historyczne róże damasceńskie Kazanlik
Kazanlik historyczne róże damasceńskie
damasceńskie historyczne róże Kazanlik
historyczne damasceńskie róże Kazanlik
Kazanlik historyczne damasceńskie róże
historyczne róże damasceńskie Kazanlik
Kazanlik historyczne róże damasceńskie
damasceńskie historyczne róże Kazanlik
historyczne damasceńskie róże Kazanlik
Kazanlik historyczne damasceńskie róże

KAZANLIK

1 Opinie
16,95 zł
Brutto
RÓŻE DAMASCEŃSKIE IDEALNE NA OLEJEK RÓŻANY I PRZETWORY
Dostępność
doniczka 2 L - przyjmowanie zamówień od 1 lutego
Wysyłka
ok. połowy marca

Zapytaj o odmianę

Zapytaj o odmianę

Prosimy wypełnić poniższe pola formularza, biuro obsługi klienta skontaktuje się z Państwem najszybciej jak to możliwe.

* Pola wymagane

Anuluj lub 

Opis

róża damasceńska Kazanlik -  idealna na olejek różany i przetwory
 
cien róże

Z uwagi na silny i niepowtarzalny aromat, uprawiana masowo w centralnej Bułgarii głównie do produkcji olejku różanego. Jest składnikiem wielu perfum, w tym słynnego Chanel 5. Róża nazywana również Trigintipetala, z uwagi na ilość płatków, jaka występuje w kwiatach, około 30. Charakteryzuje się silnym wzrostem, ma mocne, pionowe łodygi, o lekko łukowatym zakończeniu, dobrze rozgałęzione, gęste, bogato uzbrojone w haczykowate kolce i małe ciernie. Liście składają się z siedmiu listków. Są one małe, owalne, matowe i pomarszczone a w dotyku miękkie. Ich kolor jest jasnozielony, jesienią zmieniają barwę na żółtawą. Kwiaty są półpełne, różowe, z białawym odcieniem u nasady. Płatki ułożone dość chaotycznie. Z wnętrza wyraźnie wystają złoto-żółte pręciki. Po kilku dniach kwiaty jaśnieją. Charakteryzuje się bardzo bogatym aromatem. Zapach jest piękny i intensywny, wyróżniający spośród innych odmian. Stąd szerokie zastosowanie kulinarne i kosmetyczne. Płatki po wysuszeniu pachną jeszcze bardziej intensywnie i zapach utrzymuje się bardzo długo, więc można je dodatkowo wykorzystać, jako poutpouri (dekoracje) zapachowe. Kwitnie krótko, praktycznie jednorazowo w czerwcu, przez około 3 tygodnie i na zeszłorocznych pędach. Obsypuje się bujnie kwieciem od 3 do 10 kwiatów na łodydze. Rzadko powtarza kwitnienie w lipcu lub sierpniu. Gdy już się tak zdarzy, jest zdecydowanie mniej obfite. Po zakończeniu kwitnienia, na krzewie pojawiają się jasnoczerwone, małe, owalne owoce.

Kazanlik to odmiana łatwa w uprawie. Jest odporna na choroby i świetnie znosi mróz, do -32oC. Świetnie sobie radzi w naszym klimacie. Nie ma specjalnych wymagań glebowych. Dobrze rośnie na słabych i ubogich glebach. Cięcia rośliny dokonuje się po okwitnięciu, czyli pod koniec czerwca. Sprawdzi się w dużym ogrodzie, gdzie nie będzie potrzeby przesadzania. Z uwagi na liczne i duże ciernie, proces ten nie należy do najłatwiejszych.

Zastosowanie: głównie kulinarne: z płat­ków kwiatowych powstają doskonałe kon­fi­tury jak i nadają się do tworzenia pot-pouri. Jednak dzięki dużej odporności i braku wymagań również do sadzenia w `zapomnianej` części ogrodu.

Synonimy: Trigintipetala, róża bułgarska, R. damascena trigintipetala, Rosa damascena var. trigintipetala, Rosa X damascena 'Trigintipetala', Trindafil

Nagrody: Dowager Rose Queen - Phoenix Rose Society Show, 2006

Rośliny rodzicielskie: Odmiana ta powstała prawdopodobnie ze skrzyżowania róży piżmowej i francuskiej.

Pochodzenie: Nazwa pochodzi od województwa Kazanłyk w Bułgarii, gdzie jest powszechnie uprawiana. Ta spokojna i niewielka miejscowość w centralnej Bułgarii co roku, od połowy maja, w trakcie organizowanego przez miesiąc Święta Róż przeżywa istne oblężenie. Przybawają do niej wtedy tysiące turystów z całego świata skuszeni nie tylko kilometrowymi polami kwiatów, różanymi festynami ale również licznymi zabytkami z czasów rzymskich. Co ciekawe na obrzeżach miasta znajduje się również fabryka AK 47, czyli Automatów Kałasznikowa. Róża damasceńska Kazanlik masowo uprawiana jest również w Turcji i Iranie, w głównej mierze w celu pozyskiwania attaru. W Azji produkt ten jest bardzo popularnym dodatkiem kulinarnym i kosmetycznym.

 zalety róży damasceńskiej Kazanlikróże damasceńskie KazanlikKazanlik róże damasceńskieKazanlik historyczne róże damasceńskiehistoryczne róże damasceńskie Kazanlikdamasceńskie róże historyczne KazanlikKazanlik damasceńskie róże historyczne

 

Opinie

1 Opinie

To już kolejny zakup. Ubiegłoroczna rośnie pęknie, czekam na kwiaty w przyszłym roku
o

Polecamy również

Produkt dodany do Ulubionych