Najpiękniejsze róże pnące

2024-02-24T19:34:02+01:00piątek, 24 marca , 2023|Pielęgnacja, Uprawa|
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Proszę czekać...

Najpiękniejsze Róże Pnące – Poradnik Wyboru i Pielęgnacji

Marzysz o ogrodzie pełnym kwitnących róż pnących, ale nie wiesz, od czego zacząć? Nasz najnowszy wpis to kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci wybrać najpiękniejsze odmiany i zadbać o ich zdrowie oraz obfite kwitnienie przez cały sezon. Dowiedz się, jakie róże pnące będą najlepsze dla Twojego ogrodu i jakie sekrety pielęgnacji sprawią, że staną się one ozdobą Twojej przestrzeni na lata.

Istota róż pnących

Najpiękniejsze róże pnące, tak naprawdę są pnączami tylko z nazwy. Większość nie ma bowiem organów czepnych. Dlatego trzeba je mocować do ścian, altan, drabinek, pergoli, kolumn i słupów, ram, murów, płotów i innych form za pomocą sznurków, drutów czy przeplatania pędami. Niektóre mają kolce. Lubią zwykle rosnąć na stanowiskach słonecznych co najmniej przez połowę dnia. Słońce zapewnia obfitość kwiatostanów i intensywniejsze wybarwienie. Większość róż pnących preferuje też podlewanie umiarkowane i niezbyt intensywne nawożenie. Róże pnące w pojemnikach można kupić o każdej porze roku. Natomiast róże pnące z odkrytymi korzeniami można kupić głównie jesienią i zimą w wyspecjalizowanych szkółkach, także wysyłkowych.

 najpiękniejsze róże pnące

róża pnąca John Davies

Uprawa róż pnących

Wymagania glebowe

Najpiękniejsze róże pnące — podłoże. Róże pnące sadzimy w wilgotnej, przepuszczalnej i żyznej glebie. Większość róż pnących najlepiej radzi sobie w pełnym słońcu. Jednak niektóre odmiany są bardziej tolerancyjne do życia w cieniu. Zasięgnij więc porady kupując w specjalistycznej szkółce róż, jeśli szukasz róży pnącej do cienia, będzie dla Ciebie kilka świetnych opcji.

alchymist roza pnaca

róża pnąca Alchymist

Jak sadzić róże pnące

Najpiękniejsze róże pnące — jak sadzić? Róże pnącą sadzimy w suchy, wolny od mrozu dzień. Wykop dziurę co najmniej dwa razy głębszą i szerszą niż bryła korzeniowa i na dno dodaj trochę naturalnego nawozu z materii organicznej. Przysyp to lekko ziemią i wsadź roślinę do dziury na tą samą głębokość, na jakiej rosła w doniczce. Możesz też poszukać śladu granicy ziemi na łodydze.

najpiękniejsze róże pnące

róża pnąca Schannel

Następnie wszystko zasyp ziemią i lekko przydepcz dookoła formując płytkie wgłębienie i podlej wodą. Możesz tez od razu zamontować coś do podpory, jak np. druciana rama, drabinka, pergola lub palik. Przycinaj wszelkie łodygi rosnące w złym kierunku.

Pielęgnacja

Jak dbać o Najpiękniejsze róże pnące? Podaj wiosną zbilansowany nawóz dla róż. Usuwaj opadłe liście, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji grzybiczych, jak rdza i czarna plamistość liści. Jesienią ściółkuj glebę dobrze przegniłym obornikiem, suchymi liśćmi lub kompostem.

Cięcie

Najpiękniejsze róże pnące — przycinanie. Przez kilka pierwszych lat po posadzeniu nie ma potrzeby przycinania róż pnących. Jedynie wspieramy i mocujemy rosnące łodygi. Gdy twoja róża pnąca się ustabilizuje, ważne jest, aby puszczała nowe łodygi poziomo, co zachęci ją do obfitszego kwitnienia. Trzeba tak mocować nowe łodygi, aby tworzyć dobrze rozmieszczone, wolne od splątania i stabilne krzewy. Róże pnące przycinamy jesienią, po kwitnieniu. Pozostaw główne łodygi nieprzycięte, chyba że sięgają poza podpory. Przytnij pędy boczne do czterech zdrowych pąków. Przycinaj je tuż nad pąkiem, który wskazuje kierunek, w którym chcesz prowadzić nową łodygę. Unikaj ścinania powyżej pąka, który np. skieruje wzrost na ścieżkę ogrodową.

Rozmnażanie róż pnących

flash mobile najpiękniejsze róże pnace

róża pnąca Flash Mobile

Rozmnażaj róże pnące z sadzonek liściastych lub półdojrzałych. Sadzonki liściaste są pobierane zimą, gdy roślina jest w stanie spoczynku, sadzonki półdojrzałe są pobierane późnym latem po kwitnieniu. Aby pobrać półdojrzałe sadzonki, należy odciąć je tuż nad pąkiem, aby usunąć dojrzały pęd boczny o dł. ok. 10 cm. Tak przygotowane sadzonki sadzimy do połowy doniczek (właściwą stroną do góry) i podlewamy wodą. Przykrywamy przezroczystą plastikową torbą i umieszczamy w jasnym miejscu zabezpieczonym przed mrozem. Do wiosny powinny się ukorzenić do wysadzenia.

Najpiękniejsze róże pnące — choroby i szkodniki.

najpiękniejsze róże pnące super excelsa

róża pnąca odmiana Super Excelsa

Róże bywają podatne na rdzę i czarną plamistość liści. Na liściach pojawiają się małe brązowe lub czarne plamy. To choroby grzybicze przenoszone przez zarodniki. Należy wtedy usunąć wszystkie zarażone liście i ściółkować to miejsce, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się zarodników w glebie. Trzeba też sprawdzać, czy nie ma mszyc. Najlepiej zwalczą je wtedy opryski. Odcinamy też i usuwamy dzikie pędy rosnące z podkładki, bo sa niezgodne z odmianą róży.

Podsumowanie

Odkrywanie różnorodności i piękna róż pnących to pasjonująca podróż. Z każdą odmianą przynoszącą swoje unikalne cechy i charakter, możliwości są niemal nieograniczone. Zachęcamy do eksperymentowania z różnymi typami, aby znaleźć te, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom i estetyce ogrodowej. Pamiętaj, że każda róza, którą dodajesz do swojego ogrodu, jest krokiem w stronę stworzenia przestrzeni, która przemawia do serca i duszy.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Proszę czekać...

Zostaw komentarz

− 1 = 2