Kiedy sadzić róże. Wiosną, jesienią a może cały rok?

sadzenie roz

sadzenie roz sadzenie róż

Sadzonki róż możemy sadzać do gruntu przez cały sezon wegetacyjny, ale tylko te zakupione w doniczce. Natomiast dla sadzonek z tzw. gołym korzeniem są dwa terminy sadzenia. Jesienny – od października do ostatecznego zmarznięcia gleby co w niektóre lata przypada nawet na początku grudnia. Oraz wiosenny- od roztajania gleby do wybijania pąków przez sadzonki. Przypada to na marzec i kwiecień. Czasami możemy kupić róże z gołym korzeniem nawet i w maju. Oznacza to, że krzewy róż zostały przechowane przez okres zimowy w chłodniach. Jednak róże z chłodni posadzone w maju będą nam kwitły dużo później a ich wzrost będzie wyraźnie słabszy.

Wiosna czy jesień

Odpowiedź na pytanie kiedy sadzić róże nie jest niestety taka oczywista, ponieważ obydwa terminy mają swoje zalety i wady. Przy sadzeniu jesiennym rośliny ukorzeniają się szybciej i równomierniej oraz nie grozi im przeschnięcie. Ponadto cena róż jesienią zaraz po wykopaniu ze szkółki jest niższa a wybór zawsze większy. Szkółki nie ponoszą kosztów przechowywania. Minusem dla kupujących jest to, że zawsze istnieje ryzyko przemarznięcia w zimie świeżo wsadzonych sadzonek. Wieloletnie, dobrze ukorzenione krzewy róż zawsze lepiej zniosą nam okres zimowy. Wiosną odwrotnie, głównym niebezpieczeństwem jest możliwość długotrwałej suszy i świeżo posadzonym roślinom grozi przeschnięcie. Możemy jednakże temu przeciwdziałać podlewaniem. Trzeba tylko o tym pamiętać. Wiosną po zimie gleba jest ponadto zimna – w przeciwieństwie do jesieni – co też mniej sprzyja sadzonym różom.

Jaki wybrać termin

O tym kiedy sadzimy róże decyduje miejsce zamieszkania. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że w okolicach chłodniejszych i bardziej wilgotnych sadzimy krzewy róż wiosną, a w cieplejszych i o lżejszych glebach – jesienią. Najlepiej sadzić róże w dzień pochmurny, bezwietrzny a jeżeli zalega mgła lub pada kapuśniaczek – tym lepiej dla roślin.

A co z różami piennymi

W przypadku róż piennych nie mamy aż takich dylematów. Zdecydowanie lepszym terminem jest sadzenie wiosenne ponieważ zimą istnieje większe ryzyko przemarznięcia niż róż krzaczastych. A że są droższe strata byłaby tym dotkliwsza. Unika się więc konieczności solidnego okrywania na zimę zaraz po posadzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *