Sadzenie róż na pniu

sadzenie róż piennych
Udostępnij dalej:

Jak prawidłowo posadzić róże na pniu

sadzenie róż piennychZakupione róże pienne powinny nas cieszyć swym pięknem przez lata. A ponieważ przed każdą zimą musimy zabezpieczyć rośliny przed mrozem nie jest bez znaczenia odpowiedź na pytanie – Jak i kiedy sadzić róże na pniu? Prawidłowe posadzenie pozwoli nam wybrać najlepszy sposób pielęgnacji róży zimą – kopczykowanie bez groźby złamania naszej różyczki podczas jej przyginania do ziemi.

Kiedy sadzić róże pienne?

Najlepiej sadzić wiosną by uniknąć już na wstępie prac związanych z ochroną róż przed mrozem. Jeżeli zakupiliśmy rośliny jesienią łatwiej nam będzie przezimować je w dołowniku bądź zimnej piwnicy pilnując jedynie by nie przesuszyły się korzenie.

Sposób wykonania

sadzenie róży piennejWiosną wykopujemy dołek większy od powierzchni korzeni tak by po wsadzeniu nie zawinęły się. W tym momencie musimy określić kierunek przyginania pędu róży jesienią. Gdy to zrobiliśmy umieszczamy róże pod skosem – kątem około 600 w stronę jesiennego przygięcia. Czop umieszczamy od strony pochylonej. Następnie przysypujemy ziemią, dobrze ugniatamy i obficie podlewamy. Po czym przywiązujemy do palika na prosto. Późną jesienią róże będziemy przyginać właśnie w kierunku skośnego sadzenia „na czop”. Skierowanie czopa podczas sadzenia warunkuje więc kierunek ułożenia pnia róży jesienią. Jeżeli na przykład miejsce docelowe znajduje się przy murze lub płocie możliwe jest ułożenie tylko w jednym bądź dwóch kierunkach.

Głębokość sadzenia

regulujemy w ten sposób by czop znajdował się tuż ponad powierzchnią gruntu. Natomiast wysokość stabilizującego palika powinna być taka by wchodził nam pomiędzy pędy korony co zapobiegnie ewentualnemu odłamaniu pod wpływem wiatru czy ulewy. Po czym przywiązujemy pęd róży do palika w 2-3 miejscach. 

Gęstość sadzenia róż piennych

Wysadzając róże pienne na rabacie stosujemy odległości min. 1 m z każdej strony. Natomiast w pojedynczym długim rzędzie sadzimy rzadziej co 1 – 2 m. 

Tak więc łukowate wygięcie pnia ponad czopem + wsadzenie rośliny pod kątem 60 stopni zapobiegnie złamaniu róży podczas jej kopczykowania na okres zimowy.

kopiemy dołek na róże
kopiemy dołek na róże na głębokość 1 sztycha łopaty

 

spulchniamy dno dołka na róze
spulchniamy dno dołka aby korzenie łatwiej mogły przerastać podłoże
ugniatamy doniczkę róży
ugniatamy doniczkę aby później swobodnie odeszła jej zawartość
ułożenie ręki do wyciągnięcia róży
układamy rękę w kształcie litery L
delikatnie wyciągamy różę
przechylamy sadzonkę róży do dołu kładąc ją na dłoni i pociągamy od góry za doniczkę
sadzenie róży piennej
wsadzamy różę do przygotowanego miejsca
posadzenie na pniurózy
po zasypaniu ziemią posadzona róża daje nam kąt ok. 60 stopni
przywiązanie rózy piennej na prosto do palika
wbijamy podpórkę na prosto i przywiązujemy do niej róże
po wsadzeniu róży na pniu podlewamy
podlewamy wsadzone róże pienne

Sadząc w ten sposób późną jesienią bez problemu przygniemy naszą różyczkę do ziemi. Usypiemy na niej kopczyk i i mrozy jej nie zaszkodzą. Sam pień jest dużo bardziej odporny. W mroźne a bezśnieżne zimy możemy go również dla pewności zabezpieczyć.  

zabezpieczenie róz piennych
róże pienne przygięte do ziemi i koronki zabezpieczone kopczykiem
róże pienne zabezpieczone na zimę
z braku miejsca można usypać jeden kopczyk

 

 

Udostępnij dalej:

3 thoughts on “Sadzenie róż na pniu

  1. Wspaniała przesyłka, doskonale zapakowana z dbałością o rośliny. Jestem zachwycona. Czekam na zakwitnięcie. Wszystkim polecam tego hodowcę, jego profesjonalizm jest najwyższej próby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *