Róże pnące – zastosowanie
Mogą przemienić nasz ogród w baśniowe miejsce, magiczny klomb, sprawić, że letnia altana stanie się romantycznym zaułkiem w naszym prywatnym edenie. Zastosowanie róż pnących pomoże też nam ukryć niezbyt chlubne miejsca, takie jak: odrapane ściany, brzydkie słupy, czy nieciekawe ogrodzenia. Ich długie, obsypane niezliczoną ilością kwiatów pędy zasłonią najbrzydsze miejsca.
Najczęstsze zastosowanie róż pnących w ogrodach ma miejsce przy pergolach, altanach czy ścianach. Tak prawdę mówiąc, róże pnące wcale nie są pnące, tylko czepne. To znaczy, że pędy róż nie są wyposażone w wąsy, tylko czepiają się prymitywnie kolcami. Dlatego trzeba różom pnącym pomóc skorzystać z przygotowanych dla nich podpór.
Podział róż pnących
Nadto można je podzielić na dwie podgrupy: te o wiotkich pędach, dorastające do 5 metrów długości nazywane ramblery, oraz te o sztywnych pędach, niewymagających podpór, dorastających w sprzyjających warunkach do 8 metrów długości, zwane klimbery. Różnią się nie tylko sztywnością pędów, ale też sposobem i obfitością kwitnienia. Klimbery mają duże pojedyncze kwiaty i powtarzają kwitnienie pod koniec lata, a ramblery mają mniejsze kwiaty, zebrane w gęste bukiety, długo utrzymujące się na pędach, kwitną zazwyczaj raz w sezonie. Jest to najbardziej prosta klasyfikacja, która niestety zaciera się coraz bardziej w obliczu ciągle nowych odmian.
Gdzie, kiedy i jak zastosować róże pnące?
Z pewnością musimy je posadzić przy podporach. Może to być ściana altany, ogrodzenie, trejaże czy pergola. Zastosowane róże pnące o wiotkich pędach będą potrzebowały pomocy w postaci podwiązywania, gdyż nie są w stanie utrzymać się samodzielnie pod ciężarem kwiatów.
Jak je sadzić, aby zapobiegać rozwojowi chorób grzybiczych? Otóż mimo tego, że sadzimy je przy ścianach, murach czy przy innych powierzchniach, należy zapewnić im cyrkulacje powietrza, tak, aby liście od strony zabudowania również mogły przesychać. W innym wypadku w takim zacisznym i zacienionym miejscu świetnie rozwijać się będą wszelkie choroby grzybicze. Dobrze im będzie na stanowisku od strony południowej.
Praktyczne porady pielęgnacyjne
Dobrze będą się czuły, jeśli na zimę zostaną zabezpieczone przed mrozem. Możemy to zrobić przez kopczykowanie lub okrycie włóknina czy matami słomianymi. Gdy chcemy cieszyć się pięknym i obfitym kwitnieniem, nie możemy też zapomnieć o nawożeniu. Dodatkowo, jeśli chcemy pobudzić pędy na prawie całej długości do kwitnienia, dobrze jest je prowadzić na podporze w formie wachlarza, to znaczy, rozkładać i podwiązywać pędy pochylając je jak najbardziej poziomo.
Innym elementem pielęgnacyjnym będzie cięcie róż. Zabieg ten wykonany prawidłowo i w odpowiednim czasie, również pobudza pędy na niemalże całej długości do kwitnienia. Cięcie róż pnących zaczynamy dopiero w trzecim roku uprawy. Do czasu pierwszego cięcia należy jedynie formować je, podwiązując do podpory i usuwać uschnięte kwiatostany. Przy pierwszym cięciu najlepiej zostawić 3 do 5 pędów, które będą stanowiły fundament dla nowych odrostów. A boczne pędy skracamy do około 40 cm. Raz na kilka lat wycinamy też najstarszy pęd i zastępujemy go młodym. Zabieg ten ma na celu odmłodzenie całej rośliny.
Kilka ciekawych odmian róż pnących wartych zastosowania w ogrodzie
Super Excelsa to młodsza siostra Excelsy. Jest lepsza, odporniejsza i powtarza kwitnienie. Z powodzeniem możemy ją zastosować przy ścianach czy ogrodzeniach. Sprawdzi się także na pergolach czy na szpalerze. Niepodwiązywana będzie stanowiła piękną roślinę okrywową. Nadaje się również do sadzenia przy ogrodach skalnych i oczkach wodnych. Przepięknie się komponuje z innymi roślinami kwitnącymi na biało czy jasno – różowo.
Inną odmianą róż pnących o wyjątkowo pięknym zapachu jest Don Juan. Jej kwiaty są ciemno-bordowe z aksamitnym polotem. Powtarza kwitnienie, więc przez cały sezon będziemy się cieszyć kwieciem o słodkim aromacie. Możemy ją zastosować przy ścianach, kolumnach, na pergolach, łukach. Dodatkowym jej atutem jest to, że jej kwiaty świetnie nadają się na kwiat cięty.
Blaze Superior to jeszcze jedna odmiana czerwonej róży pnącej. Pochodzi z Czech. Tak jak poprzednia, ta również jest młodszą poprawioną siostrą odmiany Blaze. Z uwagi na sporą odporność na mróz ma szerokie zastosowanie w krajach wschodniej Europy i USA. Z powodzeniem można ją stosować przy ścianach, słupach, na pergolach lub przy ogrodzeniach.
Zastosowanie róż pnących czy też innych w ogrodach sprawia, że nasze zielone zakątki stają się pięknym, romantycznym, zaciszem, z nutką ekstrawagancji. Możemy się poczuć wyjątkowo. Rośliny te odpowiednio wypielęgnowane z pewnością odpłacą nam swoim niezwykle urokliwym wyglądem. Nie ma chyba na świecie drugiej tak pożądanej i wielbionej rośliny, wzbudzającej zachwyt i podziw przebywających w jej otoczeniu.
Zostaw komentarz