Róże z towarzystwem

czwartek, 7 lutego , 2013|Uprawa|
Rating: 3.3/5. From 39 votes.
Proszę czekać...

róże z towarzystwem hostaWiększości amatorów róż wcześniej czy później przyjdzie zderzyć się z dylematem: rozarium -składające się tylko z róż czy róże z towarzystwem. Jednak jakby nie wybierać to oczywiście róże muszą pozostać spiritus movens piękna naszego ogrodu. W takim razie podstawowy szkielet kwietnika planujemy z róż, a następnie „doprawiamy” kwietnik innymi roślinami. Podstawową zasadą doboru roślin towarzyszących różom jest to by nie konkurowały jaskrawością kwitnięcia z królową kolorów, a podkreślały jej zalety lub ukrywały braki.

Jakie towarzystwo dla różróże z towatzystwem

Krzaki róż w większości mają mniej więcej okrągłą formę i kwiaty też są okrągłe. Dlatego lepszy kontrast z krzakami róż stworzą rośliny z ostrymi mieczowatymi liśćmi (trawy, irysy) albo krzewy iglaste. Takie pionowe akcenty momentalnie nadadzą kwietnikowi struktury i objętości, trzeba tylko uważać aby nie przesadzić. Czasem wystarczy jeden krzak irysa na pierwszym planie kwietnika, żeby uzyskać potrzebny wynik.

Ukrywamy braki róż.

Róże z natury bardzo pięknie kwitną, ale jako całość krzewu czasami wykazują braki. Te braki to przede wszystkim obnażona dolna część krzewu, wyciągnięte nadmiernie pędy, rzadkie liście. W końcu lipca kiedy u większości róż zakończy się pierwsze kwitnienie kwietnik z róż może również wyglądać jakby znudzony i bez wyrazu. W związku z czym nasze główne zadanie przy doborze towarzystwa dla róż to ukształtować piękną strukturę kwietnika. A że potrzebny nam efekt całoroczny albo chociażby przez dużą część ciepłego sezonu, to i rośliny do tych celów lepiej wykorzystać z wyrazistymi dekoracyjnymi liśćmi albo pełną formą krzewu.

towarzystwo dla różRozstawianie akcentów

O tyle, o ile główną masę kwietnika stanowią róże, one same mimo całego swojego piękna jako te wyraziste akcenty służyć nie mogą – jest ich za wiele. Oczy po prostu będą rozbiegać się, nie wiedząc, na czym się zatrzymać. Nasze zadanie to dobrać kontrastujące z różami rośliny, które mogą stanowić ogniskowe punkty w kwietniku.

Wypełniamy jałowe miejscatowarzystwo dla roz

Oprócz strukturalnych akcentów, dzięki którym kwietnik będzie piękny nie tylko w okres kwitnięcia róż, niezbędne wypełniacze, które wycieniują już same róże, pomogą ukryć braki, na przykład, zamkną “gołe nogi” wysokie krzaki, albo podtrzymają swoim mnóstwem ciężkich gałązek z kwiatami. Dla długotrwałego efektu także lepiej dobierać dekoracyjno-liściaste rośliny.

towarzystwo dla różyczekTrawy

to jeden z lepszych partnerów dla każdego kwietnika. Nie tylko mam na myśli tak popularny trawnik. Wokół podstawy krzewu róż trzeba zawsze zostawić czarną ziemię. W przeciwnym wypadku trawa b. szybko będzie wypijać całą wodę. Z traw ozdobnych najlepiej wybierać takie rodzaje i gatunki z ładną, ostrą formą krzaka, wtedy trawy dobrze będą wyglądać i w tym czas kiedy róże nie kwitną. Bardzo dobrzy partnerzy dla róż to Owsica Parlatorego lub wieczniezielona albo turzyce (np. morovi, variegata, Evergold). Turzyce podobnie jak hosty wolą zacienione miejsce. Z wysokich traw dobra jest spartina i gatunkowe chińskie miskantusy.

Naparstnice

Na drugi plan i między krzakami róż dobrze jest posadzić naparstnice. Są mało wymagające i wyśmienicie łączą się z różami. Lepiej sadzić je grupami tu i ówdzie po całym kwietniku, tak otrzymamy efekt lekkiej artystycznej harmonii.

róże w ogrodzie róże w ogrodzie róże w ogrodzie 1 roze ogrodowe naparstnice

Irysy

wbrew pozorom nie tak łatwo uzyskać ładne kwitnięcie irysów. Potrzebny zasobny wilgotny grunt na pełnym słońcu a i sam krzak powinien rosnąć kilka lat. Oprócz tego, nie wszystkie gatunki kwitną chętnie i obficie a wielu brakuje ciepła w naszym klimacie. Pomimo ładnych kwiatów w zestawieniach z różami irysy można cenić również za liście. Szczególnie dobre są japońskie irysy. Pionowe szmaragdowo-zielone liście tych roślin nie rozsypują się. Dodatkowe plusy – jeżeli irysowi spodoba się w naszym ogrodzie i będzie kwitnąć to termin jego kwitnięcia wypełnia luki w kwitnięciu róż. Dlatego na kwietniku zawsze będą żywe kolory.

różę z towarzystwem irysy róże z towarzystwem irysy różyczki z towarzystwem irysy róże z towarzystwem 1 irysy

Hosty

bardzo dobrze komponują się z różami. Jednak nie wszystkie gatunki nadają się do towarzystwa dla róż z jednego głównego powodu. W większości hosty wolą półcień a róże lubią słoneczko. Dlatego jeżeli klomb znajduje się w pełnym słońcu o hostach wypadnie zapomnieć. Ale jeżeli potrzebne towarzystwo, żeby przykryć nóżki róży od strony północnej klombu – lepszego wariantu nie można znaleźć. Przy sadzeniu koniecznie trzeba uwzględnić fakt, że hosta z czasem silnie rozrośnie się. Trzeba tak dobrać rozmiar odmiany, żeby nie wsadzić olbrzyma na malusieńkim skrawku ziemi.

towarzystwo dla roze hosta1 towarzystwo dla roze hosty

Nie poleca się dobierać towarzystwa dla róż z roślin z grypy Lilii. Mają bardzo jaskrawe kwiaty, które mogą konkurować z różami.

Pozostałe

Z różami można sadzić jak najbardziej wszelkie byliny zwłaszcza na pierwszą linię rabat. Natomiast na tło dobre są berberysy, tuje i jałowce. Rośliny iglaste tak w ogóle można strzyc nadając im różne, często wyszukane formy. Taka forma zawsze będzie bardziej regularna i staranna.

Rating: 3.3/5. From 39 votes.
Proszę czekać...

8 komentarzy

 1. Bożena 7 października 2013 w 12:13 - Odpowiedz

  Ciekawe ,jasno napisane wiadomości na temat towarzystwa dla róż.Brakowało mi takiej wiedzy.

 2. jelizawieta 4 kwietnia 2014 w 13:51 - Odpowiedz

  Ja sadzę lilie z różami – obok pasteloworóżowych róż sadzę białe lilie, a w towarzystwie róż bladożółtych umieściłam lilie mocny róż, połączyłam także pomarańczowe lilie z różami kremowymi. Tak sobie tworzę, ale wydaje mi się ,że nie jest najgorzej. Bardzo fajny post!

 3. Dona 14 czerwca 2014 w 09:10 - Odpowiedz

  Roze uwielbiaja towarzystwo lawendy pieknie rosna i kwitna;)

  • Dona 26 marca 2017 w 06:47 - Odpowiedz

   Zgadzam sie ? I oboe te rosliny uwielbiam szczegolnie w maim pieknym ogrodzie pozdrawiam tez Dona 🙂

 4. anthie 17 kwietnia 2015 w 22:05 - Odpowiedz

  Bardzo ciekawa, pouczajaca strona. Ja obsadzilam moje roze lawenda.

 5. Bazylia 24 marca 2017 w 22:16 - Odpowiedz

  A jakich roślin w sąsiedztwie róże nie lubią? I nie chodzi mi tu o aspekt wizualny, a raczej “zdrowotny” dla róż.
  A co do lawendy, to w którymś odcinku “Mai w ogrodzie” wypowiadał się hodowca róż, że nie poleca tej rośliny, bo jest zbyt ekspansywna i zaborcza ze szkodą dla róż.

 6. Mirela 27 marca 2019 w 06:44 - Odpowiedz

  Posadziłam nagiedka z różami i dowiedziałam się że nie można bo róze nie bd kwitły czy to prawda bo jakoś nie jestem przekonana

  • Rozaria.pl 29 marca 2019 w 20:33 - Odpowiedz

   My również, jeżeli już to może być jakiś minimalny wpływ ale nie aż taki by róże nie kwitły.

Zostaw komentarz

− 3 = 3