Sztuka ogrodowa, czyli o najczęstszych błędach w uprawie i pielęgnacji

2018-06-17T19:09:13+02:00niedziela, 17 czerwca , 2018|Uprawa|
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Proszę czekać...

Uprawa ogrodu to dla wielu z nas chleb powszedni, zajęcie, które na stałe weszło w naszą rutynę życia i nie przysparza nam większych kłopotów. Pomimo tego, że dzisiaj patrzymy z dumą na nasze piękne ogrody, kiedyś nie wyglądały one wcale tak baśniowo – wszyscy musieliśmy przecież jakoś zacząć… Chociaż zajmowanie się „trawnikiem i kilkoma krzaczkami” wydaje się dzisiaj być banałem, dla początkującego ogrodnika, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę, jest to nie lada wyzwanie. Z myślą o tych, którzy dopiero zaczynają oraz o tych bardziej doświadczonych, którzy chcą ulepszyć swoja technikę, przedstawiamy kilka najczęściej popełnianych błędów w ogrodzie.

1 Nadmierne przycinanie

„Nie podoba mi się, więc musimy to przyciąć”. Ile razy mieliście okazję usłyszeć takie zdanie i jak często kończyło się ono dobrze dla ogrodu?uprawa róż ogrodowych

Sama idea przycinania roślin czy to ze względów zdrowotnych, czy estetycznych jest jak najbardziej uzasadniona, jednak bardzo często podchodzimy do niej w pośpiechu i bez przygotowania.  Kierując się modą zapominamy, ze nie wszystkie krzewy potrzebują naszego sekatora (niektóre wręcz powinny go unikać), a te, jak choćby nasze róże ogrodowe, którym przydałoby się sezonowe cięcie, nie muszą koniecznie  być uformowane w kwadraty, trójkąty  i inne figury geometryczne.

Chociaż ta ostatnia uwaga ma raczej charakter subiektywny, powinniśmy dobrze zastanowić się, czy nie lepiej postawić na naturalne piękno naszego ogrodu.

2 Nieumiejętne podlewanieróże w ogrodzie

Podlewamy za często i za dużo, albo wręcz za rzadko i zbyt mało. Błędy z tej kategorii pojawiaja się chyba najczęściej i przybierają najróżniejsze formy, które wynikają często z naszych zaniedbać, albo zwyczajnego braku wiedzy. Jeśli już zdecydowaliśmy się na przykład na róże ogrodowe, powinniśmy dowiedzieć się, czy potrzebują dużo wody, kiedy najlepiej je podlewać i przede wszystkim jak to robić, aby nie uszkodzić kwiatów. Pamiętajmy, że wąż ogrodowy to nie myjka ciśnieniową, a nasze krzewy nie są zabrudzonym po długiej drodze samochodem!

Typowo letnim błędem początkujących ogrodników jest też podlewanie trawników i rabat w trakcie popołudniowych upałów. Mimo tego, ze może wydawać się to dobrym pomysłem („przecież kwiaty potrzebują najbardziej wody wtedy, kiedy jest najgoręcej, prawda?”), jedyne, czego możemy się spodziewać po takich zabiegach to poparzone liście i zniszczone rośliny. Jeżeli zaczekamy z podlewaniem przez te kilka godzin (aż temperatura spadnie), nasz ogród do tego czasu nie uschnie, a nasze krzewy z pewnością będą nam wdzięczne.

3 Zbyt wczesne okrywanie

Kwestia ochrony roślin przed mrozami jest bezpośrednio uzależniona od tego, jakie gatunki roślin wybraliśmy do naszego ogrodu, dlatego też nie sposób przedstawić jedną, uniwersalną receptę na sukces.  Nawet jeżeli weźmiemy pod lupę wyłącznie róże ogrodowe, znajdziemy wśród nich zarówno takie, które całą zimę przetrwają bez naszej pomocy, jak i te, które zamarzną już przy pierwszych przymrozkach. Właśnie z uwagi na to zróżnicowanie powinniśmy zawsze uzbroić się w wiedzę na temat wybranych do naszego ogrodu  gatunków i w oparciu o nią podejmować wszystkie decyzje, inaczej nasza przygoda z ogrodnictwem skończy się na przegrzaniu zbyt wcześnie okrytych krzewów.

4 Im gęściej, tym lepiej 

Błąd ten dotyczy szczególnie tych mniejszych ogrodów, w których często nie możemy sobie pozwolić na posadzenie wszystkich wymarzonych drzewek i krzewów. Nie chcąc się ograniczać, część z nas decyduje się mimo wszystko spełnić swoje fantazje i sadzi rośliny nieco gęściej, niż by sobie na to pozwolił doświadczony ogrodnik. Chociaż z początku może wydawać się, że nic strasznego się nie stało, problemy zaczynają się, kiedy niepozorne drzewka zaczynają rosnąć przysłaniając nie tylko światło z góry, ale dusząc też korzenie mniejszych roślin posadzonych zbyt blisko nich. O ile niewielkie krzewy takie, jak np. róże ogrodowe możemy bez większych problemów przesadzić,  nie uda nam się tego zrobić z posadzonymi wcześniej drzewami.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Proszę czekać...

1 komenarz

  1. Karolina 22 maja 2020 w 13:44 - Odpowiedz

    a jak wygląda kwestia ściółkowania róż? czy agrowłóknina będzie w porządku pod róże wielkokwiatowe i pomarszczone? tylko jesli pomarszczona ma się rozroznąć, to czym zastąpić agrowłókninę? jesli nie agrowłknina, to jak zredukowac ilosc chwastów? kora chyba nie, bo zakwasza? jakieś kamyczki? dziękuję za pomoc

Zostaw komentarz

58 − 52 =