Dzika róża i odmiany
Dzika róża to roślina z rodziny różowatych występująca na obszarze klimatu umiarkowanego oraz na ciepłych terenach półkuli północnej. Występuje w Europie, Afryce Północnej, w Azji, a także w Australii i Nowej Zelandii. W Polsce jest krzewem pospolitym. Spotkać ją można na miedzach, pod lasem czy przy drogach. Czasami spotkać ja można również w ogrodach. Sadzona bywa dość chętnie w formie żywopłotu lub jako tło dla bardziej szlachetnych róż.
Dzika róża – wygląd
Roślina jest krzewem, a czasami pnączem dorastającym do kilkunastu metrów. Jej gałęzie są silne, mają dość mocne kolce. Liście są ząbkowane i składają się z kilku części. Liście są nagie lub owłosione. Kwiaty są dość skromne. Składają się z kilku płatków. Są pojedyncze lub zebrane w kwiatostany. Owoce są niezbyt duże, wydłużone, purpurowo-czerwone.
Zastosowanie
Dzika róża jest rośliną leczniczą. Jej owoce są składnikiem wielu mieszanek ziołowych. Zawierają witaminy C oraz A, B1, B2, E, K, kwas foliowy, karotenoidy, garbniki, olejki eteryczne, cukry, pektyny. Ma działanie moczopędne, rozkurczające, żółciopędne. Zalecana bywa przy problemach z sercem, wątrobą, nerkami, przewodem pokarmowym.
Poza tym dzika róża używana jest też w kuchni, w kosmetyce i w aromatoterapii. W kuchni z płatków i owoców robione są konfitury, wina, nalewki. Płatki można kandyzować. W kosmetyce i aromatoterapii wykorzystuje się olejek różany otrzymywany z płatków.
Odmiany ze szkółki
Dzika róża– tym mianem określa się też rośliny hodowlane odznaczające się dużą odpornością na różne czynniki w tym mróz czy szkodniki. Przeważnie są bezproblemowe i polecić je można początkującym miłośnikom róż oraz tym wszystkim, którzy róże kochają, a nie mają zbyt dużo czasu na ich pielęgnację. Odmian róż naturalnych jest sporo. Występują w różnych kolorach i mają różną wielkość tak kwiatów jak i krzewów.
Polecane odmiany
Hansa to niezwykle odporna róża krzaczasta. Pochodzi z Holandii. Powstała w 1905 roku. Jest spora, bo dorasta do 2 metrów. Rośnie silnie i jest ekspansywna. Jeśli chodzi o mróz jest niezwykle wytrzymała. Rekomendowana jest do sadzenia w północnej Szwecji. Kwiaty ma spore, różowe i potargane. Kwiaty pojawiają się w bukietach po kilka sztuk. Pachną one intensywnie. Po przekwitnięciu krzew zdobią duże owoce. Róża jest również odporna na choroby. Kwitnie przez cały sezon nieprzerwanie. Poza tym toleruje zacienienie i gorsze gleby. Zastosowania ma wszechstronne w tym na żywopłoty, zadarnianie. Można ją sadzić przy drogach, bo wytrzymuje zasolenie gleby. Z płatków można robić konfitury, a z owoców przetwory.
Kazanlik czyli róża damasceńska. Róża znana jest z tego, że ma bardzo piękny i silny zapach. Charakteryzuje ja silny wzrost. Dorasta do 2 metrów. Jest bardzo łatwa w uprawie. Nie ma specjalnych wymagań glebowych. Na zimno też jest odporna. Wytrzymuje mrozy nawet do 32 stopni. Na choroby również jest odporna. Kwitnie krótko w czerwcu. Czasem powtarza kwitnienie ale już kwiatów jest zdecydowanie mniej. Gdy kwitnie kwiatów jest dużo, bo nawet do dziesięciu na łodydze. Po zakończeniu kwitnienia krzew udekorowany jest małymi owocami. Jej płatki używane są do wyrobu konfitur. Pozyskuje się też z nich bardzo cenny olejek różany wykorzystywany w kosmetyce i aromatoterapii. Płatki pachną nawet po wyschnięciu. Robi się więc z nich pachnące pot-pouri.
Pink Grootendorst to odmiana pochodząca z Holandii. Powstała w 1923 roku. Odmiana ta rośnie w formie krzaczastej. Dorasta do 1,5 metra. Kwiaty są niewielkie, różowe i minimalnie pachnące. Pojawiają się w licznych grupach. Nawet do 15 sztuk. Róża jest wytrzymała na mróz i odporna na choroby. Kwitnie ciągle przez cały sezon. Można ja przycinać, bo dobrze to znosi. Można ją sadzić jako tło dla innych bardziej ozdobnych odmian. Można z niej tworzyć żywopłoty.
Snow Pavement to kolejna dzika róża, a w zasadzie mieszaniec. Pochodzi z Niemiec. Róża jest odporna na warunki siedliskowe w tym na mróz i na choroby. Kwitnie niezawodnie w czerwcu. Kwitnienie powtarza choć kwiatów jest mniej. Kwiaty są biało- różowe i pachnące. Po przekwitnięciu tworzy duże owoce. Sadzić ją można na terenach miejskich i na słabych gruntach oraz przy drogach.
Róże szlachetnych odmian są piękne i chętnie sadzone. Nie wszystkie jednak nadają się do sadzenia na terenach trudnych. Nie zawsze też początkujący ogrodnik sobie z nimi poradzi. Warto wtedy pamiętać, że istnieje ich naturalna krewna- dzika róża i jej odmiany.
Zostaw komentarz