Królowe ogrodów w zwierciadle

2019-02-28T20:53:31+01:00poniedziałek, 25 lutego , 2019|Ciekawostki|

Definicja słowa „ogród”

Ogród według definicji to miejsce przeznaczone do uprawy roślin. Nie ma tu określonego “przepisu na sukces” ilu ogrodników tyle wizji! Ja zamykając oczy widziałam alejki do spacerowania, ławeczki, rabaty pełne kolorów… zawsze były w nim róże i woda! Nie ma takiego stylu do którego nie pasowała by ta wizja. Co posadzić wokół zbiornika? Wykończenie brzegów oczka to wyzwanie, podejmując je postawiłam na róże!

leonardo da vinci w odbiciu lustrzanym
zbliża się wieczór odpoczynek nad wodą

Magia oczka wodnego

Róże i oczko wodne – to najczęstsze pożądanie ogrodnika!  Na niewielkiej przestrzeni realizuje powoli moje pomysły, z różnym skutkiem. To zostawiam indywidualnej ocenie. W tafli wody przeglądająca się róża sprawia wrażenie jeszcze bardziej obfitej i cudownie bogatej! Róża jak kobieta a woda jej zwierciadło! Oblicze królowej ozdobione w diamenciki kropelkowe.

klimat jaki wprowadza woda do ogrodu różanego
łódeczka ławeczka pod grand hotel i bukszpan jako płotek aby nie śmieciły płatki wody
jeszcze raz grand hotel oraz pastella i na pierwszym panie bonica

Czarodziejskie róże

Róże to czarodziejki o których piszą wiersze i piosenki, a ogrodnicy czekają na nie z wytęsknieniem aż zakwitną i upajają zmysły. Dlaczego by nie stworzyć własnego zakątka w którym chłód wody i zapach królowej kwiatów zabierze nas do krainy marzeń, i poczujemy się jak Mały Książę na wyjątkowej planecie!

Taka myśl nie jest poza naszym zasięgiem! Nie musimy mieć ogrodu pełnego róż, możne to być romantyczny zakątek z którego trudno nam będzie powrócić do codziennych obowiązków.

leonardo da vinci nad oczkiem
leonardo moczy nóżki w gorący dzień

Róża nad oczkiem wodnym?  Taki punkt przyciąga uwagę obserwatora!

A przecież o to chodzi w tworzeniu ogrodów! Przemyślmy przede wszystkim nasze potrzeby i oczekiwania co do funkcji, kolorów, stylu, proporcji…Idąc za głosem serca używajmy głowy, projektujmy i kapryśmy (nawet jeżeli zwrócimy się o pomoc do specjalistów).

A dlaczego by nie? Jeżeli świeci tam słonce i odpowiednio przygotujemy miejsce to możemy uzyskać niesamowite efekty! Róże mają swoje wymagania, dając im dobry start staną się szybko atrakcją w naszym ogrodzie, odbitym w krysztale zwierciadła.

raubritter raz kwitnący przed nim nostalgia i angela
kolekcja różana nad oczkiem

Po pierwsze właściwy wybór odmiany!

Największy wybór róż z gołym korzeniem mamy jesienią. Łatwiej jest niektórym wybierać latem, gdy widzimy jak wyglądają kwiaty, te z doniczek możemy sadzić cały sezon.

Wilgoć przy oczku może być przyczyną rozwijania się mączniaka. Wybierajmy róże odporne na choroby wywoływane grzybami, polecam te z oznaczeniem ADR( Aspirin Rose, Matador, Stadt Rom…)

Naturalnie wyglądają odmiany o pustych kwiatach ale one przekwitając zazwyczaj zrzucają płatki i rozwiewna je wiatr.

Jeżeli nie lubimy kiedy po tafli pływają opadające płatki to trzeba posadzić odmiany które przekwitając “zasychają” i zachować odpowiednią odległość od oczka.

raubritter kwitnąca nieopodal oczka wodnego

Na zdjęciu raz kwitnąca nawet do 4 tygodni odmiana Raubritter, której kwiaty po przekwitnięciu nie obsypują się- przyciąć po kwitnieniu.

Raubritter

Pokrój rośliny też ma znaczenie. Czy lubimy bardziej zwarte  i niskie jak np, Stefani Baronin zu Gutenberg o pięknych pastelowych kwiatach (Pastella, Europena, Amber Queen…).

a możne potężna i wspaniale prezentująca się bardzo zdrowa odmiana Ritausma (Open Arms, Lichtkonigin Lucia…).

ritausma piwonia majowa
wieczorne podziwianie jaśminy na łuku

Rozczochrana i intensywnie pachnąca Soul, kiedy jesteśmy zwolennikami róż pachnących (Charles Darwin, Minerwa, Comte de Chambor…)

Ogromy wybór odmian może przyprawić o zawrót głowy 😉

Róża o pędach płaczących doda uroku w pobliżu szemrzącego cieku wodnego np Jaśmina (Super Excelsa, Ilmenau…)

Kącik różany

Lubimy się otaczać pięknem a taką możliwość dają nam dostojne krzewy różane! Możemy tworzyć zaskakujące aranżacje nad wodą, nastrajające nas nostalgicznie w chłodnych błękitach lub przybrane szlachetnymi pastelami. W radosny nastrój wprowadzą nas żółte kolory a dodatek pomarańczu rozbawi. Wyjątkowo elegancko wyglądały by białe róże wśród zieleni nad brzegiem oczka. Silne kontrasty nadają charakteru, imponujące wrażenie można osiągnąć używając radosnych różowych kolorów… mamy olbrzymi wybór!!!

zestaw kolorów pomarańczowa westerland z pustynnikami
odpoczynek nad oczkiem wśród róż

Ogrodnik który zachwycił się pięknem róży tworzy „najpiękniejsze” ogrody!

Jeżeli zdecydujemy się obsadzić różą obrzeże (oczywiście mowa tu o rabatach wokoło stawu a nie mokradłach!) Zacznijmy od przygotowania miejsca pod róże. A to przecież krzewy, które głęboko się korzenią, zaplanujmy je w odpowiednich odległościach aby nie uszkodziły folii w oczku.

Pielęgnacja oraz uprawa róż w pigułce

Od wieków róża była ozdobą ogrodów. Niech i nas zadziwiają!

  • Róże lubią słońce i przewiewne miejsca, są wtedy zdrowsze, potrafią zachwycić bujnością a dla nas łatwy dostęp do krzewu ma duże znaczenie przy pielęgnacji czy przycinaniu wiosną!
  • Przekopanie gleby, dodatek żwiru lub grubego piasku ( szczególnie na glebach ciężkich) pomoże przetrwać gdyby przez długotrwałe opady woda zalewała korzenie.
  • Dodatek materiału organicznego poprawi strukturę i nie będzie konieczności tak częstego dokarmiania nawozami które mogłyby dostać się do wody i przyspieszyć rozwój glonów.
  • Dobra jakość sadzonki, prawidłowe posadzenie (szczep musi znajdować się pod ziemią ) w odpowiednim okresie i obfite podlanie gwarantuje leprze przyjecie rośliny.
  • Ściółka zapewni wilgotność, utrudnia rozwój chwastom oraz zabezpieczy przed rozchlapywaniem błota na liście co jest częstą przyczyną chorób grzybowych! Należy pamiętać aby nie były to np. drobne trociny, które wiatr z łatwością roznosi i rozsypuje zanieczyszczając w ten sposób wodę. Świetnie sprawdza się w tej roli kompost, który rozkładając się dostarcza składniki do gleby i nie ma tu mowy o przenawożeniu rośliny!
  • Czasami oczko jest otoczone wstęgą utwardzonej nawierzchni. Dla umocnienia brzegów układamy zazwyczaj kamienie, łupki skalne, piskowce itp. Niedobrym pomysłem jest posadzenie róży w “dziurze” między płytkami. Korzenie nie będą miały odpowiedniej ilości powietrza, kopczykowanie na zimę także możne stać się problemem. W takim przypadku łatwiej będzie upiększyć brzeg różami w donicach np. miniaturki rozwijające się pięknie w pomysłowych pojemnikach.

Urok oraz kwitnienie róż

Jeżeli róża ma stanowić naturalną zasłonę, możemy wykorzystać dekoracyjne płotki czy stelaże – architektura ogrodowa doda pieprzyka np.  Super Doroty szczelnie okryje konstrukcję łuku, siedzisko wśród pędów Nevady.

Warto  pokusić się o róże wyższą lub nawet o grupę róż. Weźmy jednak pod uwagę wielkość oczka w stosunku do wielkości rabaty/roślin. Pomponella w powodzi kwiatów aż do mrozów!

Uroda róż może dostarczyć niezwykłych doznań a każda grupa (pnące, krzaczaste, wielkokwiatowe, rabatowe, okrywowe)  ma specjalne zadania i różne wymagania! Pamiętajmy o prawidłowej pielęgnacji: piękna róża to zdrowa róża!

Swany okrywająca glebę umożliwi sukces w uprawie.

Główne kwitnienie królowej wypada w czerwcu, ale możemy tak dobierać odmiany, że cały sezon będziemy mogli podziwiać ich urodę. Różyczka potrafi też jesienią zdobić ogród np. owocami w wielu kolorach i wielkościach a nawet pięknie przebarwiając liście.

Wybarwiona Jaśmina jesienią wygląda widowiskowo.

Uwielbiam Ewę ciągle obsypana maleńkimi kwiatami ubrana w brązy i złote liście rugosy.

Miło podziwiać jesienią Bonice czy Nostalgie w objęciach babiego lata.

zestaw kolorystyczny złotych kolorów lampion rumian
ogród różany

Efekty specjalne oraz bukiety różane

Efekty specjalne w postaci refleksów na wodzie? W magiczny nastrój wprowadzi oświetlenie wieczorne: czy to zwykłe świeczki zapachowe, czy też nastrojowe lampki … w ogrodzie po zmroku róża zamienia się w powiernika naszych tajemnic…Kolory świecą odbitym światłem, wieczór roznosi inne zapachy i odgłosy odmieniając ogród!

Nie zapominajmy, że róże ścięte do wazonu spowite pędami bluszczu wniosą do każdego pomieszczenia kwitnące lato! Własnoręcznie ułożony pachnący bukiet róż i kosaćców spod oczka może być wspaniałym podarkiem. Pojedynczy kwiat-podziękowaniem. Czas spędzony z dziećmi w ogrodzie np. wijąc i puszczając wianki na wodę jest bezcenny! Płatki możemy wykorzystać na konfitury…

leonardo z hostą jeszcze w pąkach
zestaw czerwony z błękitem ostróżka z błękitem

Pasja różana

W moim ogrodzie nie mogło zabraknąć róż, byłby ubogi a oczko wodne wprowadziło urok i niepowtarzalny klimat. Niezależnie od stylu ogrodu i wielkości oczka możemy tworzyć własne miejsce w którym pasja łączy się z przyjemnością.

Upiększanie ogrodu daje wiele radości, to niesamowite zajęcie! Co już powstało, co się jeszcze zmieści, czego brakuje? Jak strona po stronie, sezon po sezonie piszcie opowieść o swoim miejscu na ziemi.

wykończenie brzegów
oczko wodne
dzieci moczą nóżki w wodzie z ławeczki łódeczki
pastella przygląda się kroplom deszczu
klimat wody w ogrodzie różanym
Rating: 4.6/5. From 45 votes.
Proszę czekać...

Zostaw komentarz

+ 87 = 96