Zimowanie róż piennych w fotopigułce

2023-09-19T18:13:44+02:00środa, 11 grudnia , 2019|Pielęgnacja, Uprawa|
Rating: 3.3/5. From 4 votes.
Proszę czekać...

Szpaler róż piennych to niewątpliwa ozdoba każdego ogrodu i każdej różanki. róże pienne latem

Im starsze drzewko różane,tym większą stanowi  dekorację, dlatego warto pomyśleć o kolejnym sezonie róży i właściwie ją przezimować. Żeby skorzystać z polecanego sposobu okrywania róż musimy o nim pomyśleć już w momencie sadzenia róży piennej. Ponieważ będziemy przyginać pień krzewu do gruntu, róża musi być posadzona pod skosem, absolutnie nie prostopadle do ziemi. Nie mamy wtedy obawy złamania pnia i jesienią po odwiązaniu pnia krzewu od podpory stabilizującej krzew sam pochyla się i wskazuje bezpieczny kierunek przygięcia róży.

Kolejna zasada o której należy pamiętać, to odpowiednia pogoda. Nie zabieramy się do tej operacji w mroźny dzień, ponieważ ziemia nie nadaje się wtedy do okrycia, a zmrożony pień może się łatwo złamać.

W przypadku róż piennych kopułowych zalecamy wiosenne skracanie korony, tak by odmłodzić pędy i zagęścić koronę, dlatego jesienią jeśli korony róż są pokaźnych rozmiarów, możemy je lekko skrócić, tak by łatwiej było je obsypać,jednocześnie pamiętajmy o zostawieniu pędów dłuższych i wiosennym cięciu.

kolce

W przypadku róż kaskadowych możemy korony obwiązać sznurkiem dookoła pędu, żeby ułatwić sobie zadanie.

Odczepiamy od pnia krzewu podporę( paliki, tyczki bambusowe, itd.). Lekko przyginamy pęd do ziemi. Możemy pomóc sobie metalowymi kolcami z drutu.

W przypadku młodych i bardziej elastycznych sadzonek możemy wykopać pod miejscem zimowania korony dołek,

przygiąć ją mocniej do gruntu, zabezpieczyć pęd przed podnoszeniem i obsypać warstwą ziemi, ziemi wymieszanej z obornikiem, ziemi kompostowej lub torfu.  W naszym  klimacie  ziemia  jest  zdecydowanie  najlepszym  izolatorem  i chroni  krzewy różane  przed  mrozem  i zimnym  wiatrem.dołek pod koronę różykorona przygięta na zimę

Czasem roślina trzyma się mocno przy podstawie dlatego pomagamy sobie odkopując ją lekko przy korzeniach.

 Pamiętajmy potem o uzupełnieniu brakującej ziemi, wykorzystując jednocześnie moment na dokarmienie krzewu czy to obornikiem,czy dawką nawozów potasowo – fosforowych.  Dobrze okryte róże i właściwie  zasilone jesienią  odwdzięczą się  w sezonie letnim.obsypana koronanawóz

Jeśli różana rabata uzupełniona jest korą lub żwirem oczywiście nie możemy jej obsypać ziemią, jednak przygięta będzie zimować bezpiecznie, a my możemy okryć koronę zimową agrowłókniną, stroiszem z iglastych roślin, ewentualnie trocinami i korą.kopiec róż

Rating: 3.3/5. From 4 votes.
Proszę czekać...

3 komentarze

 1. Magda 19 lutego 2024 w 18:14 - Odpowiedz

  proszę o podpowiedź, kiedy odkopać różę pienną, która została na zimę przygięta a jej korona przysypana.

  Domyślam się, że nie tyle data w kalendarzu decyduje co raczej warunki pogodowe i prognoza. Tylko jeśli tak, to jakie czynniki brać pod uwagę?

  Ps. Jest luty a na miejskich trawnikach (i moim balkonie) żonkile i tulipany już się przebiły, nie wiem czy wiedzą co robią;-)

  Dziękuję, udanego przedwiośnia

  • Rozaria.pl 19 lutego 2024 w 18:20 - Odpowiedz

   my się nigdy nie spieszymy z odkrywaniem róż po zimie, często jest to dopiero jak przylecą bociany

 2. Magda 22 lutego 2024 w 11:40 - Odpowiedz

  ? świetna wskazówka, tym bardziej że niezależna od rejonu PL, o tym nie pomyślałam. Dzięki!

Zostaw komentarz

68 + = 77