kiedy i jak przycinać róże

2024-02-09T13:12:59+01:00sobota, 23 grudnia , 2023|Pielęgnacja, Uprawa|
Rating: 4.0/5. From 5 votes.
Proszę czekać...

Przycinanie róż: Jak i kiedy prawidłowo ciąć różne odmiany róż

Cięcie róż, z pozoru i niekiedy trudne, jest kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym, który pomaga utrzymać zdrowie i piękno rośliny. Celem tego artykułu jest wyjaśnienie, kiedy i jak przycinać róże. O ile niektóre odmiany róż nie wymagają mocnego, radykalnego cięcia, o tyle dla niektórych jest ono wymagane do prawidłowego wzrostu w trakcie sezonu wegetacyjnego. Róże pnące, czy rabatowe muszą być inaczej przycinane. Duże znaczenie ma również fakt, czy róża kwitnie tylko jeden raz, czy powtarza kwitnienie. Jeśli chodzi o terminy wykonywania cięć, mamy tutaj również niewielkie różnice wynikające z różnic regionu, a więc warunków klimatycznych danego regionu. Najważniejszym celem cięcia róż jest utrzymanie krzewów w dobrej kondycji i stałe ich odmładzanie.

Kiedy i jak przycinać róże wielkokwiatowe i rabatowe?

Róże wielkokwiatowe i rabatowe, które są popularnymi krzewami ogrodowymi, wymagają corocznego cięcia. Cięcie róż przeprowadzamy, aby przyciąć stare, chore i słabsze pędy, aby zrobić miejsce dla nowych. Usuwamy również pędy zbyt cienkie, uszkodzone i zmarznięte.

kiedy i jak przycinać róże wielkokwiatowe

cięcie róż wielkokwiatowych

 Jak i kiedy prawidłowo ciąć odmiany rabatowe

cięcie róż rabatowych (wielokwiatowych)

W przypadku róż wielkokwiatowych wykonujemy corocznie silne cięcie nad 5-7 oczkiem w przypadku pędów mocnych, natomiast nad 3-5 oczkiem w przypadku pędów słabszych. Silniej tniemy krzewy, gdy chcemy uzyskać kwiaty piękne, duże na na długich pędach. Gdy zależy nam na bardziej obfitym kwitnieniu nawet kosztem wielkości kwiatu możemy ciąć wyżej, mniej radykalnie. W przypadku róż rabatowych nie tniemy ich tak silnie, a o 1/3 wysokości do 2/3 wysokości, w zależności od siły pędu i jego żywotności. Podczas cięcia róż należy uważać, aby nie uszkodzić zdrowych pędów. Najlepiej przycinać róże na wiosnę, zwłaszcza koniec marca do połowy kwietnia to idealny moment. Cięcie wśród róż najlepiej przeprowadzić, kiedy pędy zaczynają nabrzmiewać, ale jeszcze nie ma liści na różanych krzewach.

Kiedy i jak przycinać róże miniaturowe?Przycinanie róż sekatorem

Róże miniaturowe tniemy podobnie jak róże wielkokwiatowe, tylko jeszcze krócej, bliżej gruntu. Cięcie przeprowadzamy wczesną wiosną. Ogromną ilość bardzo cienkich pędów ograniczamy do kilku lub kilkunastu najsilniejszych, najgrubszych, mających stanowić szkielet krzewu w danym sezonie. Skracamy je do 5-8 oczek czyli ok. 20-40cm od powierzchni gruntu.

Cięcie róż okrywowych

Nowoczesne odmiany okrywowe nie wymagają corocznego cięcia wiosennego. Sadzone w dużych grupach mają za zadanie zadarniania przestrzeni i cięcie radykalne, odmładzające przeprowadzamy do kilka lat. Większość odmian okrywowych cieszy się dużą zdrowotnością oraz mrozodopornością, jeśli nawet pojawią się pojedyńcze uszkodzone gałązki, duży wigor rośliny szybko zamaskuje takie punkty.

Przygotowanie narzędzi do przycinania różkiedy i jak przycinać róże właściwe narzędzia

Pierwszym krokiem jest właściwe przygotowanie narzędzi. Sekator należy dobrze naostrzyć i zdezynfekować, aby uniknąć wprowadzenia zarazków do rośliny. Do cięcia pędów cieńszych używamy sekatorów małych, jednoręcznych, do pędów grubych dużych sekatorów dwuręcznych.

Prawidłowe przycinanie pędów róż

 róże prawidłowa technika cięcia

właściwe cięcie pędu różanego krzewu

Kiedy zaczynamy przycinać róże, musimy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, cięcie róż należy wykonywać ukośnie, około 1 cm powyżej oczka skierowanego na zewnątrz krzewu. Zabieg ten sprawia, że nowe pędy rosnące z oczka będą skierowane na zewnątrz krzewu, co zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Nożyce, sekator, których używamy do cięć, muszą być bardzo ostre, aby uciąć pęd gładko i czysto, tak by nie został rozgnieciony i by powstała rana, nie była poszarpana. Po dokonaniu cięcia, nie zostawiamy na rabatach odpadków. Po pierwsze, tak, by nie pozostawiać na pędach przetrwalników chorób grzybowych, a po drugie, by z powodu czysto technicznego, by podczas wiosennego plewienia oraz kolejnych nie było kłujących zaschniętych niespodzianek w gruncie.

Czy prawidłowo przycięte róże pnące kwitną lepiej?

W pierwszych latach po posadzeniu róże pnące powinny rozrastać się swobodnie ku podporze. Najlepiej cięcie i formowanie rozpocząć w 3 lub w 4 roku po posadzeniu. Widzimy już wtedy jakiego rodzaju różę mamy ciąć i formować.

Róże pnące o sztywnych pędach kwitną bowiem najczęściej na pędach co najmniej dwuletnich. Pozostawiamy młode, silne i długie przyrosty, które prowadzimy poziomo lub skośnie, tworzą one szkielet rośliny w kolejnym roku. Obcinamy u nasady pędy obumarłe, chore, bardzo stare, które nie będą miały siły wyprodukować masy nowych kwiatów.  Wiele sztywnych róż pnących dobrze kwitnie bez corocznego kwitnienia, jednak mają one tendencję do wypuszczania u podstawy wielu drobnych odrostów, które zmniejszają cyrkulację powietrza i zwiększają ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Te zbyt drobne odrosty musza zostać usunięte. W ciepłych klimatach cięcie tej grupy wykonuje się po kwitnieniu jesienią, w naszym klimacie to zbyt duże ryzyko. W trzecim roku i w następnych latach usuwamy nie więcej niż 1/3 starych kwitnących pędów, większość starszych pozostawiamy i wolne miejsca w szkielecie wypełniamy nowymi przyrostami wyrastającymi od podstawy.róże radykalne cięcie wiosenne

Cięcie róż pnących wiotkich, tzw. climbingi  polega na na usuwaniu pędów martwych i prześwietlaniu. Jeśli od dołu nie obsypują się kwiatem, a kwitną tylko na szczycie, przycinamy najstarsze pędy  na wysokości do 1 m nad ziemią, zaś pozostałe pędy upinamy możliwie najbardziej w poziomie. Róże kwitnące na pędach starszych podzielić możemy na dwie grupy: kwitnące na silnych pędach zeszłorocznych wyrastających w dolnej części krzewu i w tym przypadku usuwamy wszystkie pędy, które kwitły w roku poprzednim, np. Dorothy Perknis, Super Excelsa.

Jeśli natomiast należą do grupy kwitnących na pędach zeszłorocznych wyrastających na całej długości pędów starszych, np. Paul’s Scarlet Climber, ograniczamy cięcie do usunięcia kilku najstarszych pędów pozostawiając lub co nieco skracając te, które wydały dużo zdrowych bocznych pędów.

Jak i kiedy przycinać róże pnące

kiedy i jak przycinać róże pnące o sztywnych pędachRóże pnące wymagają specjalnej opieki, której częścią jest prawidłowe cięcie róż pnących. Cięcie róż należy przeprowadzić na wiosnę, zaraz po tym jak minął ostatni przymrozek. Wiele róż można ciąć od razu po ich kwitnieniu w trakcie sezonu, ale niestety nie w naszej szerokości geograficznej. Brak okrywy śnieżnej w ostatnich latach i zmienne temperatury, a raczej nagłe skoki niskich temperatur zwłaszcza na przedwiośniu powodują przemarzanie pędów i stąd nie należy spieszyć się z cięciem na koniec sezonu, a raczej rozpocząć od tej czynności nowy wiosenny sezon krzewu różanego.

kiedy i jak przycinać róże pnące o wiotkich pędach

cięcie róży pnącej

Idealne warunki do przycinania róży pnącej

Róże pnące najlepiej przycinać w ciepły, bezwietrzny dzien. Przy cięciu należy zostawiać pędy, które rosną na zewnątrz krzewu, które są mocne i zdrowe. Obserwujemy oczywiście prognozę pogody na kolejne dni, nie powinny wystąpić mocne przymrozki tuż po cięciu, gdyż świeże rany i świeżo przycięte pędy, mogą zostać wtedy uszkodzone.

Czy kwitnienie róży pnącej jest zależne od cięcia?

Właściwe cięcie róż pnących ma duży wpływ na ich kwitnienie. Dzięki temu krzewy róż pnących stają się bardziej odporne na choroby i mogą skupić się na produkcji kwiatów. Złe cięcie, usunięcie pędów, które mają wyprodukować pąki kwiatowe oczywiście znacznie ograniczy kwitnienie w danym roku. Czasem przeprowadzając odmładzanie krzewu, lub radykalne cięcie po przemarznięciu rośliny spowoduje brak kwitnienia. Brak kwiatów charakteryzuje również młode sadzonki w pierwszym roku po posadzeniu, nie jest to błąd szkółki, ani błąd w pielęgnacji, po prostu na kwiaty należy zaczekać do kolejnego sezonu na pędy min. dwuletnie.

Róże parkowe, w tym angielskie: specyfika cięcia

Ze względu na charakter pokroju i wzrost najczęściej róże dzielimy na dwie grupy – o pokroju krzewiastym, intensywnie i wysoko rosnące od 1,5 do 3m oraz krzewiące się silnie. Cięcie wiosenne ograniczamy do do usunięcia pędów chorych, uszkodzonych, najstarszych.  Krzewy silnie się rozrastają i potrzebują dużo miejsca, a cięcie polega na przerzedzaniu pędów, by miały odpowiednią cyrkulację powietrza, usuwaniu pędów o 1/3 długości, tych, które psują ogólny wygląd krzewu. Na krzewach w pełni dojrzałych co 2, 3 lata przeprowadzamy cięcie odmładzające, podczas którego usuwamy u podstawy najstarsze pędy, by zwolnić miejsce dla nowych silnych przyrostów.

Druga grupa róż pnących, to bardziej współczesne odmiany róż, zaliczamy do nich grupę róż angielskich, są to róże parkowe o rosnące niżej od 1 m do 1,5m, często mniej rozgałęzione o mniej zwartym pokroju. Odmiany te tniemy nieco silniej nić poprzednią grupę. Naszym celem jest otrzymać dużo mocnych pędów z kwiatami oraz regularnie odmładzać krzew. Prześwietlając krzew wycinamy najstarsze pędy, pozostałe pędy główne skracamy o 1/3 wysokości, pędy boczne krócej, a najdrobniejsze i najsłabsze usuwamy całkowicie.

Róże na pniu: jak je ciąć i pielęgnować

kiedy i jak przycinać róże pienne. Przycinanie róż: Jak i kiedy prawidłowo ciąć różne odmiany

cięcie róży piennej (sztamowej) o kopułowym pokroju

Przycinanie róży piennych wymaga specyficznej wiedzy i doświadczenia. Cięcia róż piennych należy przeprowadzać z zachowaniem szczególnych zasad, które opisujemy poniżej.

Przycinanie róż na pniu: podstawowe zasady

Cięcie róż piennych jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który wydłuża żywotność roślin i poprawia ich wygląd. Cięcie róż przeprowadzamy w sposób podobny do cięcia krzewów róż, usuwając pędy chore i słabsze. Odmiany, które zostają zaokulizowane na pniu należą do grup róż wielkokwiatowych, rabatowych okrywowych lub pnących. Uogólniając ich korony będą formować się w kulę – róże pienne kopułowe lub przybierać formy płaczące, w przypadku róż pnących lub okrywowych, a więc róż o pędach wiotkich i cienkich, których pełne grona kwiatowe przewieszają się pod ciężarem kwiatów – róże pienne kaskadowe. Róże wyprowadzane ze zrazów odmian wielokwiatowych oraz wielkokwiatowych formujemy wiosną przycinając korony do 1/3 ich długości. W przypadku róż piennych płaczących nie wykonujemy tak radykalnego cięcia. Usuwamy stare przekwitnięte pędy, pozostawiamy młode przyrosty.

Pielęgnacja róż piennych po przycięciu

Po przycięciu róży piennej, należy zadbać o jej dalszą pielęgnację. Szczególnie ważne jest odpowiednie nawodnienie rośliny, dostarczanie składników pokarmowych i ochrona przed szkodnikami.

Co robić, kiedy róża pienna nie rośnie po przycięciu?

Jeśli po przycięciu róża pienna nie rośnie, może to świadczyć o nieprawidłowym cięciu lub innym problemie. Najważniejsze, to dostarczyć odpowiednią ilość wody, składników pokarmowych oraz sprawdzić i wykluczyć owady, które mogą uszkadzać zawiązki pędów kwiatowych.

Najczęściej popełniane błędy podczas przycinania różcięcie róże

Podczas przycinania róż łatwo jest popełnić błędy, które mogą zaszkodzić roślinie. Wymieniamy poniżej najczęściej popełniane błędy w cięciu róż.

Dlaczego nie wolno przycinać róży zbyt krótko?

Przycinanie róży na zbyt krótko może zaszkodzić roślinie, ponieważ usunięte zostają nie tylko stare i chore pędy, ale również młode i zdrowe. Lepiej jest ciąć róże umiarkowanie, aby zachować ich zdrowie i piękno.

Czy przycinanie róży podczas mrozu jest szkodliwe?

Przycinanie róży podczas mrozu jest zdecydowanie niewskazane, ponieważ może to spowodować zamrożenie otwartych ran i uszkodzenie rośliny. Lepiej jest poczekać na ciepłe dni na wiosnę, kiedy temperatura powietrza jest odpowiednia do cięcia roślin. Zawsze należy sprawdzić prognozy temperatury na kolejne dni jeśli w danym momencie planujemy rozpocząć cięcie.

Co zrobić, jeżeli uszkodziliśmy różę podczas przycinania?

Jeśli uszkodziliśmy różę podczas przycinania, ważne jest, aby jak najszybciej podjąć działania, aby zminimalizować szkody. Najlepiej pokryć ranę specjalnym preparatem ochronnym, który przyspieszy gojenie i chroni roślinę przed infekcjami. Najprościej zapytać w sklepie ogrodniczym o maść ogrodniczą. ewentualnie dokonać cięcia róży poniżej miejsca uszkodzenia.

W opracowaniu poruszyliśmy temat głównego terminu oraz charakteru głównego cięcia różanych krzewów. Nie zapominajmy o cięciu w trakcie sezonu, ale dotyczy ono już tylko usuwania przekwitających kwiatostanów. Jest również niezwykle ważne, bo prowokuje krzewy do szybszego i powtórnego kwitnięcia w sezonie.

Rating: 4.0/5. From 5 votes.
Proszę czekać...

Zostaw komentarz

67 + = 73