Czarna plamistość choroba atakująca róże

środa, 27 września , 2023|Choroby i Szkodniki|
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Proszę czekać...

Czarna plamistość najczęstsza choroba atakująca róże

Witam wszystkich kochających róże, dziś rozprawimy się z czarną plamistością ;-). Diplokalpon rose grzyb, który atakuje nasze różane krzewy powstaje w wilgotnym i ciepłym środowisku. Temperatury sprzyjające powstawaniu choroby, to 16-28’C. W filmiku na naszym kanale omówimy po kolei wszystkie czynniki, które mają wpływ na chorobę, jej intensywność, termin wystąpienia i wpływ na różane krzewy. O ile mączniak prawdziwy atakuje nowe przyrosty i najmłodszą część rośliny, o tyle grzyb czarnej plamistości w pierwszej kolejności przypuszcza natarcie na najstarsze liście, tuż u nasady krzewu, blisko miejsca okulizacji. Kiedy choroba zaatakuje krzew szybko postępuje do góry, pozbawiając róże liści. W lata bardzo wilgotne i sprzyjające kiełkowaniu grzyba może to nastąpić już w lipcu, sierpniu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, właściwa pielęgnacja i dobór stanowiska oraz odmiany. O tym wszystkim w naszym materiale, zapraszamy.

objawy czarnej plamistości na liściach

Poniżej nasze zalecenia naturalne oraz chemiczne wspomagające nasze róże w walce z czarną plamistością:

Wzmacniające wyciągi dla róż:

Wyciąg z żywokostu: zawiera – składniki mineralne, azot i potas: 1 kg rozdrobnionych liści zalać w naczyniu 10l wody. Pozostawić na 10-14 dni, codziennie zamieszać. Rozcieńczać z wodą w proporcji 1:10, Podlewać glebę wokół róż.

Wyciąg z pokrzywy, przygotowanie jak wyżej, łodygi pokrzywy plus woda. Zawiera żelazo, azot, fosfor, pierwiastki śladowe.

Napar ze skrzypu polnego: Świeży lub suszony skrzyp moczymy przez cały dzień, następnie gotujemy przez pół godziny. Studzimy, odcedzamy i gotowe.

Mączka bazaltowa, którą możemy rozpylać po krzewach różanych, jest formą dolistnego nawożenia a jednocześnie stanowi ochronę krzewów przed chorobami grzybowymi.

Polyversum – naturalny grzyb, – Bez substancji chemicznie aktywnych. – Zawiera żywy organizm chroniący strefę korzeniową i naziemną roślin. – Bezpieczny dla owadów zapylających.

Soda oczyszczona w formie oprysku: 1 l ciepłej wody 1/2 łyżki sody oczyszczonej 3 krople oleju Wymieszać i rozpylać przez co najmniej dwa tygodnie co 3-5 dni.

Środki chemiczne stosowane w przypadku wystąpienia choroby czarnoplamistości oraz profilaktycznie zapobiegawczo:

Bravo 500 SC, Domark 100 EC, Score 250 EC, Discus 500 WG, Topsin M 500 SC, Amistar 250 SC. Środki pochodzą z różnych grup chemicznych, zawierają różne substancje czynne, dlatego stosujemy je naprzemiennie, żeby nie uodparniać grzyba.

Więcej informacji na naszym kanale, w filmiku dotyczącym czarnej plamistości zapraszamy:

https://www.youtube.com/watch?v=_sFxuGLWCBY&t=33s

「 ✦ 𝐑𝐨𝐳𝐝𝐳𝐢𝐚ł𝐲 ✦ 」 00:00 – wstęp 01:45 – charakterystyka choroby 04:11 – co powoduje pojawienie się i rozwój choroby? 05:37 – objawy i profilaktyka 07:55 – właściwa pielęgnacja róż – czemu jest tak istotna? 09:26 – wybór odmian do ogrodu 11:22 – podlewanie krzewów różanych 14:33 – ściółkowanie rabat i jego rola 15:37 – przeciwdziałanie czarnej plamistości 22:50 – podsumowanie – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

 

🌹 Zamów róże: https://rozaria.pl

🌹 Porady i wskazówki – nasz blog – https://rozaria.pl/blog

🌹 Instagram: https://instagram.com/rozaria.pl

🌹 Facebook: https://www.facebook.com/SzkolkaRozRozaria/

🌹 Ogrody naszych klientów: https://rozaria.pl/ogrody-naszych-klientow/

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Proszę czekać...

Zostaw komentarz

+ 34 = 36