Rozmnażanie róż

2024-03-27T09:56:52+01:00czwartek, 12 stycznia , 2023|Ciekawostki, Uprawa|
Rating: 4.7/5. From 3 votes.
Proszę czekać...

rozmnazanierozNic więc dziwnego, że pragniemy ich mieć w swych ogrodach coraz więcej. Jak jednak bezpiecznie i skutecznie zwiększyć ich liczebność? Wyjaśniamy, jak najprościej przeprowadzać rozmnażanie róż krok po kroku.

Metody rozmnażania róż.

Rozmnażanie róż można przeprowadzać kilkoma metodami, jak: szczepienie na pniu, ukorzenianie odkładów, podział i ukorzenianie zdrewniałych, półzdrewniałych lub zielonych pędów oraz wysiew nasion. W każdym wypadku samodzielne rozmnażanie róż nie należy jednak do zadań najłatwiejszych. Rozmnażanie róż przez sadzonki to najłatwiejsza metoda ich rozmnażania, doskonała również dla amatorów. Chodzi o tzw. podział sadzonek czyli rozmnażanie róż z łodygi i przez odkłady:

Rozmnażanie róż z pędów zielnych

– polega na ukorzenieniu sadzonek zielnych i daje największą szansę na skuteczne rozmnożenie róż. Sadzonki pobiera się na wiosnę po wytworzeniu młodych pędów. Wybieramy silne pędy i ścinamy je ukośnie ok. 1 cm nad najwyższym liściem i ok. 2-3 cm poniżej najniższego liścia. Taki pęd do ukorzenienia powinien być długi na 10-15 cm i posiadać tylko dwa najwyższe liście (resztę liści usuwamy). Dolny koniec pędu zanurzamy w ukorzeniaczu i pikujemy do doniczki z podłożem z wilgotnego torfu zmieszanego z piaskiem. Sadzimy je bliżej ścianek doniczki, niż jej środka. Następnie wszystko zakrywamy folią i stawiamy w jasnym, ciepłym miejscu. Co kilka dni sprawdzamy i ewentualnie podlewamy sadzonki. W ukorzenionych sadzonkach zaczną rozwijać się pączki. Można je wtedy przesadzić do większych pojemników z podłożem dla róż.

Rozmnażanie róż z pędów półzdrewniałych

– metoda najlepsza do rozmnażania szczególnie róż krzaczastych. Zaleca się robić ją jesienią. Od rośliny macierzystej pobiera się półzdrewniałe pędy ok. 20 cm długości i 0,5 cm szerokości, ucinając je pod skosem. Z pędów usuwa się też dolne liście, kwiaty i pąki i dolne końce zanurza w ukorzeniaczu. Następnie sadzi się je w pojemniku z wilgotnym torfem zmieszanym z piaskiem. Za miesiąc sadzonki powinny być ukorzenione.
rozmnazanie_roz_sztobry


Rozmnażanie róż z pędów zdrewniałych

– zdrewniałe sadzonki pobiera się jesienią lub wczesną wiosną. Ich pędy powinny mieć długość 25 cm. Usuwa się liście z wierzchołkami i dolną końcówkę zanurza się w ukorzeniaczu. Następnie sadzonkę pikuje się w podłożu z piasku i torfu. Innym sposobem jest wbicie sadzonek w surowego ziemniaka. Następnie całość sadzi się w ziemi i okrywa folią.

• Jak najprościej rozmnażać róże z łodygi

Rozmnażanie róż z łodygi jest stosunkowo proste i może być bardzo satysfakcjonujące, ponieważ pozwala na uzyskanie nowych roślin z istniejących już krzewów. Oto podstawowe kroki, aby to zrobić:

Wybór odpowiedniej łodygi:

Najlepiej wybrać zdrową, dojrzałą łodygę z tegorocznego wzrostu, ale która nie była kwiatowa. Idealna łodyga powinna mieć grubość ołówka i długość około 15-20 cm. Najlepszy czas na pobranie sadzonek to wczesne lato do środka lata, gdy roślina aktywnie rośnie.

Przygotowanie łodygi:

Użyj ostrego, czystego narzędzia do cięcia (np. sekatora), aby ściąć łodygę pod kątem tuż pod węzłem liściowym. Następnie usuń dolne liście, pozostawiając tylko kilka liści na górze. Możesz również delikatnie zarysować (naciąć) dolną część łodygi, co może pomóc w pobudzeniu tworzenia korzeni.

Stymulowanie ukorzeniania:

Zanurz dolny koniec łodygi w hormonie ukorzeniającym (dostępnym w sklepach ogrodniczych), aby zwiększyć szanse na sukces. Hormon ukorzeniający nie jest wymagany, ale może znacznie przyspieszyć proces i zwiększyć szanse na ukorzenienie.

Sadzenie:

Włóż przygotowaną łodygę do doniczki z wilgotnym podłożem ogrodniczym, które jest lekkie i przepuszczalne. Możesz użyć mieszanki torfu i perlitu lub piasku. Sadzonkę należy umieścić na głębokość około 5 cm. Delikatnie przyciśnij ziemię wokół łodygi, aby zapewnić kontakt z podłożem.

Utworzenie mini szklarni:

Przykryj doniczkę plastikowym workiem lub butelką z odciętym dnem, aby utworzyć wilgotne środowisko, które będzie wspierać ukorzenianie. Pamiętaj, aby zapewnić wentylację, co jakiś czas otwierając pokrywę lub worek, aby uniknąć gromadzenia się nadmiernej wilgoci.

Pielęgnacja:

Umieść doniczkę w miejscu jasnym, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Podłoże utrzymuj lekko wilgotne, ale nie mokre. Sadzonki powinny zacząć ukorzeniać się w ciągu kilku tygodni do kilku miesięcy.

Przesadzanie:

Gdy sadzonki dobrze się ukorzenią i zaczną rosnąć, można je przesadzić do większych doniczek lub bezpośrednio do gruntu, w zależności od pory roku i warunków klimatycznych.

Pamiętaj, że nie wszystkie próby rozmnażania zakończą się sukcesem, ale cierpliwość i eksperymentowanie z różnymi łodygami i technikami mogą zwiększyć twoje szanse na uzyskanie nowych, zdrowych roślin róż.

Rozmnażanie róż z odkładów

– metoda używana głównie do rozmnażania róż pnących. Robi się to latem. Pędów nie ucina się, lecz przygina do ziemi i przysypuje nią tak, aby z ziemi wystawał tylko wierzchołek. Odkładane w ten sposób pędy muszą być długie, zdrowe i niepołamane. Po roku taki pęd będzie już ukorzeniony. Można go wtedy odkopać i odciąć od rośliny matecznej.rozmnażanie róż przez nasiona

Rozmnażanie róż z nasion

– metoda stosowana głównie dla róży dzikiej i wielokwiatowej. Najlepiej robić to wczesną wiosną. Nasiona najpierw wychładza się w lodówce (tzw. stratyfikacja). Potem wysiewa się je do wilgotnego piaszczysto-torfowego podłoża. Nasiona zaczną kiełkować po ok. miesiącu. Młode siewki pikuje się do innych pojemników. Trzeba kontrolować wilgotność podłoża i zapewnić ciepłe, jasne miejsce. Jesienią sadzonki wyciąga się z ziemi, wiąże w małe pęczki i dołuje w miejscu bez mrozu. Kolejnego roku wiosną można je porozsadzać na stałe.rozmnażanie róż okulizacja podkładek piennych

 

•  Rozmnażanie róż przez ich szczepienie na pniu

– to zw. Okulizacja, która polega na założeniu pąka czyli oczka od

rozmnażanie róż okulizacja

róży odmiany szlachetnej, na podkładce (pniu) zwykle silnej i odpornej róży dzikiej.

Powstała sadzonka jest dekoracyjna kwiatowo oraz jednocześnie mocna i odporna na złą pogodę i szkodniki.

Dlatego taka metoda jest stosowana w produkcji róż na masową skalę.

Daje nam sadzonkę powtarzającą cechy rośliny, z której został pobrany zraz. A jednocześnie dzięki zastosowaniu podkładki dostajemy zwiększoną odporność i wigor dla rośliny.

Rating: 4.7/5. From 3 votes.
Proszę czekać...

Zostaw komentarz

45 − = 40