
MARTIN FROSBISHER kanadyjska hybryda Rugose i pierwsza róża z serii Explorer (hodowca dr Felicitas Svejda w 1961 r., zatwierdzona i wprowadzona przez Agriculture Canada Ottawa-Ontario w 1968 r.)
Martin Frobisher była pierwszą odmianą hybrydową z kanadyjskiej serii różanej Explorer i do chwili obecnej jest uważana za jedną z najlepszych w tej serii (róża diploidalna). Jest to superodporna na mróz odmian opracowanej przez Agriculture Canada (strefa USDA 2b i cieplej, są też liczne doniesienia, że świetnie sobie radzi nawet w strefie USDA 5b). Tylko wyjątkowo hodowcy zgłaszali jej lekkie przemarznięcie przy wysokich mrozach. Co jednak ciekawe, róże te świetnie czują się również w gorącym klimacie. Krzew odmiany Martin Frobisher jest wąski, wzniesiony i wyprostowany, a przy tym krzepko i energicznie wyglądający. Róże te dorastają na wysokość od 150 do 185 cm, przy szerokości od 100 do 120 cm. Pędy są czerwono-brązowe, a liście szarozielone. Odmiana Martin Frobisher kwitnie obficie i prawie nieprzerwanie aż do pierwszych przymrozków. Kwiaty są małe (5-6 cm średnicy), półpełne i mają od 25 do 40 płatków (średnio 30 szt.). Mają też bardzo ładny mleczno-jasno-różowym kolor (delikatny różowy tzw. neyron rose). Na odwrocie płatki są czysto białe, co najlepiej widać, gdy są zagięte do wewnątrz, tworząc jak gdyby guzik. Gdy spoglądamy na kwiat, to kolor różowy jest najjaśniejszy w jego środku, dookoła pręcików kwiatowych. Kolor kwiatów wyraźnie płowieje dzień po dniu od rozkwitnięciu, zmierzając ku białemu. Budowa kwiatu również ulega wtedy pewnemu zniekształceniu. Kwiaty zwykle pojawiają się w gronach po 3-5, rosnąc na dość długich, wdzięcznych pędach. Doskonale nadają się przy tym do cięcia. Niestety brązowieją przed opuszczeniem płatków. Zapach kwiatów jest łagodny do mocnego i pojawiają się przez długi czas. Niektóre źródła książkowe podają, że róża ta nie wiąże owoców. Jednak wielu hodowcom udało się uzyskac owoce. Jest to ponadto pierwsza róża F. Swejdy z serii odpornych na wszystko róż Explorer. Czasami może jednak pojawić się u niej czarna plamistość liści (choruje w niesprzyjających latach). Niektórzy hodowcy zwracają ponadto uwagę, że odmiana Martin Frobisher może też być nieco podatna na rdzę. Za to na mączniaka prawdziwego jest odporna niemal całkowicie (praktycznie u niej nie występuje). Jest też słabo odporna na deszcz, ponieważ jej kwiaty nie otwierają się wtedy. W czasie deszczowej pogody płatki mają również tendencję do tworzenia mumii i przekwitnięte trzeba wtedy szybko usuwać. Jej wadą jest też tendencja do obumierania niektórych odcinków krzewu. Za to stale i bardzo obficie kwitnie przy dobrej pogodzie aż do października. Szybko i silnie zagęszcza się też, dzięki odrostom korzeniowym. Z jej rozmnażaniem nie ma więc większego problemu przy użyciu sadzonek zielnych, korzeniowych.
Zastosowanie: Przede wszystkim jest to róża dobra do tworzenia żywopłotów, szczególnie tych nieformalnych. Jest też idealna do założeń krajobrazowych w ogrodach i parkach. Sprawdzi się także jako swobodnie rosnące solitery (np. na środku klombu czy trawnika, lub z tyłu jako tło dla niższych roślin).
Synonimy: Martin Frobisher
Rośliny rodzicielskie: Schneezwerg × nieznany (dr Felicitas Svejda twierdzi, że pochodzenie tej odmiany to otwarte zapylanie 'Schneezwerg', jest to wybrana siewka z otwartego zapylenia odmiany Schneezwerg)
Nagrody: 1999 –Classic Shrub Rose (ARS), Buckeye District Show
Pochodzenie: Odmiana Martin Frobisher to pierwsza z róż kanadyjskiej serii Explorer. Odmiana ta pochodzi częściowo z róży pomarszczonej i jest hybrydą Rugose. Wyhodowała ją dr Felicitas Svejda (federalny naukowiec kanadyjski) w 1961 r. Potem dopiero po 7 latach została zatwierdzona i wprowadzona do handlu przez Agriculture Canada Ottawa-Ontario (dopiero w 1968 r.). Imiennik omawianej odmiany, Martin Frobisher był żeglarzem z epoki Elżbietańskiej. Wsławił się poszukiwaniem przejścia północno zachodniego na kontynencie północno amerykańskim, przejmując tę misję od Johna Cabota. Odmiana Martin Frobisher posłużyła też jako dawca pyłku w innej krzyżówce Svejdy, do wytworzenia odmiany Abraham Martin. Potem jej pyłek użył ją Austin do wytworzenia odmiany Mistress Quickly. Potem Austin uzył jej jako rośliny matecznej zapylonej pyłkiem Roseraie L’Hay do wytworzenia odmiany Mrs. Doreen Pike. Ta druga jego krzyżówka jest wyjątkowo udana, a uzyskany kwiat przewyższa urodą matecznego Martina Frobishera.