Kiedy najlepiej sadzić róże?

2015-03-06T18:50:41+01:00wtorek, 4 listopada , 2014|Uprawa|
Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Proszę czekać...
róże sadzenie

sadzenie róży

W dobrze zagospodarowanym ogrodzie nie może zabraknąć róż, które nie tylko pachną, ale dodają otoczeniu szlachetności. Kiedy jednak sadzić róże, by cieszyły nasze oczy i rosły zdrowo?

Zasadniczo róże, podobnie jak inne krzewy oraz drzewa, sadzimy jesienią. Z pewnych względów jest to najlepszy okres, bowiem:

  • jest to czas wykopywania krzewów i ekspedycji ze szkółek, a tym samym największa możliwość zakupu potrzebnych nam odmian;
  • krzewy przechodzą w stan spoczynku, tracą liście, kończą wegetację i lepiej niosą przesadzanie;
  • w czasie łagodnej jesieni oraz sprzyjających warunków, krzewy ukorzeniają się przed zimą i mogą one rozpocząć wegetację na wiosną, kiedy będzie odpowiednia temperatura;
  • krzewy sprzedawane na wiosnę, zwłaszcza w centrach ogrodniczych, są już przebrane i często przeschnięte;
  • róże kupowane wiosną są sadzone często zbyt późno. Tymczasem po zimie mamy do czynienia z prawdziwie letnimi temperaturami i wówczas rozpoczyna się intensywna wegetacja. Róże niewłaściwe przechowywane mogą zacząć rosnąć u sprzedawcy, zaś wydostając je do sprzedaży, przerywa się im wegetację. Natomiast nabywca nie zawsze ma przygotowaną i dostatecznie wilgotną glebę.

Zalety jesiennego sadzenia róż

sadzenie róż i okrycie

sadzenie róż i okrycie

Jesienią łatwiej jest niż wiosną o materiał nasadzeniowy, a szkółki i inne punkty sprzedaży oferują o wiele większy wybór. Podstawową zaletą jesiennego sadzenia jest jednak wcześniejsze ukorzenienie się posadzonych roślin, a zatem i wcześniejsze rozpoczęcie wegetacji w kolejnym roku.

Przed sadzeniem róż należy przygotować dla nich odpowiednie miejsce tj. nasłonecznione bądź w lekkim półcieniu. Dla róż pnących najlepsze są ściany wschodnie i zachodnie. Róże najlepiej udają się na glebach gliniasto – piaszczystych, słabo natomiast rosną na glebach suchych i piaszczystych, bądź też odwrotnie – na podmokłych, torfowych bądź ciężkich i nieprzepuszczalnych glinach. Przygotowanie rabaty do sadzenia róż polega na przekopaniu oraz użyźnieniu gleby. Powinna ona być uprawiona stosunkowo głęboko, do 40 cm. Przekopując, wzrusza się dodatkowo dno bruzdy, bez wyrzucania na wierzch spodniej warstwy gleby (zazwyczaj mniej urodzajnej). Strukturę gleb piaszczystych można polepszyć rozkładając przed kopaniem pięciocentymetrowa warstwę gliny, przerobionego obornika bądź tez odkwaszonego torfu ogrodniczego.

zasady prawidłowego sadzenia róż

Róże mogą rosnąć na tym samym stanowisku nawet kilkanaście (a niekiedy kilkadziesiąt) lat. Przygotowując rabatę, należy wnieść do gleby dostateczną ilość próchnicy, jednak nie należy stosować świeżego obornika. Najlepiej użyć przekompostowanego przez co najmniej 6 miesięcy bądź też dobrego kompostu.

sadzenie róż na rabacie

sadzenie róż na rabacie

Przez sadzeniem róż należy dokonać przeglądu systemu korzeniowego krzewu i przyciąć korzenie na długość 20 do 25 cm, usuwając uszkodzone korzenie. Tak przygotowane krzewy warto zanurzy na kilka bądź nawet kilkanaście godzin w wodzie, aby w chwili sadzenia były obficie nasączone.

Sadząc, należy wykopać dołek o średnicy i głębokości około 40 – 50 cm. Na dnie dołka usypujemy niewielki kopczyk, na którym rozkładamy promieniście korzenie. Następnie, przysypujemy je ziemią i silnie uciskamy. Po posadzeniu róże obficie podlewamy, a kiedy woda całkowicie wsiąknie – dosypujemy nieco ziemi. Następnie późną jesienią obsypujemy róże ziemią do wysokości 20 cm. Stworzy to lepsze warunki do przyjęcia się roślin, a ponadto zabezpieczy je przed zimą.

Sadzimy Róże wiosną

Z kolei wiosenny termin sadzenia róż ma te zaletę, że nie trzeba zabezpieczać krzewów na zimę i – tym sposobem – nie ma niebezpieczeństwa przemarznięcia. Sadząc róże wiosną, należy również pamiętać o odpowiednim przygotowaniu ziemi (pH ziemi 5,5 – 6,5), wzbogaconej w składniki pokarmowe. Gdy róże dosadzamy, konieczne musimy zmienić ziemie, a jeśli to nie jest możliwe – usunąć wszystkie pozostałości po dawnym krzewie. Najgorszymi wrogami korzeni są wiatr i słońce, dlatego kupując róże wiosną należy o nie zadbać. Jeśli nie możemy od razu posadzić róż, należy chwilowo zadołować krzew tak, aby korzenie były dobrze przykryte i obciśnięte ziemią.

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Proszę czekać...

Zostaw komentarz

22 + = 30