Dlaczego warto sadzić róże z gołym korzeniem jesienią

2024-02-09T13:14:38+01:00środa, 8 listopada , 2023|Uprawa|
Rating: 3.7/5. From 3 votes.
Proszę czekać...

Dlaczego warto sadzić róże z gołym korzeniem jesienią. Czy nie jest to chwyt czysto marketingowy szkółek?

Sadzenie róż jesienią z gołym korzeniem ma kilka zalet. Przekładają się one na lepszy rozwój roślin i bardziej udane kwitnienie w przyszłym sezonie.dlaczego warto sadzić róże z gołym korzeniem jesienią

Przedstawimy w skrócie najważniejsze zalety, które przemawiają za jesiennym sadzeniem materiału szkółkarskiego:

 1. Jesienne sadzenie róż z gołym korzeniem  oznacza mniej stresu dla roślin.

  Jesień pozwala krzewom różanym i innym uniknąć wysokich temperatur. Podczas wysokich temperatur rośliny ciepłem są pobudzane do wybijania pąków i pędów. Muszą więc całą swoją energię podzielić na ukorzenienie i wykarmienie części nadziemnej rośliny. Wiosną, kiedy rosnące rośliny chcemy wykopać i przesadzić są one bardziej podatne na stres związany z przesadzaniem. Ciepło pobudza je do wzrostu i łatwiej tracą wilgoć, kiedy parowanie jest przyspieszone. Natomiast jesienią rośliny mają wystarczająco dużo czasu, aby wytworzyć korzenie przed nadejściem zimy. Dlatego jeśli planujemy nowe nasadzenia w ogrodzie, lub chcemy przesadzić stare krzewy różane i nie tylko najlepiej jest to zrobić właśnie późną jesienią.

 2. Sadząc róże z gołym korzeniem jesienią, mamy lepszą dostępność sadzonek.

  W ogólnym przypadku jesienne sadzonki róż z gołym korzeniem są dostępne w większej ilości i w różnych odmianach w centrach ogrodniczych, co daje więcej możliwości wyboru. Szkółki jesienią wykopują cały swój asortyment, więc jest wtedy pełny wybór i duża ilość sadzonek. Najczęściej całe oferty znaleźć można na stronach szkółki, wraz ze zdjęciami i opisami produktów. Zawsze  też szkółki szykują  na jesienną  sprzedaż  nowości  dla  klientówDlaczego warto sadzić róże z gołym korzeniem jesienią

 3. Podczas jesiennego sadzenia róż mamy łatwiejszą pielęgnację świeżo posadzonych sadzonek.

  Jesienią gleba jest jeszcze ciepła, a opady deszczu są zazwyczaj obfite, co sprzyja ukorzenieniu się roślin. Rośliny posadzone jesienią mają więcej czasu, aby zakorzenić się i przygotować do zimy. Duża ilość wilgoci w glebie zapobiega przesuszeniu się sadzonek i nie wymaga ciągłego podlewania. Nie musimy ciągle kontrolować stanu wilgotności gleby i ogólnej kondycji posadzonych sadzonek.

 4. Dlaczego warto sadzić róże z gołym korzeniem jesienią, ponieważ mają bardziej sprzyjające warunki do wytworzenia i rozwoju korzeni .

  Rośliny, które są sadzone jesienią, mają zwykle więcej czasu na rozwinięcie korzeni przed nadejściem zimy. To pozwala im lepiej przetrwać okres zimowy i szybciej rozpocząć wzrost wiosną. Dzięki temu wiosną startują na równi z innymi roślinami i krzewami już rosnącymi, co nie opóźnia ich kwitnienia w sezonie.

 5. Sadząc róże jesienią mamy lepsze kwitnienie w przyszłym roku.  

  Róże posadzone jesienią z gołym korzeniem są zazwyczaj gotowe do intensywnego wzrostu wiosną i często kwitną obficiej niż te, które zostały posadzone wiosną. W czasie zimowym róże zaczynają puszczać pierwsze nowe korzenie i wiosną mają więcej energii na produkowanie nowych przyrostów oraz pąków kwiatowych.dlaczego warto sadzic róże jesienią

 6. Świeżo wykopane rośliny są w najlepszej kondycji. dlaczego warto sadzić róże z gołym korzeniem jesienią

Wykwalifikowane oraz rzetelne Szkółki mają wypracowane metody kopania, sortowania, przechowywania materiału, tak, by był w idealnym stanie na każdym etapie produkcji. Świeżo przygotowane i wilgotne sadzonki trafiają szybko za pośrednictwem kuriera w nasze ręce.

7. Sadząc róże z gołym korzeniem jesienią,  oszczędzamy czas na  prace wiosenne, których jest znacznie więcej na początku nowego sezonu.

Wykonanie sadzenia jesienią pozwala zaoszczędzić czas i pracę wiosną, kiedy ogrodnik ma zwykle dużo do zrobienia w ogrodzie.dlaczego warto sadzić róże jesienią z gołym korzeniem

Należy jednak pamiętać, że sadzenie róż z gołym korzeniem jesienią wymaga pewnych staranności. Należy zadbać o odpowiednią glebę, dobrze przygotować miejsce sadzenia. Po posadzeniu krzewów trzeba regularnie podlewać rośliny, aż się ukorzenią. Dodatkowo, rośliny te powinny być odpowiednio zabezpieczone przed zimnem. Możemy zastosować do okrycia na przykład słomę lub ściółkę, korę lub kompost. Najlepszą metodą będzie usypanie kopczyków z ziemi, w której zostały posadzone. Ewentualnie przygotowanie stelaży na rabacie i okrycie rabaty włókniną zimową.

Rating: 3.7/5. From 3 votes.
Proszę czekać...

Zostaw komentarz

38 − = 34