Uprawa róż w pojemnikach

2015-10-08T13:40:59+02:00czwartek, 8 października , 2015|Uprawa|
Rating: 4.5/5. From 11 votes.
Proszę czekać...

zolte różeUprawa róż w pojemnikach na tarasach i balkonach

Róże to bardzo piękne i wdzięczne rośliny. Znane są niemal na całym świecie. Oczarowują swoimi kwiatami, otaczają nas również niepowtarzalną wonią. Często są tematami prac artystów, malarzy, poetów. Nie ma, więc powodu do zdziwienia, że chcemy ich mieć jak najwięcej i niemalże wszędzie gdzie to tylko możliwe, na tarasach, balkonach, tam gdzie spędzamy dużo czasu. Róże uprawiane w pojemnikach są również świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają tyle szczęścia i nie są posiadaczami pięknych, przestronnych ogrodów czy tarasów. Ze sporym powodzeniem wiele odmian można uprawiać również na balkonach, nawet niewielkich.

Uprawa róż w pojemnikach w naszym klimacie nie jest jeszcze zbyt rozpowszechniona, głównie z uwagi na długie i chłodne zimy. Jednak wykonując kilka niezbyt skomplikowanych zabiegów, możemy spróbować takiej uprawy.

biała róża rabatowa w donicy

Kristall – róża rabatowa

Jakie róże, jakie pojemniki, jakie podłoże?

Do uprawy róż w pojemnikach nadają się niemalże wszystkie odmiany. W dużej mierze zależy to od efektów, jakie chcemy uzyskać. Od dawna wiadomo, że najlepiej w pojemnikach rosną różyczki miniaturowe, jak się okazuje, nie tylko. Bardzo korzystnie wyglądają w donicach rośliny, których pędy się przewieszają. Także okrywowe, parkowe, krzewiaste, pnące czy rabatowe dobrze rosną. Jedno, na co należy zwrócić uwagę, to rośliny okazałe, szybko rosnące. Te wymagają dość sporych pojemników. Mniej atrakcyjnie będą się prezentowały róże wielokwiatowe, o sztywnych, pionowych pędach. Nie bez znaczenia jest też czy róża jest pachnąca. W końcu będzie rosła w naszym najbliższym otoczeniu, więc wskazane, aby użyta odmiana rozsiewała wokół przyjemną woń.

pienna róża The Fairy

The Fairy róża pienna

Również wybierając pojemnik musimy coś, niecoś wiedzieć na temat krzewu, który chcemy w nim hodować. Jeśli wybieramy odmianę szybko rosnącą, będzie ona potrzebowała stosunkowo dużej donicy. Gdy chcemy, aby zimowała pod chmurką, wtedy, czym większa donica tym lepiej, wskazane też, aby zawierała warstwę izolującą, specjalnie przystosowane do tego celu. W upalne dni w większym pojemniku, roślina ma również korzystniejsze warunki, więcej podłoża sprzyja dłuższemu utrzymaniu wilgoci.  W większych pojemnikach róża będzie lepiej rosła i obficiej kwitła. Mogą to być drewniane skrzynie, pojemniki z kamienia czy betonu, ceramiczne donice czy z terakoty a nawet z tworzywa sztucznego. Pamiętać należy, że podłoże w donicach ceramicznych szybciej będzie przesychało, ponieważ ścianki naczynia będą parowały. Do zimowania na zewnątrz przeznaczone są donice grubościenne albo izolowane. Jakie by nie były, powinny mieć w dnie otwory, ponieważ róże nie znoszą, aby ich korzenie stały w wodzie. Przez otwory nadmiar wody będzie wypływał. Nadto w pojemnikach bez odpływu, zimą podłoże może zamarzać, a zamarznięte podłoże odcina dopływ powietrza do korzeni.

lili marlen w doniczce

Lilli Marlene – odporna róża rabatowa


Uprawa róż w pojemnikach
wymaga od nas nieco więcej zainteresowania. Chociażby z uwagi na to, że roślinę ogranicza pojemnik i nie może sama sięgnąć niżej po odrobinę wilgoci, czy pokarmu. Należy, więc ją systematycznie podlewać, najlepiej tak, aby woda przeciekła, wtedy nie dojdzie do przesuszenia korzeni. Wymaga również regularnego nawożenia, najlepiej mieszankami przeznaczonymi dla róż. Alternatywą dla ciągłego nawożenia jest zastosowanie odpowiedniego podłoża, czyli takiego przeznaczonego do uprawy róż, lub mieszanki tego podłoża z dobrą ziemią kwiatową. W takim przypadku, gdy podłoże jest bogate, nawożenie możemy ograniczyć do jednej dawki zastosowanej po pierwszym kwitnieniu. Innym sposobem na unikniecie ciągłego dokarmiania jest użycie przed sadzeniem do podłoża nawozu o przedłużonym okresie działania. Inną wymaganą czynnością, gdy chcemy cieszyć oczy pięknymi kwiatami, jest wymiana podłoża w donicy, co dwa lata. Gdy pojemniki są naprawdę olbrzymie i sprawiałoby to duży problem, wtedy wiosną można delikatnie zebrać wierzchnią warstwę ziemi i wymienić ją na świeżą.

Jak zimować róże w pojemnikach?

czerwone róże wielkokwiatowe w pojemnikach ceramicznychAby zapobiec przemarznięciu róż, dobrze jest przechowywać je zimą w piwnicach czy innych chłodnych pomieszczeniach . Zimując na zewnątrz zasadą jest, że czym większy pojemnik, tym mniejsze prawdopodobieństwo przemarznięcia krzewu. Donice również można zabezpieczyć poprzez postawienie jej na styropianie, owiniecie folią bąbelkową, agrowłókniną czy matą słomianą. Tak zabezpieczona roślina, powinna zimować w miejscu osłoniętym od wiatru i bezpośredniego słońca. Pędy również zabezpieczmy, tak jak rośliny w gruncie. Osłaniamy je agrowłókniną, matą słomianą czy igliwiem.

Pielęgnacja dotycząca cięcia roślin czy walki z insektami powinna odbywać się identycznie, jak przy roślinach uprawianych w gruncie.

Uprawa róż w pojemnikach w swoim bliskim otoczeniu to ciekawy pomysł na jego upiększenie i jednocześnie zaskoczenie bliskich, znajomych czy sąsiadów pomysłowością.

Rating: 4.5/5. From 11 votes.
Proszę czekać...

3 komentarze

  1. Magdalena 18 października 2016 w 18:11 - Odpowiedz

    A co z podlewaniem zimą róż doniczkowych?

  2. baron 21 października 2016 w 17:25 - Odpowiedz

    Jak podłoże robi się suche to można trochż podlać ale generalnie zimą róże nie rosną, więc i nie pobierają wody. Praktycznie nie podlewa się wcale.

  3. Ewelina 24 marca 2022 w 08:29 - Odpowiedz

    Witam serdecznie interesuje mnie odmiana róży pnącej ale którą można będzie posadzić w pojemniku i żeby ładnie pachniała.

Zostaw komentarz

48 + = 55