Najpiękniejsze róże pnące, tak naprawdę są pnączami tylko z nazwy. Większość nie ma bowiem organów czepnych. Dlatego trzeba je mocować do ścian, altan, drabinek, pergoli, kolumn i słupów, ram, murów, płotów i innych form za pomocą sznurków, drutów czy przeplatania pędami. Niektóre mają kolce. Lubią zwykle rosnąć na stanowiskach słonecznych co najmniej przez połowę dnia. Słońce zapewnia obfitość kwiatostanów i intensywniejsze wybarwienie. Większość róż pnących preferuje też podlewanie umiarkowane i niezbyt intensywne nawożenie. Róże pnące w pojemnikach można kupić o każdej porze roku. Natomiast róże pnące z odkrytymi korzeniami można kupić głównie jesienią i zimą w wyspecjalizowanych szkółkach, także wysyłkowych.
Najpiękniejsze róże pnące — podłoże. Róże pnące sadzimy w wilgotnej, przepuszczalnej i żyznej glebie. Większość róż pnących najlepiej radzi sobie w pełnym słońcu. Jednak niektóre odmiany są bardziej tolerancyjne do życia w cieniu. Zasięgnij więc porady kupując w specjalistycznej szkółce róż, jeśli szukasz róży pnącej do cienia, będzie dla Ciebie kilka świetnych opcji.
Najpiękniejsze róże pnące — jak sadzić? Róże pnącą sadzimy w suchy, wolny od mrozu dzień. Wykop dziurę co najmniej dwa razy głębszą i szerszą niż bryła korzeniowa i na dno dodaj trochę naturalnego nawozu z materii organicznej. Przysyp to lekko ziemią i wsadź roślinę do dziury na tą samą głębokość, na jakiej rosła w doniczce. Możesz też poszukać śladu granicy ziemi na łodydze.
Następnie wszystko zasyp ziemią i lekko przydepcz dookoła formując płytkie wgłębienie i podlej wodą. Możesz tez od razu zamontować coś do podpory, jak np. druciana rama, drabinka, pergola lub palik. Przycinaj wszelkie łodygi rosnące w złym kierunku.
Najpiękniejsze róże pnące — jak dbać? Podaj wiosną zbilansowany nawóz dla róż. Usuwaj opadłe liście, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji grzybiczych, jak rdza i czarna plamistość liści. Jesienią ściółkuj glebę dobrze przegniłym obornikiem, suchymi liśćmi lub kompostem.
Najpiękniejsze róże pnące — przycinanie. Przez kilka pierwszych lat po posadzeniu nie ma potrzeby przycinania róż pnących. Jedynie wspieramy i mocujemy rosnące łodygi. Gdy twoja róża pnąca się ustabilizuje, ważne jest, aby puszczała nowe łodygi poziomo, co zachęci ją do obfitszego kwitnienia. Trzeba tak mocować nowe łodygi, aby tworzyć dobrze rozmieszczone, wolne od splątania i stabilne krzewy. Róże pnące przycinamy jesienią, po kwitnieniu. Pozostaw główne łodygi nieprzycięte, chyba że sięgają poza podpory. Przytnij pędy boczne do czterech zdrowych pąków. Przycinaj je tuż nad pąkiem, który wskazuje kierunek, w którym chcesz prowadzić nową łodygę. Unikaj ścinania powyżej pąka, który np. skieruje wzrost na ścieżkę ogrodową.
Najpiękniejsze róże pnące — rozmnażanie. Rozmnażaj róże pnące z sadzonek liściastych lub półdojrzałych. Sadzonki liściaste są pobierane zimą, gdy roślina jest w stanie spoczynku, sadzonki półdojrzałe są pobierane późnym latem po kwitnieniu. Aby pobrać półdojrzałe sadzonki, należy odciąć je tuż nad pąkiem, aby usunąć dojrzały pęd boczny o dł. ok. 10 cm. Tak przygotowane sadzonki sadzimy do połowy doniczek (właściwą stroną do góry) i podlewamy wodą. Przykrywamy przezroczystą plastikową torbą i umieszczamy w jasnym miejscu zabezpieczonym przed mrozem. Do wiosny powinny się ukorzenić do wysadzenia.
Najpiękniejsze róże pnące — choroby i szkodniki.
Róże bywają podatne na rdzę i czarną plamistość liści. Na liściach pojawiają się małe brązowe lub czarne plamy. To choroby grzybicze przenoszone przez zarodniki. Należy wtedy usunąć wszystkie zarażone liście i ściółkować to miejsce, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się zarodników w glebie. Trzeba też sprawdzać, czy nie ma mszyc. Najlepiej zwalczą je wtedy opryski. Odcinamy
też i usuwamy dzikie pędy rosnące z podkładki, bo sa niezgodne z odmianą róży.
Zostaw komentarz