
Ta róża posiada doskonałą dekoracyjną jakość zarówno kwiatu jak i krzewu ogólnie rzecz biorąc. Pączki, w formie tulipanów, otwierają się w kwiaty klasycznej formy z odginającymi się na dół płatkami. Same płatki stopniowo wypalają się do ciemnego, ciepłego różowego koloru. Lekko pachnie świeżą truskawką. Kwiaty pojawiają się w wiechach po kilka – kilkanaście sztuk. Kwitnie całe lato ale falami. Oczywiście, pierwsza fala najobfitsza, ale potem krzak nigdy nie pozostaje bez kwiatów aż do późnej jesieni. Po deszczach zewnętrzne płatki mogą rudzieć i wysychać. Odporna nie tylko na choroby ale i nawet na szkodniki co już jest rzadkością. A to chyba dzięki swym woskowatym liściom, które widocznie odstraszają mszyce i inne robactwo. Tak jak wszystkie ‘kanadyjki’ ta róża nie pokaże się w całej swej krasie od pierwszego roku, ale potrzebny jej czas by się najpierw zadomowiła. Miejsce sadzenia należy wybierać słoneczne. Posadzona w pólcieniu kwitnie słabiej. Bardzo odporna na mróz. Wytrzymuje spadki temperatur nawet do - 400. Jednak warto ją okryć chociażby śniegiem na wysokość 50 cm. Wyrastające na drugi rok pędy dosłownie po miesiącu sięgną 2 metrów i po wariacku zakwitną w pierwszej fali. A jeżeli w porę usunąć przekwitłe kwiatki, szybko pojawią się nowe - i tak do śniegów.
Zastosowanie: Pędy wyginają się łukowato zwłaszcza pod ciężarem kwiatów, więc można odmianę prowadzić jako rozłożysty krzak, albo podpinając pędy do podpory jako niewysoką różę pnącą.
Synonimy: Alex MacKenzi
Rośliny rodzicielskie: Queen Elizabeth x (Red Dawn × Suzanne)
Pochodzenie: Róża wyhodowana w Kanadzie przez dr Felicitas Swejdę w roku 1970. I jak wszystkim swym odmianom róż z serii Explorer nadała nazwę znanego podróżnika – tym razem był to Szkot sir Aleksander Mackenzi (1764 – 1820). Był on jednym z pierwszych białych ludzi, oglądających wybrzeża Morza Arktycznego. Opisy swych wypraw zawarł w książce o dość długim tytule (jak to było wtedy w zwyczaju) ‘Voyages from Montreal on the River St. Laurence through the Continent of North America to the Frozen and Pacific Oceans in 1789 and 1793 with an account of the rise and state of the fur trade’ wydaną po raz pierwszy w Montrealu w 1801.