Co robić by mieć w ogrodzie piękne róże

2015-06-26T08:38:21+02:00piątek, 26 czerwca , 2015|Pielęgnacja|
Rating: 2.5/5. From 20 votes.
Proszę czekać...

piękne róże 1 Któż by nie chciał mieć ich w swoim ogrodzie. Zachwycają nas swoim wdziękiem, oczarowują zapachem. Przebywanie w ich towarzystwie to nie lada uczta dla naszych zmysłów. Piękne róże są natchnieniem dla malarzy, inspiracją dla poetów. Towarzyszą nam od tysięcy lat. Możemy się cieszyć ich wielością gatunków i odmian. Wciąż pozyskujemy nowe, doskonalsze rośliny. Jednak, aby w pełni cieszyć się ich urokiem należy zapewnić im, choć minimum pielęgnacji.

Podstawowe tajniki uprawy pięknych róż

Niezwykle ważnym czynnikiem jest wybór stanowiska. Róże uwielbiają słońce, ale nie może to być ekspozycja zbyt gorąca, czy pod ścianą budynku, bo wtedy atakowane są przez mączniaki i przędziorki. Dlatego miejsce powinno być słoneczne, ale przewiewne. W półcieniu dobrze rosną róże parkowe, krzaczaste i pnące, pozostałe tylko będą tolerowały to stanowisko, jednak nie ukarzą się nam w pełnej krasie. Najlepsze podłoże to piaszczysto-gliniaste, dobrze napowietrzone, przepuszczalne, takie, które uprzednio było głęboko uprawione. Wysypanie do dołka końskiego czy krowiego obornika będzie z pewnością dobrym początkiem dla waszej uprawy. 

piękne róże pienneNie bez znaczenia też jest pora, w której sadzimy nasze kwiaty i sposobu, w jaki są przygotowane do tego. Zazwyczaj wiosną i jesienią spotykamy się z krzewami z gołymi korzeniami. Są one dużo tańsze, ale ryzyko, że róża się nie przyjmie jest zawsze wystepuje. Najlepiej namoczyć je przez około 10 godzin przed posadzeniem. Należy je bezzwłocznie posadzić, gdyż bardzo szybko wysychają. W tym samym czasie możemy spotkać też róże balotowane. To takie, których korzenie są zabezpieczone włókniną, siatką, czy tekturą. Na zabezpieczeniu tym powinna być zawarta informacja, czy wymagane jest przed posadzeniem usunięcie siatki. Rośliny przygotowane w ten sposób są silniejsze i ryzyko ich utraty jest znacznie mniejsze. Nieco droższe, ale najpowszechniej spotykane są róże w pojemnikach. Poza ceną posiadają same zalety. Można je sadzić przez cały sezon, ponieważ mają cały system korzeniowy, więc bez większego problemu się przyjmują. Jednak przy wyborze odpowiedniego egzemplarza należy zwrócić uwagę, czy nie ma popękanej kory, czy pędy są mocne a korzenie zdrowe. Przed posadzeniem róże należy obficie podlać, tak, aby bryła korzeniowa dobrze rozmokła. Dołek pod różę powinien być dwa razy większy, niż bryła korzeniowa i co najmniej głęboki na 0,5 metra, tak, aby korzenie nie zagięły się. Gdy już usadowimy nasz krzew, miejsce okulizacji powinno znajdować się około 5 cm poniżej poziomu gleby. Wtedy mamy pewność, że jest dobrze, że nasza piękna róża dodatkowo ukorzeni się z pędu, poza tym łatwiej zniesie zimę. Dobrym sposobem na to, aby zachować lepszą wilgotność gleby i aby woda nam się nie rozpływała wszędzie tylko nie pod krzaczkiem, z ziemi wokół rośliny formujemy wał przypominający miskę. Młode kwiaty, późną jesienią należy ochronić przed mrozami poprzez usypanie około 15 centymetrowym kopczykiem. Starsze egzemplarze lepiej już znoszą niskie temperatury.

piękne róże i wodaPodlewanie i nawożenie róż

Jeżeli mowa jest o podlewaniu, to jest to mało skomplikowana czynność. Róże nie mają szczególnych wymagań w tej kwestii. Nie lubią ani suchego stanowiska ani nazbyt wilgotnego. Jednak ziemia powinna być stale wilgotna. Lepiej jest podlewać rzadziej a obficie, niż często a skromnie. Należy unikać zraszania liści i kwiatów. Strumień wody kierujemy raczej w stronę ziemi, między rośliny. Dla wygodniejszych ogrodników zalecane jest zastosowanie automatycznego nawadniania. Wtedy przy różach używamy linii, która dozuje wodę bezpośrednio w korzenie.

Aby nasze piękne róże były mocne, zdrowe, odporne na wszelkie choroby i cieszyły nasze oczy obfitymi kwiatami, należy je nieco odżywić. Odpowiednio dokarmiane są w stanie same poradzić sobie z wieloma dolegliwościami. Jak we wszystkim tak i w nawożeniu należy zachować umiar. Przedawkowanie nawozów, zwłaszcza tych z dużą zawartością azotu, spowodują, że nasza roślinka będzie miała wiotkie pędy. Najlepiej jest stosować odżywki przeznaczone dla róż. Zawierają one odpowiednie składniki mineralne i inne pierwiastki, potrzebne do prawidłowego rozwoju róż.  Odpowiednio dobrany nawóz, zapewni szybki wzrost, tworzenie nowych, mocnych pędów oraz pięknych kwiatów.

piękne różeDodatkowymi zabiegami, które wykonane na początku naszej przygody ułatwią nam dalszą pielęgnację, to np. odchwaszczenie miejsca, w którym zamierzamy posadzić różę, później, gdy roślina się rozrośnie, zabieg ten będzie trudniejszy z uwagi na kolce. Dobrze też jest ściółkować. Dzięki temu zabiegowi gleba tak szybko nie wysycha, dodatkowo, gdy ściółka się rozkłada, użyźnia ziemię. Jako podłoża nie powinniśmy stosować kory, sieczki czy trocin, ponieważ wyciągają one z podłoża najcenniejsze składniki odżywcze. Właściwym jest też wzruszanie wierzchniej warstwy gleby, co pomaga w oddychaniu roślinie i przy okazji niszczy kiełkujące chwasty. No i oczywiście, wiosenne cięcie dla wzmocnienia.

                Chyba żadna inna roślina, nie cieszy się takim powodzeniem. Piękne róże w ogrodzie wzbudzają podziw, zachwyt i są powodem do dumy dla szczęśliwego posiadacza.

Rating: 2.5/5. From 20 votes.
Proszę czekać...

Zostaw komentarz

37 − = 28