Wybór miejsca sadzenia róż

2018-01-02T18:14:34+01:00sobota, 10 września , 2016|Uprawa|
Rating: 4.3/5. From 11 votes.
Proszę czekać...

stanowisko dla różRóże występują  w najróżniejszych odmianach. Mamy róże rosnące jako krzewy, róże pnące, róże miniaturowe czy też róże pienne. Stanowią przepiękną ozdobę ogrodu przez cały sezon, gdyż kwitną od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Jak wybrać miejsce sadzenia róż

Wybierając stanowisko do sadzenia krzewów róż warto zwrócić uwagę na wiatr. Jeśli mamy do dyspozycji wietrzne miejsce, powinno być ono osłonięte. Dlatego warto wybrać stanowisko przy ogrodzeniu, ścianie budynku, które osłonią rośliny od wiatru. Ważna jest również właściwa temperatura, gdyż róże nie lubią ani ostrego słońca ani zimna. Powinny być osłonięte zarówno od silnego nasłonecznienia jak i mroźnego wiatru. Róż nie należy sadzić w pobliżu drzew lub krzewów, z którymi będą konkurować o wodę i wartości odżywcze w glebie. Istnieje niebezpieczeństwo, że krzewy róż zostaną zagłuszone przez duże krzewy lub drzewa.

róże pienneJaki rodzaj gleby dla róż

Róże lubią glebę o odczynie zbliżonym do obojętnego (około 6.5 pH). Ważne jest aby przed posadzeniem róż sprawdzić odczyn gleby. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna można zmniejszyć jej kwasowość przez wapnowanie. Przed posadzeniem róż warto również wybrać odmiany, które będą najlepiej rosły w danym klimacie. Róże nie lubią gleby podmokłej. Powinna ona mieć dobry drenaż i nie zatrzymywać długo wilgoci. Aby to sprawdzić wykop dół na grządce przeznaczonej dla róż i wlej do niego wodę. Po kilku godzinach sprawdź czy woda wsiąkła w glebę. Jeśli nie, oznacza to, że gleba jest zbyt wilgotna dla róż. W wilgotnej glebie korzenie roślin mogą gnić i róże zaczną zamierać. Jeśli mimo wszystko chcemy posadzić róże w danym miejscu, można utworzyć grządkę na podwyższeniu, gdzie woda będzie łatwiej drenowana. Ziemia nie powinna być ani zbyt piaszczysta ani zbyt zbita. Aby poprawić stan gleby należy przemieszać ją z kompostem lub obornikiem.

różowe róże rabatoweNaświetlenie

Dla większości odmian róż należy wybrać stanowisko słoneczne, takie gdzie słońce operuje minimum 5 do 6 godzin w ciągu dnia, a szczególnie rano.  Jeśli posadzimy je w miejscu gdzie oświetlenie jest słabe nie będą się dobrze rozwijać. Nie oznacza to, że szybko marnieją. Niemniej jednak będą słabiej i krócej kwitły przez co stracą swoje walory ozdobne.

róże przy płocieRodzaje sadzonek róż

Sadzonki róż, dostępne w sklepach ogrodniczych, sprzedawane są w pojemnikach lub z odkrytym systemem korzeniowym. Warto wiedzieć, że sposób sadzenia tych rodzajów sadzonek jest inny. Sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym nie mają kwiatów, dlatego nie można od razu zobaczyć jak będą kwitły. Rosną szybciej niż te kupowane w pojemnikach. Tego rodzaju sadzonki można sadzić już jesienią albo wczesną wiosną.  Ważne jest aby zakupione sadzonki posadzić jak najszybciej aby nie narażać korzeni na wyschnięcie. Róże kupowane w pojemnikach z reguły mają już kwiaty i możemy ocenić ich wygląd. Jest to o tyle korzystne, że od razu możemy cieszyć się pięknem kwitnących róż zamiast czekać aż zakwitną. Róże sprzedawane w pojemnikach sadzimy później,  gdy miną wiosenne przymrozki. Nie musimy również spieszyć się z posadzeniem ich. Róże w pojemnikach można przechować jakiś czas odpowiednio je podlewając.

róże pnące super excelsaSadzenie róż, jest czynnością łatwą, która uda się również początkującym ogrodnikom. Ważne jest aby wybrać stanowisko o dobrym nasłonecznieniu i obojętnym odczynie gleby.

Rating: 4.3/5. From 11 votes.
Proszę czekać...

1 komenarz

  1. Elwiara 31 maja 2017 w 14:47 - Odpowiedz

    Jakie niesamowite inspiracje! Naprawdę przepiękne zdjęcia! Róże to moje ulubione kwiaty, dlatego nie wyobrażam sobie ogrodu bez nich. Pozdrawiam!

Zostaw komentarz

− 3 = 1