Ogrody ozdobione różami

2017-11-05T21:46:36+01:00poniedziałek, 10 lipca , 2017|Pielęgnacja, Uprawa|
Nie oddano jeszcze głosów.
Proszę czekać...

Ogrody przydomowe ozdobione różami

Każdy chyba zna historię „Małego Księcia”. Ogrody ozdobione różami - "Mały książe"Tam, na jednej z planet, nie wiadomo skąd, pojawiła się róża, być może wiatr przywiał nasionko. Rosła powoli, jednak, gdy zakwitła oczarowała Księcia. Róża dołożyła wszelkich starań, aby rozkwitnąć pięknie i dostojnie, nie chciała mieć pogniecionych płatków, jak przykładowo polny mak. W jednej z wersji baśni o „Śpiącej Królewnie”, to właśnie długie pędy róż, wyposażone w ostre kolce obrosły cały zamek, uniemożliwiając tym samym wejście do środka.

I pewnie długo tak jeszcze można by było wspominać i cytować fragmenty powieści, baśni, podać kilkadziesiąt fragmentów literackich czy poetyckich, przedstawić wiele obrazów, których głównym lub drugoplanowym bohaterem będą róże. To właśnie one zachwycały i wciąż zachwycają poetów, malarzy i fotografów!

Podziw i afirmacja piękna w ogrodach ozdobionych różami

Ogrody ozdobione różami towarzyszą nam od wieków. Ogrody ozdobione różamiCieszą oczy, zniewalają nosy, zdumiewają sąsiadów, budzą ogólny podziw. Po prostu – zachwycają w każdym calu. Cechą, która je wyróżnia spośród innych roślin jest z pewności niezmiernie długi okres kwitnienia i znacznie ponadprzeciętna odporność. Dobierając odpowiednie odmiany, możemy się nimi zachwycać niemalże cały sezon, aż do przymrozków. Choć często możemy też spotkać rozkwitniętą różę okrytą czapą śniegową. To jest to! Tego często szukamy, kiedy dni są już krótkie, słońce nie rozpieszcza, jest ponuro i chłodno a one wciąż zdumiewają.

Jak to zrobić, aby ogrody ozdobione różami cieszyły nas jak najdłużej?Ogrody ozdobione różami

No niestety, nie ma nic za darmo. Musimy nieco się postarać. Jednak i tak praca, jaką musimy włożyć w pielęgnację róż, jest zupełnie nieadekwatna do tego, w jaki sposób one nam się odwdzięczą.
Jest kilka zasad, o których nie wolno nam zapomnieć, jeśli chcemy podziwiać jak najdłużej ich piękno:
• Począwszy od zakupu sadzonek. Zwróćmy na nie uwagę, czy liście nie są poplamione, porażone, czy system korzeniowy nie jest uszkodzony.
• Dokładnie zastanówmy się gdzie nasz krzew będzie rósł. Miejsce musi być przemyślane, bo nasza róża spędzi tam może nawet kilka lat. Róże zdecydowanie lubią miejsce słoneczne i takie właśnie musimy dla niej wybrać. Niektóre tylko odmiany dobrze znoszą półcień.
Ogrody ozdobione różami nie wymagają częstego podlewania. Ogrody ozdobione różami - odmiana Leonardo da VinciRóże zdecydowanie wybierają podlewanie rzadsze, za to obfite, nie znoszą wręcz podlewania od góry. Liście i kwiaty róż często źle znoszą zraszanie. Podlewajmy je tylko od dołu. Poza tym na zmoczonych liściach częściej rozwijają się choroby.
• Róże musimy nawozić. Długi okres kwitnienia bardzo je wyczerpuje. Jeśli chcemy cieszyć się pięknym kwieciem, przez cały sezon, musimy je nieco dokarmić. Najlepiej używać gotowych produktów do nawożenia róż. One mają zbilansowany skład, taki, jakiego właśnie potrzebują róże.
• Róże nie znoszą świeżego obornika, za to możemy z powodzeniem stosować dobrze przerobiony kompost.
• Na bieżąco usuwajmy chore i zdziczałe pędy. Te drugie szybko się rozrastają, mogą zgłuszyć szlachetną część rośliny, nadto zupełnie niepotrzebnie zabierają im wszystko, co najcenniejsze z podłoża.
• Odmiany mniej odporne na mróz potrzebują zabezpieczenia na zimę, niektórym wystarczy kopczykowanie, inne okrywy ze słomy lub agrowłókniny.Ogrody ozdobione różami - odmiana lavender dream
• Nie przycinamy róż przed zimą. Osłabione w ten sposób pędy są bardziej podatne na przemarzanie.
• Wiosną wymagają pielęgnacyjnego cięcia, skrócenia pędów o około 2/3 długości, a co 2-3 lata należy usunąć 2-3 najstarsze pędy. W ten sposób odmładzamy królową.
• Wskazane też są wiosenne porządki podłoża. Gdy roślina jest przycięta ułatwia nam to dostanie się pod krzew i usunięcie stamtąd drobnych chwastów i spulchnienie gleby. Nie możemy jednak robić tego zbyt głęboko, aby nie uszkodzić korzeni róży.
• Usuwanie na bieżąco przekwitniętych kwiatostanów pobudza roślinę do produkcji kolejnych pąków.

Róże niewątpliwe królowe ogrodu

Praktycznie rzecz ujmując, w dobrze rozplanowanym ogrodzie, nie potrzebujemy już innych roślin. Różne odmiany królowych ogrodu, sprawdzą się w niejednorodnych miejscach. Ogrody ozdobione różami - róże żółte parkoweWśród odmian rabatowych, parkowych, okrywowych, pnących czy piennych znajdziemy taką, która będzie pasowała do wybranego miejsca. Zagospodarujemy nimi rabaty, uformujemy żywopłot, zakryjemy niezbyt ciekawą ścianę.
Choć jesienią, gdy różane krzewy zrzucą już nieco liści, oprócz pięknych czerwonych, żółtych i pomarańczowych ich owoców, doskonałym uzupełnieniem będą wtedy krzewy wybarwiające się o tej porze roku we wszelkie odcienie czerwieni. Roślinami takimi mogą być derenie lub berberysy. U podnóża róż można tez zastosować inne byliny dobrze prezentujące się jesienią.
Jednak w ogrodach ozdobionych różami, niewątpliwie królowymi pozostaną róże.

Nie oddano jeszcze głosów.
Proszę czekać...

1 komenarz

  1. Biżuteria 19 sierpnia 2016 w 17:43 - Odpowiedz

    Róże są bardzo ładne, ładnie wyglądają w salonie i w ogrodzie.

Zostaw komentarz

69 − = 68