Róże herbaciane

2024-02-25T20:18:56+01:00piątek, 22 września , 2023|Ciekawostki|
Rating: 3.0/5. From 2 votes.
Proszę czekać...

Róże herbaciane to najpopularniejszy rodzaj róż hybrydowych.

Nawiązuje do kategorii róż, które pierwotnie powstały z krzyżowania hybryd Perpetual i róż herbacianych. Oznacza to, że są bardzo odporne i zwykle powtarzają kwitnienie. Wytwarzają przy tym duże i kształtne kwiaty, które otwierają się z wysoko położonych pąków na długich, prostych łodygach. Mają też sztywny, wyprostowany pokrój i często są słabo ulistnione. Mają ponadto tendencję do kwitnienia w trzech rzutach od lata do późnej jesieni. Zwykle mają również jeden kwiat na łodydze, przez co świetnie nadają się także na kwiaty cięte.

róże herbaciane parkowe

PAUL BOCUSE róża krzaczasta

Bogata paleta róż herbacianych – mnogość odmian.

Mamy szeroką gamę hybrydowych róż herbacianych. Są dostępne w kolorach od delikatnego różu do głębokiej czerwieni, od liliowego po jaskrawą żółć i idealną biel, do moreli. Wybór jest kwestią gustu. W naszym sklepie Szkółka Róż Rozaria oferujemy m.in. takie odmiany jak: ‘Josephs Coat’, ‘Piccadilly’, ‘Paul Bocuse’, ‘Versigny’, ‘Leander’, ‘Alchymist’, ‘Papiamento’, ‘Samaritan’, ‘Sweet Dream’, ‘Sourire du Havre’, ‘Chicago Peace’, ‘Charming Apricot’, ‘Alinka’, czy ‘Trio of Tea’.

Termin sadzenia róż herbacianych.

Róże w pojemnikach można sadzić o każdej porze roku. Jednak najlepiej robić to w ich okresie spoczynku, czyli od początku jesieni do wczesnej wiosny. Nie sadzimy ich, gdy ziemia jest zamarznięta lub podmokła. Jeśli warunki są niedobre, trzeba je umieścić w pojemnikach i przetrzymać w nieogrzewanym pomieszczeniu. Gdy pogoda już pozwoli, wysadzamy je do ogrodu, kopiąc dół w zwykłej ziemi ogrodowej. Umieszczamy korzenie w środku, przysypujemy ziemią i zakopujemy.

Róże herbaciane – wybór stanowiska i sadzenie.

Róże herbaciane lubią rosnąć na stanowisku słonecznym i osłoniętym od silnych wiatrów. Nie lubią cienia i zatłoczenia przez inne rośliny. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna, bo takie róże nie radzą sobie dobrze z podłożem zbyt mokrym. Jeśli ogród jest podmokły, podczas sadzenia dodaj trochę piasku lub grubego keramzytu i materii organicznej. Należy poprawić drenaż. Najpierw trzeba dobrze przekopać glebę. Otwór do sadzenia ma być odpowiednio szeroki i głęboki, aby luźno pomieścić korzenie. Miejsce szczepienia musi znaleźć się nad poziomem gruntu. Korzenie przysypujemy mieszanką wykopanej ziemi z dużą ilością dobrze zgniłej materii organicznej, np. kompost ogrodowy czy obornik. Po posadzeniu dobrze podlewamy. Jeśli chcemy mieć kilka róż razem, szadzimy je w odległości 80-100 cm od siebie.

róże herbaciane wielkokwiatowe

CHICAGO PEACE róża wielkokwiatowa

Uprawa róż herbacianych w pojemnikach.

Niektóre odmiany róż herbacianych dobrze rosną też w pojemnikach. Trzeba jednak wybrać odpowiednio głęboki pojemnik, aby swobodnie pomieścić system korzeniowy. Wyjątkiem są odmiany miniaturowe, które wymagają mniejszych doniczek. Do pojemników dobry jest kompost uniwersalny lub dedykowany specjalnie dla róż. Róże w pojemnikach trzeba też regularnie podlewać i nawozić, najlepiej nawozem dla róż. Wszystkie inne etapy sadzenia są takie same, jak w przypadku uprawy róż w gruncie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na regularne nawożenie nawozem do róż lub nawozem o wysokiej zawartości potasu w okresie letniego kwitnienia.

Róże herbaciane – przycinanie i zimowanie.

Prawidłowe przycinanie zapewnia ładny kształt, coroczny bujny wzrost i obfite kwitnienie. Róże herbaciane najlepiej przycinać na początku marca, gdy zaczynają ponownie rosnąć. Przycinamy używając ostrego sekatora. Usunąć należy krzyżujące się, martwe, chore lub uszkodzone łodygi. Eliminuje się też nadmierne przepełnienie, by tworzyć otwarty, kielichowy kształt krzewu. Następnie przycina się pozostałe łodygi mocno do 10-15 cm nad podstawą. Mniej bujne, starsze pędy można skrócić o ok. 5 cm dalej. Na koniec usuwa się wszelkie opadłe liście i zanieczyszczenia wokół podstawy krzewu i podaje nawóz różany. Większość róż herbacianych wymaga ochrony przed mrozem. Najlepszy sposób, to kopcowanie lub okrycie agrowłókniną zimową, choć sprawdzą się też inne przepuszczalne materiały np. słoma, kora.

róże herbaciane miniaturowe

SWEET DREAM róża miniaturowa

Szkodniki i choroby atakujące róże herbaciane.

Róże herbaciane, podobnie jak inne róże mogą atakować szczególnie choroby grzybowe i wirusowe, jak np. czarna plamistość liści, rdza, mączniak. Groźne mogą też być szczególnie mszyce. Czasem róże atakują też skoczki różane i przędziorek chmielowiec. Nie należy obawiać się jednak tych niedogodności, tylko nauczyć się walczyć. Zapraszamy na nasze media społecznościowe i kanał na Youtube, na którym omawiamy choroby i szkodniki oraz podajemy najlepsze sposoby na zapobieganie i działania interwencyjne, jeśli coś przydarzy się naszym herbacianym różom:

? https://www.youtube.com/channel/UCguKKBc7F06eYM1tzYx1Z5A

? Zamów róże: https://rozaria.pl

? Porady i wskazówki – nasz blog – https://rozaria.pl/blog

? Instagram: https://instagram.com/rozaria.pl

? Facebook: https://www.facebook.com/SzkolkaRozRozaria/

? Ogrody naszych klientów: https://rozaria.pl/ogrody-naszych-klientow/

Rating: 3.0/5. From 2 votes.
Proszę czekać...

Zostaw komentarz

77 − 76 =