Różane solitery, czyli swobodnie rosnące krzewy to dla wielu niezastąpiona wizytówka małych I dużych ogrodów, która wciąż zyskuje na popularności. Samotnie rosnący, majestatyczny krzew widoczny już z daleka to mogłoby się wydawać sprawdzony sposób na przyciągniecie wzroku zauroczonych sąsiadów, jednak rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Solitery (w szczególności różane) to tak naprawdę dobra decyzja tylko dla niektórych ogrodów, dlatego dzisiaj postaramy się znaleźć te, które mogą na nich najbardziej skorzystać.
Solitery soliterom nie równe, czyli o sztuce wyboru
Zanim zajmiemy się wybieraniem naszych roślinnych wizytówek powinniśmy najpierw wyjaśnić czym tak naprawdę są solitery i jak wygląda lista naszych kandydatów. Soliter to najprościej mówiąc samotnie rosnący ozdobny okaz drzewa lub krzewu, który wyróżnia się na tle otoczenia swoim imponującym pokrojem, zapierającą dech w piersiach koroną liści, czy (szczególnie w przypadku róż swobodnie rosnących) efektownym i długim kwitnieniem.
Pokrój to często pierwsze na co zwracamy uwagę, kiedy przechodzimy obok pełnego zieleni ogrodu, dlatego drzewa zarówno iglaste, jak i liściaste to często pierwszy wybór na solitery. Niestety olbrzymie dęby, świerki i jałowce to rozwiązanie, które zdecydowanie lepiej sprawdza się w parkach, niż ogrodach (głównie z powodu dużej ilości miejsca, jakiej wymagają tego typu rośliny) i jednocześnie znacznie ogranicza nasze możliwości kompozycyjne, dlatego według nas lepszym wyborem dla nas i naszych ogrodów będą tutaj krzewy róż.
Róże swobodnie rosnące – w których ogrodach odnajdą się najlepiej?
Różane solitery to jednak nie przedsięwzięcie, które sprawdzi się w każdych warunkach. Zanim zdecydujemy się na jakikolwiek zakup powinniśmy najpierw zastanowić się, czy znajdziemy dla nich dobre miejsce w ogrodzie. Żeby nasze nowe, imponujące krzewy spełniały dobrze swoją funkcję dobrze byłoby, gdybyśmy posadzili je w miejscu wyeksponowanym takim, jak na przykład centralna część trawnika, czy pozbawiona wysokich roślin kamienna rabata.
Chociaż róże swobodnie rosnące są znacznie niższe od wspomnianych na początku dębów, czy świerków, wciąż wprowadzają do naszego ogrodu element piętrowości, dzięki któremu są świetnym wyborem dla tych z nas, którzy dotychczas zadowalali się głównie niższymi różami rabatowymi i okrywowymi. Jeśli jednak wasze ogrody posiadają już zdrową mieszankę wyższych róż pnących lub piennych, a środek waszego trawnika zajmuje pokaźna altana lub pergola, to prawdopodobnie nie będziecie mieli większego pożytku z takiego zakupu.
Wreszcie może najważniejszym elementem, który powinniśmy wziąć pod uwagę jest rozmiar naszego ogrodu. Pomimo, że soliter może sprawdzić się nawet w tych mniejszych ogrodach, przeznaczone na niego miejsce często można wykorzystać o wiele lepiej, decydując się na przykład na mieszankę róż rabatowych.
Solitery różane – podejmij właściwą decyzję
Skoro już znaleźliśmy dobre miejsce dla naszej nowej róży swobodnie rosnącej, przyszedł wreszcie czas na zastanowienie się, które odmiany będą najlepszym wyborem do tej roli. Wiemy już, że rozmiar ma w tym przypadku całkiem istotne znaczenie, dlatego największy wybór krzewów na solitery znajdziemy wśród róż pnących (takich, jak np. Blaze Superior) oraz piennych (np. Cardinal Hume). Ciekawymi propozycjami mogą być też niektóre wyższe gatunki róż historycznych i rabatowych, jednak wybór w tej kategorii jest zdecydowanie bardziej ograniczony.
Zapach w przypadku solitery ma raczej drugorzędne znaczenie i nie powinniśmy się na nim skupiać, jednak dla tych z nas, którzy chcieliby połączyć przyjemne z pożytecznym i cieszyć się przyjemnym herbacianym zapachem dużych, żółtych kwiatów możemy zaproponować różę angielską Lemon Parody. Dochodzi ona do dwóch metrów wysokości i ok. 1,2 m szerokości przez co pięknie prezentuje się w samotności, nie zabierając przy tym zbyt dużo miejsca. Niestety ta angielska odmiana posiada tylko umiarkowaną odporność na mróz, więc konieczne jest okrywanie jej na zimę.
Zostaw komentarz