiaty utrzymywały się bardzo długo, wygląd całej kwitnącej rośliny rekompensował brak zapachu. Teraz ma już swoje miejsce. Bogactwo odmian  róż sprawia, że nigdy nie będziemy mieć ich wszystkich. Podobają nam się setki, ale z pośród  tego bogactwa możemy wybrać tylko niektóre.

Róże Piżmowe i Inne Odkrycia

Zachwyciły mnie tzw. róże piżmowe. Przeczytałam, że są zdrowe i odporne na warunki atmosferyczne. Nie mogłam sobie odmówić i kupiłam Bukawu. Posadzona wiosną ładnie się rozkrzewiła i kwitła prawie nieprzerwanie pięknymi bukietami małych, kolorowych kwiatków. No i oczywiście zdała egzamin ze zdrowotności – teraz już wiem, że piżmowekwiaty róże perskie róże  są godne polecenia i  cieszę się, że mam jedną (na razie) u siebie.

I jak tu przestać

Podobają mi się róże właściwie w każdym kolorze, poczynając od tzw. „bladawców” poprzez wszystkie odcienie różu, czerwieni  do kolorów żółto- herbaciano – pomarańczowych i takie mam. Moje serce skradły też wszystkie odcienie fioletu. Ale wiem, że te najlepiej się mają w półcieniu – no i tu jest problem W moim ogrodzie cienia i półcienia jak na lekarstwo. Ale „dla chcącego nic trudnego” – coś przesadziłam, coś wykarczowałam no i mam maleńki kawałek grządki z „półcieniem”. A na tej grządce rośnie: Rhapsody in Blue, róża rabatowa Burgundy Iceberg, Lavender Ice i Heidi Klum, to wszystko co udało mi się zmieścić, ale spełniłam swoje marzenie o fioletowych różach.

Malutki Różany Ogródek czy Ogród Bajecznych Róż

Tak właśnie powstaje malutki różany ogródek, nie zaprojektowany i wykonany według planu, ale tworzony na bieżąco. Róż przybywa, barw coraz więcej, nie mówiąc o zapachach, które najbardziej cieszą nasze nosy w letnie wieczory – wtedy są najbardziej intensywne – cóż może być piękniejszego? Wszystkie kwiaty są piękne: byliny, kwitnące krzewy, roślinki jednoroczne, urzekają nas różnorodnością kolorów i zapachów  ale RÓŻE TO KRÓLOWE KWIATÓW!!!

 

Ewa Młodzianowska

Rating: 3.7/5. From 3 votes.
Proszę czekać...

Zostaw komentarz

20 + = 29