Czy przesadzać starsze róże?

2015-02-27T00:09:56+01:00środa, 21 sierpnia , 2013|Uprawa|
Rating: 4.0/5. From 5 votes.
Proszę czekać...
przesadzanie róż

przesadzamy z całą bryłą korzeniową

Znane porzekadło mówi, że nie przesadza się starych drzew. I coś w tym jest, ponieważ przesadzanie dorosłych roślin jest zawsze ryzykownym przedsięwzięciem. W pewnym zakresie odnosi się to również do róż. Czasami jednak zmuszeni jesteśmy do tego wskutek nagłej zmiany warunków siedliska, przewidywanej budowy, nieodpowiedniego towarzystwa krzewów, przeprowadzki itd. Przesadzamy róże tylko gdy jesteśmy do tego zmuszeni i wyczerpaliśmy wszelkie inne możliwości.

czy przesadzać?

Jako producent odpowiedziałbym: Nie, lepiej zakupić nowe sadzonki w Szkółce Róż Rozaria 🙂 Lecz w większej mierze jestem miłośnikiem róż i odpowiedź brzmi: Tak, trzeba próbować bo któż chciałby się rozstać ze swoimi różanymi ulubieńcami.

technika przesadzania

Róże tworzą silny i głęboki system korzeniowy, dlatego im starsza roślina tym gorzej może znieść przesadzanie. Najbezpieczniejszą porą na przesadzanie jest późna jesień. Dotyczy to nie tylko róż ale i innych roślin ogrodowych również. Wegetacja powinna już ustać. Wcześniej przygotowujemy docelowe nowe stanowisko wzbogacając je torfem, ziemią ogrodniczą, obornikiem itp. Wszystkie pędy powinniśmy silnie skrócić a nie opadłe liście usunąć sekatorem przecinając ogonki liściowe. Po wykopaniu korzenie skracamy. Jeżeli mamy taką możliwość to ostrożnie wykopujemy krzewy z całą bryłą korzeniową i przenosimy w nowe miejsce.

Wielkość dołka w którym umieścimy róże powinna być na tyle duża by korzenie przesadzanych roślin nie zawinęły się. Sadzimy na taka samą głębokość w jakiej rosły uprzednio. Po wsadzeniu ziemię udeptujemy i podlewamy.

Przed wystąpieniem mrozów usypujemy kopczyk ponieważ przesadzone róże będą bardziej wrażliwe na występujące zimą mrozy.

przesadzanie róż3

dołek na tyle duży by korzenie nie zawinęły się

przesadzanie róż

zimą kopczyk zabezpieczy przesadzone róże przed mrozem

Rating: 4.0/5. From 5 votes.
Proszę czekać...

2 komentarze

  1. Ludwik Tomaski-Bernas 6 lutego 2014 w 07:44 - Odpowiedz

    Bardzo fajny artykuł. Podobaja mi sie kadry oraz informacja

  2. Kamila 2 maja 2019 w 07:19 - Odpowiedz

    Artykul taki jak wszystkie w sumie. Powinna tez być mowa o ewentualnym uszkodzeniu korzeni.co wtedy zrobić? Powinno być bardziej opisowo np jaki najlepszy nawóz i ile go dać. Czy namoczyć korzenie na noc.

Zostaw komentarz

9 + 1 =