Jak wkomponować w nasz krajobraz róże pienne

2017-11-05T21:48:34+01:00wtorek, 28 sierpnia , 2012|Pielęgnacja|
Rating: 4.0/5. From 7 votes.
Proszę czekać...

Jak wkomponować róże pienne w nasz krajobraz?

To już wiadomo! Róże to niekwestionowane królowe ogrodu, jednak nawet wśród królowych są takie, które traktujemy zwyczajnie i takie, z którymi kontakt nas onieśmiela. Takimi właśnie królowymi są róże pienne. Jak wkomponować w nasz ogród róże pienne - aleja róż i bylinSą proste, wysokie i dostojne. Ich szlachetność opromienia cały ogród. Niezwykle godnie prezentują swój gatunek. To królowe wśród innych róż. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Gdy odpowiednio się nimi zaopiekujemy, sprawią, że nasze otoczenie będzie się cudownie prezentowało i budziło zachwyt nie tylko nasz, ale i osób nas odwiedzających. Są nieco bardziej wymagające, niż zwykłe róże, jednak wciąż znajdują nowych amatorów. Prezentują się cudownie nie tylko w ogrodzie, równie pięknie wyglądają na balkonach czy tarasach. Dzięki temu, że kwiaty róż piennych są na pewnej wysokości od podłoża, a załóżmy takich róż mamy w ogrodzie kilka, zyskujemy efekt wiszącego ogrodu. Wśród nich możemy zdecydowanie wyodrębnić te nieco bardziej popularne – kaskadowe, do złudzenia pokrojem przypominające wierzby płaczące i te kopułowe.

Skąd się biorą róże pienne?Jak wkomponować w ogród róże pienne - odmiana kopułowa Dame de Coure

Róże pienne pozyskujemy przez połączenie dzikiej róży z szlachetnymi odmianami wielokwiatowymi, pnącymi lub okrywowymi. Na podkładce, zazwyczaj z dzikiej róży, na wysokości około 1 metra okulizujemy, czyli przeszczepiamy pąka liściowego szlachetnej odmiany, a w związku z tym, że okulizować możemy róże z grupy pnących, okrywowych czy wielokwiatowych, pozyskujemy niezwykle szeroki wachlarz wyjątkowych, różnorodnych róż piennych. Od wyboru rodzaju okulizacji będzie też zależał czas, w którym najlepiej będzie jej dokonać.

W jakie otoczenie wkomponować najlepiej róże na pniu?

Z pewnością w każdym otoczeniu róże będą wyglądały pięknie, jednak, aby podkreślić jej wyjątkowy urok należy zachować pewną równowagę. Jak wkomponować w ogród róże pienne - odmiana kaskadowa róży piennejPięknie będą się prezentowały, jako soliter, czyli rosnące samodzielnie w wolnej przestrzeni, otulone trawnikiem. Posadzona lub postawiona w donicy, jako soliter będzie niezwykłym akcentem, który będzie koncentrował na sobie uwagę każdego. Na rabatach wyglądają równie atrakcyjnie, jednak w ich towarzystwie lepiej widziane są niskie rośliny, niskie byliny, takie, które by nie przysłaniały wdzięków królowej, np. szałwia omszona czy lawenda. Jak wkomponować w ogród róże pienne - róże pienne w kompozycji z bukszpanemMogą to też być inne róże, np. miniaturowe lub okrywowe. Gdy na rabatę wystawiamy różę pienną w donicy, w jej towarzystwie możemy wystawić – również w donicach – surfinie i petunie. Szlachetności rodem z angielskiego ogrodu doda różom piennym otoczka z przystrzyżonego bukszpanu. Posadzone wzdłuż alejek dodadzą ogrodowi eleganckiego i reprezentacyjnego wyglądu.

Jakie róże pienne wkomponować w nasz ogródJak wkomponować w ogród róże pienne - róża pienna jako soliter w otoczeniu roślin wieloletnich

O wyborze i kompozycji róż piennych  decydujemy  zgodnie z naszymi upodobaniami. Jeśli chodzi o kształt korony róży piennej mamy zasadniczy podział na róże płaczące- tzn. kaskadowe oraz korony róż kopułowych. Róże kaskadowe nadają miejscu bardziej romantyczny, nostalgiczny charakter. Doskonale wyglądają jako solitery i ukształtowane kilkuletnie okazy przyciągają nasz wzrok. Odmiany kopułowe to doskonała klasyczna elegancja w ogrodzie. Jak wkomponować w ogród róże pienne - szpaler róż piennychOkazy sadzimy w rzędach, na rabatach oraz pojedynczo. Pień takiej róży obsadzamy dowolną kompozycją róż krzaczastych( rabatowych, okrywowych), bylin, roślin jednorocznych. Nasze nasadzenia komponujemy dowolnie jak obrazy.  Kolory, formy, faktury liści oraz kształt i wielkość kwiatów zależą od naszych upodobań. Część z ogrodników dopełni kompozycję różaną wszystkim co kwitnie i przyciąga wzrok,kolejni wybiorą soczystą zieleń i postawią na trawnik, bukszpan i byliny o ozdobnych liściach. Wszystko zależy od naszej inwencji. Najwspanialsze w komponowaniu róż piennych w ogrodzie jest coroczna możliwość zmiany i dodawania na rabatach czegoś nowego.

Ciekawe odmiany róż piennych

Jest ich tyle, że trudno się zdecydować, na któreś konkretne. Wybór nie jest prosty, zwłaszcza, że wiążemy się z konkretną odmianą róży na dłuższy czas i chcemy żeby wciąż, niezmiennie cieszyła nasze oczy. Jak wkomponować w krajobraz róże pienne - odmiana Double DelightMożemy wybierać spośród wielu kolorów, kształtów, wielkości i ilości kwiatostanów i częstości kwitnienia w sezonie, intensywności rozsiewanej woni. Ze względu na swój wyjątkowo piękny wygląd uwagę przykuwają:
Double Delight odmiana pienna– to piękna wielobarwna róża, jej kolory to począwszy od bieli a na ciemnym różu, czerwieni kończąc. Roślina ta bardzo intensywnie pachnie, a wielkość jej kwiatów to aż 12 cm średnicy. Powtarza kwitnienie w sezonie. Jest umiarkowanie odporna na choroby i dość słabo znosi mróz, więc przed zimą wymaga zabezpieczenia.
Peace (Gloria Dei) odmiana piennaJak wkomponować róże pienne w ogrodzie - odmiana Gloria Deirównie wielobarwna roślina, jednak wpadająca bardziej w odcienie żółci, kremu i różu. Jej zapach jest stosunkowo umiarkowany, a kwiaty wręcz ogromne, bo ich średnica wynosi aż 13 cm. Jest odporna na choroby, ale mróz znosi raczej słabo, więc wymaga okrycia przed zimą. Za to kwitnie przez cały sezon.
The Fairy róża piennaJak wkomponować róże pienne w krajobraz - odmiana The Fairyto róża pienna o jasno-różowych kwiatach, a może jednak kwiatkach, bo ich średnica to zaledwie 2-3 cm, za to są ich ogromne ilości i praktycznie przez cały sezon nie przestaje kwitnąć. Woń kwiatów jest lekko wyczuwalna. Z powodzeniem znosi półcień, jest bardzo odporna na wszelkie choroby, ale jak większość róż piennych zalecane jest okrycie zimowe.
Red Leonardo róże pienneJak wkomponować róże pienne w ogród - odmiana Red Leonardo da Vincito niezwykle urocza roślina, jej kwiaty są niesamowicie wypełnione, w kolorze purpurowej czerwieni, a ich średnica to 7-8 cm. Kwiaty rozsiewają subtelną woń i pojawiają się na krzewie kilka razy w sezonie. Róża ta jest odporna na choroby oraz na krople deszczu, również wymaga ochrony przed mrozem.
To tylko namiastka możliwości. Którąkolwiek byśmy nie wybrali, z pewnością sprawi nam wiele radości i powodów do dumy. Będzie cieszyć nasze oczy i wprawiać w osłupienie sąsiadów. Aleja róż piennych doda naszemu ogrodowemu azylowi elegancji i uroku. Cóż po prostu warto spróbować.

Rating: 4.0/5. From 7 votes.
Proszę czekać...

2 komentarze

  1. Małgorzata 3 maja 2021 w 18:32 - Odpowiedz

    Mam pyranie, jeśli w tym roku zmarzły róże pienne, a z ziemi i z dolnej czesci pnia są odrosty, to czy będą to dzikie kwiaty, czy róże normalne?

Zostaw komentarz

65 − 59 =