martin frobisher róża krzaczasta
martin frobisher róża krzaczasta
Martin Frobisher
  • Nowy
martin frobisher róża krzaczasta
martin frobisher róża krzaczasta
Martin Frobisher

MARTIN FROBISHER

1 Reviews
19,95 zł
Brutto

DOSKONAŁE POD WZGLĘDEM WYTRZYMAŁOŚCI NA CHŁÓD, OBFICIE KWITNĄCE CAŁY SEZON DO PRZYMROZKÓW RÓŻE KANADYJSKIE

Dostępność
róże kopane z gruntu zabezpieczone na czas wysyłki
Wysyłka
5 dni roboczych
Rodzaj
krzaczaste
Kolor
czerwony
Cechy
odporne na choroby
zimują bez okrycia
główne Przeznaczenie
solitery (swobodnie rosnące)
Zapach
słaby
Pochodzenie
Kanadyjskie
Wysokość
200 - 250 cm

Zapytaj o odmianę

Zapytaj o odmianę

Prosimy wypełnić poniższe pola formularza, biuro obsługi klienta skontaktuje się z Państwem najszybciej jak to możliwe.

* Pola wymagane

Anuluj lub 

 
MARTIN FROBISHER - wysokie, odporne róże, dobre na chłodny i ciepły klimat
cien róże

MARTIN FROSBISHER kanadyjska hybryda Rugose i pierwsza róża z serii Explorer (hodowca dr Felicitas Svejda w 1961 r., zatwierdzona i wprowadzona przez Agriculture Canada Ottawa-Ontario w 1968 r.)

Martin Frobisher była pierwszą odmianą hybrydową z kanadyjskiej serii różanej Explorer i do chwili obecnej jest uważana za jedną z najlepszych w tej serii (róża diploidalna). Jest to superodporna na mróz odmian opracowanej przez Agriculture Canada (strefa USDA 2b i cieplej, są też liczne doniesienia, że świetnie sobie radzi nawet w strefie USDA 5b). Tylko wyjątkowo hodowcy zgłaszali jej lekkie przemarznięcie przy wysokich mrozach. Co jednak ciekawe, róże te świetnie czują się również w gorącym klimacie. Krzew odmiany Martin Frobisher jest wąski, wzniesiony i wyprostowany, a przy tym krzepko i energicznie wyglądający. Róże te dorastają na wysokość od 150 do 185 cm, przy szerokości od 100 do 120 cm. Pędy są czerwono-brązowe, a liście szarozielone. Odmiana Martin Frobisher kwitnie obficie i prawie nieprzerwanie aż do pierwszych przymrozków. Kwiaty są małe (5-6 cm średnicy), półpełne i mają od 25 do 40 płatków (średnio 30 szt.). Mają też bardzo ładny mleczno-jasno-różowym kolor (delikatny różowy tzw. neyron rose). Na odwrocie płatki są czysto białe, co najlepiej widać, gdy są zagięte do wewnątrz, tworząc jak gdyby guzik. Gdy spoglądamy na kwiat, to kolor różowy jest najjaśniejszy w jego środku, dookoła pręcików kwiatowych. Kolor kwiatów wyraźnie płowieje dzień po dniu od rozkwitnięciu, zmierzając ku białemu. Budowa kwiatu również ulega wtedy pewnemu zniekształceniu. Kwiaty zwykle pojawiają się w gronach po 3-5, rosnąc na dość długich, wdzięcznych pędach. Doskonale nadają się przy tym do cięcia. Niestety brązowieją przed opuszczeniem płatków. Zapach kwiatów jest łagodny do mocnego i pojawiają się przez długi czas. Niektóre źródła książkowe podają, że róża ta nie wiąże owoców. Jednak wielu hodowcom udało się uzyskac owoce.  Jest to ponadto pierwsza róża F. Swejdy z serii odpornych na wszystko róż Explorer. Czasami może jednak pojawić się u niej czarna plamistość liści (choruje w niesprzyjających latach). Niektórzy hodowcy zwracają ponadto uwagę, że odmiana Martin Frobisher może też być nieco podatna na rdzę. Za to na mączniaka prawdziwego jest odporna niemal całkowicie (praktycznie u niej nie występuje). Jest też słabo odporna na deszcz, ponieważ jej kwiaty nie otwierają się wtedy. W czasie deszczowej pogody płatki mają również tendencję do tworzenia mumii i przekwitnięte trzeba wtedy szybko usuwać. Jej wadą jest też tendencja do obumierania niektórych odcinków krzewu. Za to stale i bardzo obficie kwitnie przy dobrej pogodzie aż do października. Szybko i silnie zagęszcza się też, dzięki odrostom korzeniowym. Z jej rozmnażaniem nie ma więc większego problemu przy użyciu sadzonek zielnych, korzeniowych. 

Zastosowanie: Przede wszystkim jest to róża dobra do tworzenia żywopłotów, szczególnie tych nieformalnych. Jest też idealna do założeń krajobrazowych w ogrodach i parkach. Sprawdzi się także jako swobodnie rosnące solitery (np. na środku klombu czy trawnika, lub z tyłu jako tło dla niższych roślin).

Synonimy:  Martin Frobisher

Rośliny rodzicielskie: Schneezwerg × nieznany (dr Felicitas Svejda twierdzi, że pochodzenie tej odmiany to otwarte zapylanie 'Schneezwerg', jest to wybrana siewka z otwartego zapylenia odmiany Schneezwerg)

Nagrody: 1999 –Classic Shrub Rose (ARS), Buckeye District Show

Pochodzenie: Odmiana Martin Frobisher to pierwsza z róż kanadyjskiej serii Explorer. Odmiana ta pochodzi częściowo z róży pomarszczonej i jest hybrydą Rugose. Wyhodowała ją dr Felicitas Svejda (federalny naukowiec kanadyjski) w 1961 r. Potem dopiero po 7 latach została zatwierdzona i wprowadzona do handlu przez Agriculture Canada Ottawa-Ontario (dopiero w 1968 r.). Imiennik omawianej odmiany, Martin Frobisher był żeglarzem z epoki Elżbietańskiej. Wsławił się poszukiwaniem przejścia północno zachodniego na kontynencie północno amerykańskim, przejmując tę misję od Johna Cabota. Odmiana Martin Frobisher posłużyła też jako dawca pyłku w innej krzyżówce Svejdy, do wytworzenia odmiany Abraham Martin. Potem jej pyłek użył ją Austin do wytworzenia odmiany Mistress Quickly. Potem Austin uzył jej jako rośliny matecznej zapylonej pyłkiem Roseraie L’Hay do wytworzenia odmiany Mrs. Doreen Pike. Ta druga jego krzyżówka jest wyjątkowo udana, a uzyskany kwiat przewyższa urodą matecznego Martina Frobishera.

martin frobisher róża krzaczasta

martin frobisher róża krzcaczasta

martin frobisher

róża krzaczasta martin frobisher

krzaczasta róża martin frobisher

krzaczaste róże martin frobisher

martin frobisher róże kanadyjskie

Komentarze (1)

1 Opinie

Róza znajduje się w kategorii bezkolcowe, niestety ma ogromne kolce. Ocena 1/5
dnia

Róże doniczkowe

Róże sprzedawane w pojemnikach można wysadzać do gruntu w dowolnym momencie w ciągu całego sezonu wegetacyjnego. Róże pienne są dostępne w doniczkach 3,5 litrowych, pozostałe w doniczkach 2 litrowych.

Jesienna i wiosenna wysyłka róż kopanych z gruntu

Wiosną róże rozpoczynamy wysyłać jak ustąpi zima i mogą już być bezpiecznie wysadzane do gruntu czyli zwykle jest to na przełomie marca/kwietnia. Przez okres zimowy są przechowywane w profesjonalnej chłodni, gdzie róże przechodzą okres spoczynku w temperaturze bliskiej 0 stopni.

Jesienią dostawę zamówionych róż rozpoczynamy jak co roku od połowy października. W pierwszej kolejności realizujemy zamówienia opłacone z góry. Jest to najodpowiedniejszy termin wykopywania i ekspedycji róż ze szkółki. W tym okresie róże tracą ulistnienie, kończą wegetację, zaczynają okres spoczynku. Najlepiej znoszą przesadzanie. Do każdej paczki dołączamy ulotkę zawierającą porady dotyczące sadzenia i pielęgnacji róż. Zaksięgowanie wpłaty potwierdzamy emailem. Również emailem wysyłamy informację o rozpoczęciu realizacji zamówienia i planowanym przybyciu róż. Po odebraniu od nas paczki przez firmę kurierską GLS zwykle na drugi dzień róże są już na miejscu.

Koszt dostawy:

19 zł przelew - płatność z góry

29 zł pobranie - płatność u kuriera

Dostawa Gratis - dla zamówień powyżej 300 zł przy wpłacie przelewem

tick1
Jeden stały koszt dostawy niezależnie od ilości sztuk,

sadzonka rózy goły korzeń

tick1
Wszystkie rośliny są odpowiednio zabezpieczone na czas transportu i nie grozi im przeschnięcie,
tick1
Róże wysyłamy tylko kurierem więc są na miejscu w 24h od nadania, 
tick1
Sadzonki róż oznaczamy etykietami co uniemożliwia pomylenie odmian.

Należność za zamówione róże można uiścić w następujący sposób:

 

1. PRZELEW krajowy - przedpłata na nasz rachunek bankowy

 

Grzegorz Stypuła
ul. Kurowska 36
24-130 Końskowola
Millennium Numer konta: 14 1160 2202 0000 0002 1160 3336
Tytuł przelewu: numer zamówienia lub imię i nazwisko

 

 

PRZELEW z zagranicy:

Swift Code: BIGBPLPW

Nr rachunku: PL 14 1160 2202 0000 0002 1160 3336
adres banku: Bank Millennium S.A., ul. Stanisława Żaryna 2A, 02-593 Warszawa

 

 

2. PŁATNOŚCI ONLINE   przelewy 24

płątności rozaria przez przelewy24

Przelewy24 - profesjonalny i bezpieczny system realizowania płatności, przy pomocy którego w łatwy i szybki sposób można dokonać wpłaty. Zapłata księguje się w kilka minut i za płatność nie jest pobierana żadna dodatkowa opłata.

3. POBRANIE

(tylko na terenie Polski) płatność przy odbiorze paczki doręczającemu ją kurierowi


 

sprawdź koszt dostawy ...

Zobacz także

Produkt dodany do Ulubionych