Róże odporne na choroby – nasz wybór

2018-10-23T16:56:30+02:00poniedziałek, 22 października , 2018|Choroby i Szkodniki|
Rating: 3.9/5. From 10 votes.
Proszę czekać...

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczęliście swoją przygodę z ogrodnictwem i uprawą róż, szukacie powiewu świeżości w ogrodzie, czy może rozglądacie się za ciekawymi gatunkami kwiatów, które pomogłyby odmienić wasze rabaty, róże to wspaniały wybór w każdej z tych sytuacji. Zakup samych krzewów to jednak nie wszystko. Żeby róże cieszyły nas swoimi kwiatami potrzebują nie tylko dobrze dobranego stanowiska i odpowiednich ilości wody, ale przede wszystkim ochrony przed chorobami, które są w stanie w przeciągu kilku dni ogołocić nawet te najpiękniejsze ogrody. Chociaż walka z nimi bywa  czasami uciążliwa, istnieją gatunki róż, które są nam ją w stanie znacznie ułatwić, nie stępując przy tym wyglądem swoim mniej odpornym koleżankomkrzewy róż odporne na choroby

Rzut okiem w przeszłość

Niestety przez stosunkowo długi czas zaskakująca uniwersalność oraz niepodważalne piękno wielu róż przyćmiewane były przez ich  niezwykłą wrażliwość. Choroby, mróz i słabe nasłonecznienie stanowisk to trzy największe zagrożenia, jakie od zawsze czyhały na ogrodników i ich kwiaty i chociaż  przez wiele lat jedynymi pewnymi metodami walki z tymi przeszkodami były krzewy posiadające naturalną odporność na te czynniki takie, jak chociażby Hansa Rugosa, już od jakiegoś czasu nie musimy się do nich ograniczać. Dzięki olbrzymiemu postępowi w zakresie hodowli róż, jaki poczyniliśmy przez ostatnie lata, możemy dzisiaj wybrać  dowolny gatunek krzewu, a wśród jego odmian bez wątpienia znajdziemy co najmniej jedną różę odporną na choroby.

wytrzymałe krzewy różNajodporniejsze róże –  nasz wybór

Chociaż w całym morzu gatunków i odmian, jakie wszyscy mamy na wyciągnięcie ręki niezwykle trudno jest jednoznacznie wskazać te najwytrwalsze krzewy, którym nie straszne są żadne choroby, postanowiliśmy dołożyć wszelkich starań, aby stworzyć krótką listę róż, które naszym zdaniem najbardziej zasługują na tytuł najbardziej odpornych na choroby. Ponieważ wiele gatunków posiada bardzo zbliżone możliwości w tym zakresie, postanowiliśmy wziąć też pod uwagę walory estetyczne omawianych krzewów tak, aby stworzyć dla was listę propozycji, które nie tylko są niezwykle wytrzymałe, ale też świetnie prezentują się w ogrodzie.

Hansa Rugosa – odmiana, która pojawia się na tak wielu naszych listach, że znana jest już chyba każdemu. Nie tylko jest to róża niezwykle odporna na choroby, ale przede wszystkim niezwykle wszechstronna i niemal samowystarczalna. W przeciwieństwie do większości odmian róż Hansa nie wymaga corocznego cięcia, czy nawet okrywania na zimę, co czyni ją idealną kandydatką dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na spędzanie zbyt dużej ilości czasu w ogrodzie, a jej bogate zastosowania kulinarne sprawiają, ze coraz częściej staje się niezastąpionym dodatkiem do przetworów i konfitur.

Rhapsody in Blue – ta niezwykła róża debiutuje dziś na naszej liście nie tylko jako wytrzymała kandydatka zdolna sprostać chyba wszystkim chorobom grzybowym, ale przede wszystkim jako „niezwykle niebieska” róża. Niebieski odcień płatków jest bardzo rzadkim i przez to cenionym kolorem, którego nie udało się jeszcze wyhodować (wszystkie „niebieskie” róże szczycą się tak naprawdę różnymi odcieniami fioletu), dlatego właśnie Rhapsody in Blue stanowi tak niezwykły okaz. Chociaż jej płatkom wciąż brakuje całkiem sporo do czystego koloru niebieskiego, krzew ten jest na tą chwilę najbliżej osiągnięcia tej barwy, więc jeśli kiedykolwiek marzyliście o niebieskich i w dodatku odpornych na choroby różach, nie znajdziecie nic lepszego.

wytrzymałe krzewy róż

The Fairy – ostatnia pozycja na naszej dzisiejszej liście też pewnie nie jest wam obca. The Fairy to obecnie jedna z najbardziej rozpowszechnionych róż okrywowych na świecie, której sekretem jest coś więcej, niż tylko ponadprzeciętna wytrzymałość.  Dzięki temu, ze w okresie kwitnienia odmiana ta obsypuje się dużymi bukietami liczącymi nawet do 40 kwiatów świetnie nadaje się nie tylko w donicach i na rabatach, ale też jako element żywopłotów. The Fairy kwitnie aż do późnej jesieni, jednak kolor jej kwiatów na pewno nam się nie znudzi, ponieważ…  zmienia się wraz z porą roku. Podczas kiedy wiosną kwiaty tej odmiany mają jasny, różowy kolor, z nadejściem jesieni ciemnieją zbliżając się do odcienia amarantowego.

Rating: 3.9/5. From 10 votes.
Proszę czekać...

1 komenarz

  1. Bogusia 23 stycznia 2019 w 12:04 - Odpowiedz

    Pielęgnacja to podstawa 🙂

Zostaw komentarz

47 − = 46