Róże niebieskie, czyli o podróży do ideału

2018-03-18T18:44:14+01:00niedziela, 18 marca , 2018|Ciekawostki|
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Proszę czekać...

Chociaż matka natura obdarowała nas wieloma wspaniałymi kolorami róż, nie sposób nie zauważyć pewnych braków w jej asortymencie. W oryginalnym repertuarze tych wspaniałych kwiatów brakowało bowiem wielu barw, bez których dzisiaj nie wyobrażamy sobie róż. Wystarczy spojrzeć chociażby na wszystkie odcienie czerwieni, jakimi prezentują się te kwiaty w ogrodach, czy kwiaciarniach, by docenić wkład hodowców (a także nauki) w rozwój dzisiejszej florystyki. 

O co chodzi z tym niebieskim?

Kilkadziesiąt ostatnich lat przyniosło nam wielki postęp w zakresie hodowli róż o niesamowitych kolorach, jednak części z naszych osiągnięć wciąż wiele brakuje do ideału. Słysząc hasło róża niebieska, prawdopodobnie przychodzi nam na myśl błękit nieba, czy może ciemny granat morza, dlatego wielkie jest nasze zdziwienie, gdy okazuje się, że to, na co patrzymy to właściwie róża fioletowa, a przynajmniej tak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.fioletowe róże

Już od kilkunastu lat naukowcy prowadzą badania genetyczne mające na celu wprowadzenie do krzewów róż genów odpowiedzialnych za niebieski kolor ich płatków i chociaż udało im się osiągnąć na tym polu pewne sukcesy, potrzebujemy jeszcze dużo czasu, by rozpowszechnić błękitne kwiaty w naszych ogrodach… Jeśli poświęcimy trochę czasu na poszukiwania i mamy trochę gotówki w portfelu, zdobędziemy oczywiście także i ten kolor, jednak musimy liczyć się z mocno ograniczonym wyborem i przede wszystkim wyższymi cenami.

fioletowe kwiaty

Kolorowe zamieszanie

Jeśli podczas rozmowy, czy poszukiwań w Internecie natrafimy na hasło róża niebieska, powinniśmy liczyć się z tym, że w większości przypadków nie będzie ono dotyczyło błękitu nieba, a raczej fioletowej róży, która maskuje się pod hasłem niebieskiej. Te delikatne sprzeczności w terminologii wynikają w dużej części z trudności w otrzymaniu czystego koloru chabrowego. Krzewy, którym udało się nadać tą barwę są bardzo nieliczne i często brakuje im wielu ważnych cech cenionych nie tylko przez profesjonalnych hodowców, ale i ogrodników-amatorów.

Fioletowy kolor róż jest swego rodzaju kompromisem między pożądanym przez wielu błękitem, a mrozoodpornością, czy niewygórowanymi wymaganiami glebowymi, które pozwalają na znalezienie róży do każdego ogrodu i jako taki sprawdza się wyśmienicie. Róże niebieskie to idealne rozwiązanie nie tylko dla tych którzy chcieliby wnieść odrobię tajemniczości i magii do swojego ogrodu, ale też dla niestrudzonych poszukiwaczy i eksperymentatorów, którzy potrzebują czegoś, co pozwoli im wyłamać się poza standardowe kompozycje.

 Domowe sposoby na róże niebieskie

Chociaż róże fioletowe maja wiele niewątpliwych zalet, czasami po prostu marzą nam się błękitno-niebieskie płatki. O ile w przypadku róż ogrodowych będziemy musieli zadowolić się różami niebieskimi, w przypadku kwiatów ciętych sytuacja wygląda zgoła inaczej. Jeśli zależy nam na szczególnej (niekoniecznie niebieskiej) barwie kwiatów do wazonu, możemy taką otrzymać zupełnie sami i to całkiem niewielkim wysiłkiem.

Większość z nas zna chyba sztuczki polegające na barwieniu kwiatów atramentem i mówiąc szczerze ta metoda wiele się od nich nie różni. Tutaj również będziemy zanurzać kwiaty cięte w wodzie zmieszanej z barwnikiem, jednak zanim do tego dojdziemy, powinniśmy zadbać o odpowiedni dobór kwiatów i  właściwe przygotowanie łodygi.róże o fioletowych kwiatach

Pomimo tego, że przy odpowiednim wysiłku można zabarwic większość odmian róż, powinniśmy skupić się na tych o białych płatkach, ponieważ u nich efekty naszej pracy zobaczymy najszybciej. Po wybraniu odpowiednich kwiatów przychodzi pora na nacięcie końcówki łodygi, co pozwoli na lepsze wchłanianie barwnika, a co za tym idzie – szybsze zabarwienie płatków. Możemy tego dokonać na kilka sposobów: jedni preferują nacinanie w gwiazdkę, a inni wolą kilka prostych cięć. Niezależnie od metody powinniśmy tylko pamiętać, by nie kroić naszej róży zbyt daleko i zachować odpowiednia długość nienaruszonej łodygi.

Jeśli zanurzymy tak przygotowany kwiat w roztworze atramentu, możemy być pewni, że w efekcie otrzymamy prawdziwie niebieską, a nie fioletową różę.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Proszę czekać...

Zostaw komentarz

81 − 80 =