Symbolika i znaczenie kolorów róż

niedziela, 10 września , 2017|Ciekawostki|
Rating: 3.9/5. From 44 votes.
Proszę czekać...

Symbolika i znaczenie kolorów róż  

Najprostszą klasyfikację bogatej gamy odmian i rodzajów róż możemy oprzeć na ich kolorystyce i tak właśnie pogrupować te kwiaty. Wyodrębniając i dzieląc róże pod względem koloru płatków otrzymamy wiele kategorii róż

czerwone rózeRóże czerwone

jak wiadomo na całym świecie symbolizują miłość. W mitologii czerwony kwiat róży uważano za święty, w czasach rzymskich za symbol miłości, w czasach romantyzmu i po dzień dzisiejszy wyraża nieśmiertelną i niepowtarzalną miłość między kobietą i mężczyzną. Dlatego też kwiat czerwonej róży uznany został za jeden z symboli przewodnich dnia świętego Walentego.

Ale nie tylko bo czyż jest inny kwiat wyrażający piękniej miłość dziecka względem matki. Bukiet czerwonych róż to niezapomniany dar w dzień jej święta.

Wiele kultur antycznych używało czerwonych róż  w ceremoniach zaślubin, zwłaszcza do przystrojenia panny młodej. Zwyczaj tej pozostał jeszcze w niektórych krajach, i czerwona róża jest ważnym atrybutem zaślubin symbolizując miłość i wierność przyszłych małżonków.

Co ciekawe czerwień płatków róż niejedno ma imię, bo różne jej odcienie, tłumaczone są i odbierane jako różne jej oblicza i symbole. Czerwień intensywna, mocna odzwierciedla  szczery dramatyzm i ból. Odcień karminowy wyraża fantazje erotyczne, kolor kardynalski – mocny, ostry pociąg i zainteresowanie, amarantowy – odczuwane od dawna  pożądanie, pragnienie rozpalone niczym ogień i podsycane niegasnącą pasją natomiast purpura – przysięgająca miłość wieczną.

Róże pomarańczowe

pomarańczowe różePozostajemy nadal w ciepłej tonacji barw jaką jest pomarańcz. Na wzór wibrującego i niosącego ciepło płomienia ognia, róże pomarańczowe przekazują dawkę energii i entuzjazmu, dumy i zapału. Wszystkie kwiaty zawierające mocno nasyconą barwę podobnie jak róże czerwone budzą mocne zainteresowanie i pragnienie bycia pożądaną i podziwianą wśród kwiatów.

Róże koloru brzoskwiniowego symbolizują skromność, lecz jednocześnie wyrażają optymizm i pozytywne myślenie na przyszłość. Stąd są mile widzianym akcentem na rabacie, ożywiającym i rozjaśniającym nasz ogród.

Róże żółte

żółte różeW epoce wiktoriańskiej  – a więc u schyłku XIX w, róże żółte kojarzone były z negatywnymi cechami, takimi jak: zazdrość, oszustwo, zdrada i niewierność. We współczesnej kulturze róże żółte stały się symbolami uczuć platonicznych. Symbolizują one przyjaźń, gościnę, radość niesienia pomocy, która rozgrzewa serce przenosząc do niego złoty kolor  i ciepło słońca. Kolor ten pobudza także do działania i wyraża żywiołowość  a różane rabaty rozjaśnia niczym promienie słońca. Róże o płatkach stonowanych bardzo jasnych często są tradycyjnym symbolem wyrażającym solidarność oraz  symbolem przyjaciół pozostających na zawsze w naszej pamięci.

Róże białe

białe różeRóże białe często określane są mianem „kwiatów niosących światło”. Stąd też wskazują nam na czystość, powściągliwość, lojalność i szacunek. Podobnie jak wiele innych białych kwiatów reprezentują niewinną pierwszą miłość. W niektórych kulturach kontynentu Ameryki oraz zachodnich biała różą jest w ceremonii zaślubin różą „panny młodej” i zapewnia szczęście w czasie ceremonii. Natomiast w Szkocji kwitnące mocno jesienne białe róże zwiastują przedwczesne małżeństwo. Jednak przede wszystkim symbolizują one czystość i dziewictwo i są dedykowane Maryi oraz innym świętym w kulturze chrześcijańskiej.

Róże różowe

rózowe rózeWiele z odmian o tym kolorze obdarzonych jest intensywnym zapachem i może stąd róży tej przypisana jest elegancja i wyrafinowanie. Róże te ofiarowane młodej kobiecie wyrażają zachwyt, podziw dla ich młodzieńczego, rozkwitającego piękna. Różowe róże, to także radość i poezja miłości, która dopiero się rodzi i jest niedojrzała. Wśród wielu odmian i tonów barwy mocne nasycone niosą przesłanie  wdzięczności, zaś jasne sympatię i uprzejmość.

Róże niebieskie

niebieskie rózeNiebieska róża ujawnia pierwsze emocje rodzącej się miłości. Natomiast w odcieniu lawendy lub fioletu symbolizuje wielki dar oraz miłość od pierwszego wejrzenia. Często przypisywana jest magii oraz atrybut ostrożności i dyskrecji. Odcienie niebieskie wyrażają nadzieję na nowe rozwiązania, wydarzenia niecodzienne i cudowne.

Róże czarne

Niestety często róże o bardzo ciemnych prawie czarnych płatkach kojarzone są negatywnie z wydarzeniem, którego nadszedł kres. Dedykowane są zmarłym, symbolizują koniec miłości między dwojgiem ludzi, ale jednocześnie zapowiadają znaczące przemiany w przyszłości.

czarne róze

Rating: 3.9/5. From 44 votes.
Proszę czekać...

2 komentarze

  1. Eliza 23 listopada 2015 w 12:52 - Odpowiedz

    No i pięknie, ja uwilebiam te pomarańczowe i jakie mi piękne znaczenie nadają. Dziękuje za informację, myślę, że przyda się to wielu osobom.

  2. Depr 10 sierpnia 2020 w 00:36 - Odpowiedz

    Kwiatki… Wolałbym połówkę…

Zostaw komentarz

42 − 39 =