CARDINAL HUME - róże krzaczaste
Ta odmiana bez wątpienia zadowoli wielbicieli odmian o purpurowych, brązowawych czy fioletowych kwiatach na długo pozostając w pamięci. Pędy rosną dość długie, przewieszając się, dość skąpo wyposażone w kolce i raczej na starszej części łodygi. Liście są średniej wielkości, ciemnozielone, skórzaste, raczej matowe. Na początku jaśniejsze, w miarę upływu czasu ciemnieją. W przedłużającą się wilgotną pogodę narażone na czarną plamistość. Aby uniknąć tej przykrej dolegliwości wskazane jest sadzenie krzewu na przewiewnych stanowiskach. Od początku sezonu na róży pojawiają się ciemnofioletowe, niemal czarne pąki. Mają purpurowe refleksy, są białawe u nasady a rozkwitając ukazują swój złotawy środek. Pojawiają się po 5 - 10 sztuk na łodydze. Kwiaty są średniej wielkości, półpełne, wyposażone w około 30 płatków. Utrzymują się od 3 do 4 dni na pędzie, po czym samodzielnie oczyszczają się. Ich zapach nie jest zbyt intensywny, jednak dość nietypowy. Zawiera nuty cynamonu i innych przypraw, lekko piżmowy. Przyciąga owady. Aromat jest lepiej wyczuwalny przy wilgotnej aurze. Róża krzaczasta Cardinal Hume kwitnie obficie przez cały sezon, do późnej jesieni. Po przekwitnięciu zawiązuje piękne, niewielkie, pomarańczowo - czerwone owoce, pięknie kontrastujące z ciemnozielonymi liśćmi. Pomimo tego obfitego kwitnięcia przez cały sezon, nie jest wymagająca bardziej niż inne odmiany. Nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Nie ma wygórowanych oczekiwań dotyczących gleby, świetnie sobie radzi w półcieniu. Bardzo dobrze zimuje w naszym klimacie jednak kopczykowanie wskazane. Radzi sobie tak w słońcu jak i w deszczu.
Zastosowanie: Można ją uprawiać jako różę parkową a także jako okrywową, z uwagi na krzaczasty pokrój i szeroki rozrost. Idealnie sprawdza się na rabatach, do towarzystwa dla innych, niższych roślin.
Nagrody: Certyfikat Jakości - Royal National Rose Society Show, Anglia 1984
Rośliny rodzicielskie: nieujawniona siewka x Frank Naylor. Hodowca użył liliowych i purpurowych szkockich odmian jako rodziców.
Pochodzenie: Harkness, Anglia 1984. Ze względu na pewne podobieństwo do odmiany `Cardinal de Richelie` z pewnością również dostała kardynalska nazwę. George Basil Hume (1923-1999) Kardynał i Benedyktyn. Przez 20 lat stał na czele Episkopatu Anglii i Walii. Inicjator zbliżenia z kościołem anglikańskim. Odznaczony przez Królową Elżbietę II Orderem Zasługi. Odwiedził również Polskę podczas pogrzebu Prymasa Wyszyńskiego.