Można wymienić 3 pory – wiosna ostre cięcie.
Lato – przycinanie przekwitniętych kwiatostanów.
Jesień – lekkie przycięcie do okrycia zimowego.
Przycinanie róż jest konieczne dla zdrowego i intensywnego wzrostu oraz pięknego, obfitego kwitnienia. Cięcia wymagają wszystkie róże, w tym odmiany wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, a nawet miniaturowe. Trzeba to robić odpowiednio regularnie, terminowo i prawidłowo. Sprawdź, kiedy obcinać róże oraz jak to robić w sposób prawidłowy. Podpowiadamy, jak to robić należycie i w jakim terminie.
Dlaczego należy przycinać róże? Czy cięcie róż jest konieczne? Cięcie róż to zabieg konieczny i niezbędny u wszystkich odmian. Umożliwia utrzymanie tych roślin w pożądanym kształcie. Pozwala też regularnie usuwać martwe i chore pędy oraz przekwitłe kwiaty. To wszystko wywiera również pozytywny wpływ na wzrost i rozwój róż oraz ich obfite kwitnienie. Zaniechanie cięcia lub nieregularne cięcie róż spowoduje nadmierny rozrost ich pędów, zbytnie ich zagęszczanie się oraz coraz słabnięcie, a nawet brak kwitnienia. Regularne i terminowe cięcie poprawia bowiem znacznie wielkość i liczbę kwiatów oraz długość i porę kwitnienia. Róże słabiej przycinane zakwitają wcześniej i mogą mieć więcej kwiatów, ale ich pędy będą słabsze i krótsze, a kwiaty drobne. Mogą też nie powtarzać kwitnienia. Natomiast regularne i intensywne cięcie wywoła późniejsze kwitnienie, za to z większymi kwiatami oraz grubszymi i dłuższymi pędami. Krzewy różane będą również zdrowsze i bujniejsze.
Kiedy obcinać róże? Czy należy robić to wiosną, czy raczej latem lub jesienią? Mocne cięcie róż należy robić tylko raz w roku. Najlepiej też, jeśli będzie to na wiosnę, tuż przed rozpoczęciem tworzenia się nowych pędów. Optymalnym terminem jest połowa kwietnia, choć niekiedy cięcie róż można też zacząć nieco wcześniej, pod koniec marca. Wszystko zależy od pogody. Zawsze jednak, muszą definitywnie ustąpić już mrozy. Nie należy więc jak widać sztywno trzymać się jakiegoś wąskiego, sztywnego terminu. Pogoda jest bowiem nieprzewidywalna i wiosna bez mrozów nadchodzi zwykle co roku w nieco innym terminie.
Ważne jest za to, aby róże były jeszcze wtedy w uśpieniu przed ruszeniem wegetacji i aby już nie było mrozów. Należy je więc regularnie obserwować wraz z aktualną prognozą pogody. Pędy obudzone tuż przed rozpoczęciem wegetacji, mają już nabrzmiałe i lśniące pąki. Gdy zakwitną już forsycje, to dobry termin na mocne wiosenne przycięcie róż. Dzień powinien też być suchy i słoneczny. Latem w ciągu sezonu wegetacyjnego nie tniemy już róż, a jedynie systematycznie usuwamy przekwitłe kwiatostany i ewentualne odrosty korzeniowe. Róż nie należy też przycinać klasycznie na jesieni. W tym czasie zaleca się jedynie usuwanie ich martwych gałęzi i zwiędłych kwiatów. Może to być także lekkie przycięcie do okrycia zimowego, jeśli dana odmiana tego wymaga.
Jak ciąć róże z różnych grup odmian? Cięcie róż zależy też od typu krzewu i jego wieku. Ponadto, u róż wielkokwiatowych, wielokwiatowych i piennych, czyli szczepionych na długiej i prostej podkładce, konieczne jest cięcie coroczne. Natomiast inne grupy róż można przycinać już rzadziej. Cięcie powinno być ukośne w miejscu 0,5-1 cm nad pąkiem (oczkiem) skierowanym na zewnątrz korony. Przy okazji zawsze też należy wycinać słabe, chore i uszkodzone pędy (np. wymrożone, połamane). Robimy to czystym i bardzo ostrym sekatorem, by płaszczyzna cięcia była gładka i niczym niezainfekowana.
• jak i kiedy obcinać róże wielkokwiatowe – pędy grube skraca się zostawiając 4-6 oczek na pędzie do wys. 20-30 cm, cieńsze pędy zostawiając 2-4 oczka na wys. 15-20 cm, a słabe tuż przy korzeniu.
• jak i kiedy obcinać róże rabatowe – tnie się na wys. 30-60 cm (30 cm dla odmian niskich, a 60 dla wysokich), zostawiając po 4-5 oczek i 5-10 pędów. Nie tnie się pędów słabych.
• jak i kiedy obcinać róże pnące – pierwsze cięcie dopiero w czwartym roku życia, zostawiając 3-5 pędów jako szkielet krzewu. Pędy boczne tnie się na dł. 30-40 cm, zostawiając 5-6 oczek na pędzie.
• jak i kiedy obcinać róże okrywowe – nie jest wymagane cięcie regularne, a tylko usuwanie pędów starych i zdziczałych. Co kilka lat można też odmładzać krzew, tnąc wszystko na wys. 10-15 cm.
• jak i kiedy obcinać róże pienne – krótkie cięcie wszystkich pędów, zostawiając tylko po 3-4 oczka. Usuwa się też pędy dzikie od korzeni i z podkładki.
• jak i kiedy obcinać róże miniaturowe – cięcie krzewów na wys. 15-20 cm nad ziemią.
Zostaw komentarz