Jak przycinać róże na pniu

Udostępnij dalej:

usówanie dzików z piennej Cięcie róż na pniu – ogólne zasady

Formy pienne tak jak inne róże przycinamy na wiosnę. Jednak jeżeli bez przycięcia nie będziemy mogli odpowiednio ich zabezpieczyć na zimę zmuszeni jesteśmy przycinać róże jesienią. Robimy to jednak odpowiednio wcześniej (ok. 3 – 4 tygodnie przed nastaniem przymrozków) by rany mogły się zabliźnić.

Zawsze starajmy się wykonać cięcie róż nad oczkiem skierowanym na zewnątrz. Zapobiegnie to krzyżowaniu się pędów i zapewni nam przejrzystą i piękną koronę. W pierwszej kolejności usuwamy pędy dzikie wyrosłe z podkładki. Ponadto również słabe, chore oraz uszkodzone przez mróz. Usuwamy bądź skracamy praktycznie wszystko cieńsze od ołówka. Koronę kilkuletniej róży piennej redukujemy w zasadzie o 1/3.

Po przekwitnięciu usuwamy ewentualnie tworzące się owoce co pobudzi naszą róże do ponownego kwitnięcia.

 

cięcie piennej kopułowejCięcie róż kopułowych

(zaoczkowane odmianami wielkokwiatowymi, miniaturowymi, rabatowymi).

Tniemy je rokrocznie, silniej niż te same odmiany rosnące tradycyjnie w gruncie. Zostawiamy jedynie po 2-4 oczka z każdego pędu co umożliwi powstanie zwartej, kompaktowej korony. Częstokroć, zwłaszcza gdy mamy odmianę słabo krzewiącą wykonujemy dodatkowe, pielęgnacyjne cięcie róży uszczykując nad drugim – trzecim liściem zaczynające rosnąć pędy. Pobudzi to roślinę do krzewienia i uzyskamy ładniejszą koronę.

 

ciecie zwisajacejPrzycinanie róż zwisających

(zaoczkowane odmianami pnącymi, okrywowymi)

polega na oczyszczaniu, prześwietlaniu bądź regulowaniu koron. Usuwamy gałązki chore, słabe, przemarznięte. Redukujemy najstarsze zachowując 5 – 6 pędów głównych tworzących rozszerzająca się koronę. Wieloletnie pędy musimy bezwarunkowo zachować jako podstawę ich kwitnienia.

Wycinamy pędy przenikające się i skierowane do wewnątrz korony. Końcówki pędów skracamy by pobudzić je do wzrostu i kwitnienia.

róża pienna kaskadowa przed cięciem
róża pienna kaskadowa przed cięciem
róza pienna kaskadowa po cięciu
róża pienna kaskadowa po cięciu
Udostępnij dalej:

25 thoughts on “Jak przycinać róże na pniu

 1. Witam, zamierzam zakupić taką różyczkę. czy róże „zwisające” również przyginamy na zimę i kopczykujemy?
  Wydaje się to dość trudne przy znacznej wielkości drzewka i dużej ilości zwisających pędów.

 2. róże pienne zwisajace również musimy przygiać do ziemi,
  ale zamiast kopczykowania okrywamy je metoda na igloo
  czyli ustawiamy na nich np. szałasik z desek, siatki drucianej itp. tak by nie puszczał zewnętrznej wilgoci. A w mrozy uszczelniamy całość

 3. Prawdopodobnie podmarzły w zimę, potrafią ruszyć wiosną a potem właśnie usychają. Najbezpieczniej na zimę przygiąć różę pienną i obsypać ziemią.

 4. Witam.Mam problem z różami piennymi.Pomimo zabezpieczenia przed zimnem róże chyba uschły od góry lub zmarzły.Po odkryciu róż okazało się że liście wyrastają tylko przy samym dole a korona jest uschnięta.Czy da się jeszcze coś z nimi zrobić?

  1. Witam. Niestety róże musiały zmarznąć, nie wiem, czy były przygięte do ziemi, czy też za wcześnie odkryte. Jeśli Pani chce nadal róże pienne w tym miejscu musi Pani posadzić nowe. Jeśli zetnie Pani nisko pień odrośnie podkładka czyli róża dzika, na której były one okulizowane.

 5. Witam. mam pytanie. Mam pierwszą różę pienną posadzoną wiosną. Teraz (wczesnym latem) wypuszcza ona mnóstwo dzikich pędów z podkładki. Jest tak „kosmata” że nie wygląda jakby była na pniu. Czy mogę te pędy wyciąć teraz czy może dopiero na jesień? A może na wiosnę?

 6. Wilki (w przypadku róż) to najprościej mówiąc odrosty z podkładki na której jest zaokulizowana szlachetna odmiana. Tą Podkładką jest dzika róża. Wilki usuwa się od razu.

 7. Witam,
  Hoduję różę pienną kopułową, ale mieszkam w Irlandii, a tu nieco inny klimat – zimy bardzo łagodne.
  Mam jednak problem z tym, kiedy ją przycinać? Krzew nawet w zimie wypuszcza pojedyncze kwiaty, a zanim się obejrzę, widzę na całym krzaku pączki róż (np, teraz, w lutym).
  Pytanie więc, czy przyciąć mimo istniejących pączków, licząc że urosną nowe, czy poczekać do kolejnej zimy?
  W tej chwili krzew jest bardzo rzadki i ma bardzo cienkie pędy.

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 8. Jak jest pokrój za rzadki to trzeba przyciąć by się rozkrzewił. Skoro brak typowej zimy, naturalnego regulatora cyklu wegetacji róży, cięcie można wykonywać po którymś obfitszym kwitnięciu.

 9. Witam. Moja roza na pniu chyba uległa zaparzaniu, po odkryciu była pokryta białym nalotem, jest czarna. Tylko dwie galakimsa lekko zielone czy mam szanse uratować. Co robić.
  Była okryta słomiana mata , ktora namiekla od deszczu.

 10. Witam, zakupiłam sobie różę na pniu, niestety podczas podróży (źle ją zabezpieczyłam) wszystkie gałązki się „pourywały”, czy róża z samego pnia się odrodzi. Zauważyłam, że w dolnej części pieńka wyrastają gałązki, ale to chyba nie o to chodzi?

  1. Róże pienne są okulizowane u góry odmianami szlachetnymi. Jak się urwą/obłamią/przemarzną to już nic z nich nie będzie. Poniżej odbijają dziczki z podkładki, które już ozdobne nie będą.

 11. Witam serdecznie.
  Zakupiłem w ubiegłym roku trzy piękne pachnące róże na pniu,na zimę były okryte + dodatkowo zabezpieczyłem pień i obsypałem podstawę.
  Teraz dwie z nich kwitnie pięknie i pachną ,trzecia też zakwita i puszcza pąki tylko strasznie jest mizerna. Na bieżąco obcinam dzikie odrosty i chore liście,dodam jeszcze że dodaje nawóz do róż.
  nie wiem co jest z tą trzecią.

  1. Trudno powiedzieć co może być nie tak. Czasem niektóre dłużej się aklimatyzują po posadzeniu. Jak się dobrze przezimuje na drugi rok nie powinno już być problemu.

 12. Posadzilam różę szczepiona, jak muszę ją zabezpieczyć przed zimą? Róża ma jeszcze pąki, obcina się je jesienią czy wiosną?

 13. Witam. Niedawno kupilan roze pienna szczepiona. Posadzona zostala 3tyg temu w czesci polnocnej bedac w sloncu przy wschodzie do 10:00 i zachodzie od 17:00. Roza puscila mlode listki ktore teraz powoli usychaja. Jak czesto nalezy ja podlewac? Czy mam usuwac usychajace listki?

 14. Witam. Mam 8 róż na pniu już trzeci rok. Tego roku mają malutkie pąki więc kwiaty nie będą zbyt okazałe. Z czego to wynika? W poprzednich latach były piękne, duże. Przezimowały bardzo dobrze i mają mnóstwo liści ale martwią mnie te mikre pączki…

 15. Pytanko mam 🙂 Róża pienna. Wysoko nad miejscem szczepienia ma rozgałęzienia, ale tylko jedno z nich miało kwiaty. Pozostałe rosną pionowo i wyglądają jak dziczki. Czy to jest możliwe, żeby to były dziczki w tym miejscu? Dlaczego nie zawiązują kwiatów?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *