Aachener Dom - róże wielkokwiatowe
To wyjątkowa odmiana, charakteryzująca się niezwykłą odpornością zarówno na deszcz i na suszę jak i na szkodniki czy choroby. To właśnie z uwagi na tą swoją ponadprzeciętną wytrzymałość otrzymała elitarną nagrodę ADR. Świetnie radzi sobie w półcieniu i na tarasie w pojemnikach. Pędy proste w kolorze zielono - bordowym, uzbrojone w sporą ilość dużych, szaro - zielonych liści. Na końcu łodygi na początku czerwca pojawia się od jednego do trzech pąków, z których rozwiną się piękne kuliste kwiaty. Mają do 12 cm średnicy i około 40 płatków. Ich kolor to mieszanina łososiowego i różowego z domieszką brzoskwiniowego. Jednak każdy z tych odcieni jest bardzo przyjemny dla oka. Brzegi płatków są nieco ciemniejsze, różowo - czerwone. W chłodniejszym klimacie, ta różnica jest dużo bardziej widoczna. Kwiaty bardzo długo nie blakną, a pod koniec kwitnienia wyglądem przypominają piwonie. Ich zapach jest lekki, przyjemnie orzeźwiający, owocowy. Z pełnym powodzeniem nadaje się na kwiat cięty. Kwiaty są odporne zarówno na deszcz jak i słońce. Kwitnienie powtarza od czerwca do jesieni. Jak na mieszańca herbatniego jest dość mrozoodporna.
Zastosowanie: do sadzenia zwłaszcza w grupach na różane klomby i rabaty. Dobrze harmonizuje się z np. różową firletką kwiecistą lub ciemnoróżowym ostrogowcem.
Nagrody: — 1986 — Prix de la Rose: Association des Journalistes du Jardin et de l'Horticulture Show
— 1983 — Monza Silver Medal: Monza Rose Trials
— 1982 — Certyfikat ADR
— 1981 — Geneva Silver Medal: Geneva Rose Trials;
The Hague Gold Medal: The Hague Rose Trials
Pochodzenie: Nazwa tej róży pochodzi od najstarszej katedry, znajdującej się w północnej Europie. Jej budowę rozpoczął już Karol Wielki. Przez 600 lat od IX do XV wieku koronowano w niej blisko 50 niemieckich władców i królowych. Świątynia udekorowana jest wieloma wieżami i wieżyczkami, charakterystycznymi dla epoki średniowiecza. Nazwano tak tą roślinę prawdopodobnie z uwagi na jej strzelistą budowę. Mocne, proste pędy zakończone często pojedynczym kwiatem wyglądają właśnie jak te wieżyczki.