IDEALNE WARUNKI DLA RÓŻ

2024-02-05T13:03:01+01:00czwartek, 26 października , 2023|Pielęgnacja|
Rating: 3.7/5. From 3 votes.
Proszę czekać...

IDEALNE WARUNKI DLA RÓŻ

Jesień 🍂 to idealny czas na sadzenie – zwłaszcza róż🌹.

W jakim miejscu chciałby zamieszkać w Twoim ogrodzie róże? Jakie warunki uwielbiają, a czego nie lubią? Odpowiedzi, jakie warunki są idealne dla róż znajdziecie poniżej:

🌹 Najważniejszym czynnikiem wpływającym na idealne warunki dla róż, jest stanowisko.

Stanowisko słoneczne i dobrze wentylowane, to podstawa dla zdrowych róż. Róże kochają słońce – powinny otrzymywać go co najmniej 5 do 6 godzin dziennie.

🌹 Wystawy południowe – tuż przed murami i ścianami od strony południowej, powodująidealne warunki dla róż gleba nagromadzenie się ciepła, dlatego wskazane są większe odstępy podczas sadzenia krzewów i przecinanie pędów odmian pnących, by zapewnić dobre wietrzenie stanowiska. Upały i susza sprawiają, że przędziorki szczególnie łatwo atakują liście. Zaś zimowe słońce odbite od murów pobudza pąki do wzrostu i może się przyczyniać do przemarznięcia krzewów. Zaciszne stanowisko i słońce, ma swoje zalety, ale żeby stanowisko spełniało  idealne warunki dla róży czasem będzie wymagać od nas zaangażowania, czyli wyboru odmiany bardzo odpornej, ewentualnie zimowe okrycie dla róży bardziej wrażliwej na przemarzanie.

Półcieniste miejsce, czy na pewno jest idealne dla wszystkich odmian?idealne warunki dla róż stanowisko

🌹 Ostrożnie wybieraj odmiany do półcienia, mniejsza ilość światła zmniejsza wydajność kwitnienia i wpływa na mocniejszy wzrost krzewu. Ponadto liście wysychają znacznie wolniej w cieniu po porannej rosie oraz deszczu, co stwarza idealne warunki dla chorób grzybowych.  Jak widać, nie wszystkie  miejsca w ogrodzie, to idealne stanowisko dla róż.
🌹 Staraj się unikać sadzenia róż pod drzewami i krzewami oraz w bezpośrednim sąsiedztwie żywopłotów. Duże drzewa zacieniają stanowisko i dodatkowo róże muszą konkurować z nimi o składniki odżywcze i wodę.

Zaplanuj wystarczającą ilość miejsca dla przyszłych dorosłych krzewów.spulchniona ziemia idealna dla róż

🌹 Sadzonki goły korzeń, to nie dorosłe rozrośnięte krzewy, pamiętaj jednak, jakiego rodzaju róże planujesz posadzić i jaką ilością miejsca dysponujesz, w przyszłości odmiany pnące i parkowe potrzebować będą sporo miejsca.

Rozluźniona i spulchniona gleba pozwoli lepiej wystartować różanym krzewom.

🌹 Gleba powinna być głęboka i przepuszczalna, ponieważ róże wykorzystują długie korzenie do poszukiwania wody i składników odżywczych w dolnych warstwach gleby. Dlatego też przed sadzeniem należy zdecydowanie rozluźnić i spulchnić ubitą glebę, jaka pozostaje na dnie dołka szykowanego do sadzenia różanego krzewu. Spulchniona, wzbogacona o kompost, ziemię uniwersalną lub ziemię do róż, nasza rodzima gleba w ogrodzie będzie idealnym warunkiem dla prawidłowego wystartowania różanych krzewów po posadzeniu.

Czy miejsce po starych, rosnących wiele lat różach jest idealnym stanowiskiem dla młodych sadzonek różanych?

🌹 Jeśli sadzisz młode sadzonki w miejscach po starych różach, pamiętaj o zmęczeniu gleby. Aby sadzenie zakończyło się sukcesem, wykop spory dołek i wymień glebę na głębokość co najmniej 50 cm. W tym celu wymieszać należy naszą rodzimą ziemię z ogrodu w proporcji 1 do 3. Pozostałe części, to kompost oraz ziemia uniwersalna. Stare róże często mają w korzeniach lokatorów w postaci nicieni, dlatego idealne nowe stanowisko dla róż powinno mieć wymienioną glebę.

Rating: 3.7/5. From 3 votes.
Proszę czekać...

Zostaw komentarz

56 − 55 =