Różowe róże w naszych ogrodach

2016-01-13T18:30:45+01:00środa, 13 stycznia , 2016|Ciekawostki|
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Proszę czekać...

Różowe róże – opis, charakteryzacja, popularne odmiany

Jakie ma znaczenie różowy kolor róż dla romantycznych par? Jak mówią, to kwiat słodkich myśli. Oznacza podziw, wdzięczność, szlachetność i uznanie. Róże o jaśniejszym wybarwieniu podkreślają delikatność i urok obdarowywanej kobiety, o ciemniejszym wyrażają serdeczne podziękowania.

Różowe róże niezawodne w każdym ogrodzie

Różowe róże zdecydowanie częściej wybierane są przez kobiety, a jest w czym wybierać, ponieważ to najliczniejsza grupa róż w tak szerokiej gamie odcieni. Kojarzy się z dzieciństwem, niewinnością, słodyczą. Sprawdzi się niemalże w każdej ogrodowej kompozycji, ponieważ kolor ten tworzy niesamowite całości z wieloma innymi kolorami. Śmiało można podejmować ryzyko i zestawiać je z innymi kolorami czy odmianami róż. Bardzo dobrze też prezentują się w otoczeniu innych krzewów, traw czy bylin. Wśród różowych róż znajdziemy róże parkowe, okrywowe, pienne i rabatowe. Dopasujemy do swoich potrzeb intensywnie pachnące lub bezzapachowe, o wielkich pełnych kwiatach, kwiatach pojedynczych, czy mniejszych wielokwiatowych. Przy wyborze warto jednak zwrócić uwagę, aby wybrane odmiany były odporne na choroby i mrozy, aby rośliny nie były uszkodzone, miały zdrowe korzenie i liście wolne od plam.

różowe róże - Rose de ReshtRose de Resht różowa damasceńska piękność

Jej kwiaty jak i cały krzew do złudzenia przypomina ogromną piwonię. Rose de Resht to krzew bardzo łatwy w uprawie i niemalże bez wymagań. Nawet dobór stanowiska nie stanowi większego problemu, odmiana ta dobrze się czuje niemalże wszędzie. Kwitnie bardziej lub mniej, ale przez cały sezon. Jest bardzo mrozo i chorobo odporna. Zalicza się do kategorii historycznych róż parkowych. Jej kwiaty są średniej wielkości, niezbyt trwałe, ale za to pięknie i intensywnie pachnące. Świetnie nadaje się na niskie żywopłoty, rabaty, kwietniki czy jako soliter.

różowe różeNiezawodna różowa okrywowa  Heidetraum

Inną bardzo praktyczną odmianą różowych róż jest Heidetraum, bardzo odporna na choroby i mróz róża okrywowa. W uprawie nie stwarza żadnych problemów, nawet dla początkujących ogrodników. Bardzo dobrze sprawdza się, jako niski żywopłot, lub róża pnąca, podobno uprawa jej w donicy nawet może odnieść sukces. Róża początkowo rośnie w górę, a następnie pod ciężarem kwiatów pięknie się rozkłada. Jest bardzo gęsto wyposażona w zielone, świecące liście, przez co stanowi okazałą okrywę. Kwitnie bardzo intensywnie, niemalże przez cały sezon. Ma urocze, mocno różowe kwiaty z białym środkiem i żółtymi pręcikami, niestety ich zapach jest ledwo wyczuwalny. Kwiaty nie są zbyt okazałe, jednak pojawiają się po kilka, kilkanaście sztuk na jednym pędzie, co tworzy wspaniałe bukiety. W obecnych warunkach klimatycznych może się okazać, że jeszcze w listopadzie nasz krzew będzie obsypany kwiatami. Rośnie świetnie, nawet na zacienionych stanowiskach. Często jest używana, jako alternatywne rozwiązanie dla nieco już nudnego i pracochłonnego zasiewu traw na stokach.

różowe róże - Elmshorn
Mocno różowy soliter w ogrodzie parkowa Elmshorn

Elmshorn to kolejna różowa róża. Należy do kategorii róż parkowych. Świetnie prezentuje się w ogrodach i ogródkach, nadaje się nawet do uprawy w pojemnikach czy na kwiat cięty. Na klombach pięknie prezentuje się w towarzystwie na przykład niebieskich czy żółtych bylin, a nawet sąsiedztwo iglaków nie ujmuje jej uroku. To duża roślina, długość jej pędów może dochodzić nawet do 2 metrów. Za to ma wyjątkowo trwałe, piękne pełne kwiaty, które z wiekiem zmieniają wybarwienie. Na początku są różowe, a z czasem ich kolor zmienia się w intensywny i głęboki róż. Są średniej wielkości i zebrane w bogate kwiatostany. Pachną, bardzo przyjemnie, niektórzy twierdzą, że zapach nieco przypomina aromat jabłka. Kwitnienie rozpoczyna wczesnym latem a kończy dopiero, gdy zawitają mrozy, przez cały sezon niemalże niezmiennie obficie. Dobrze znosi słabsze gleby, jest bardzo odporna na choroby i mróz, choć lepiej nie ryzykować i zabezpieczyć ją na zimę.

różowe róże - Leonardo da Vinci
Klasyczna piękność różowa róża do małych i dużych ogrodów Leonardo da Vinci

Następną wszechstronną odmianą różowej róży jest Leonardo da Vinci. To róża rabatowa, która z uwagi na kształt swoich niezwykłych kwiatów, wyjątkowo prezentuje się również w pojedynczych nasadzeniach. Jednak nadaje się również na rabaty, kwietniki czy klomby. Może być stosowana, jako kwiat cięty. Kwitnie bardzo obficie i długo. Jej kwiaty mają rozetkowy kształt, są wyjątkowo pełne, bo wyposażone są w niemalże 80 płatków każdy. I do tego jeszcze pachną. Jej odporność na choroby czy mróz jest nieco mniejsza niż pozostałych odmian, dlatego na zimę dobrze jest ją nieco zabezpieczyć, ale rekompensuje nam to ilością kwiatów i ogólna prezencją.

Róże potrafią nam się odwdzięczyć z nawiązką za odrobinę uwagi. Wystarczy im nieco dobrego nawozu na wiosnę, potem może w połowie sezonu, właściwe cięcie i zabezpieczenie przed chorobami czy mrozem. Tylko tyle! A w zamian możemy się cieszyć pięknym, wielobarwnym i aromatycznym ogrodem. Pamiętać jeszcze należy aby wybierać właściwe odmiany na wybrane stanowiska, gdy tego nie przypilnujemy nasza cała praca może pójść na marne. Najzwyczajniej róża nie będzie rosła ani satysfakcjonująco kwitła na stanowisku, którego nie toleruje.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Proszę czekać...

Zostaw komentarz

− 2 = 2