Gloire de Dijon - róże historyczne

GLOIRE de DIJON

2 Komentarzy
0,00 zł

SILNIE PACHNĄCE, ŁOSOSIOWE RÓŻE HISTORYCZNE

Zapytaj o odmianę

Zapytaj o odmianę

Prosimy wypełnić poniższe pola formularza, biuro obsługi klienta skontaktuje się z Państwem najszybciej jak to możliwe.

* Pola wymagane

Anuluj lub 

Rozaria
róża Gloire De Dijon
 

  GLOIRE DE DIJON - pachnące róże historyczne, pnące

cien pod róże

Ta odmiana na zachodzie europy to jedna z najbardziej rozpowszechnionych róż historycznych. Świadczy o tym choćby tytuł historycznej róży świata zdobyty tylko przez kilka przedstawicielek tej grupy roślin. Wcześnie zakwita i kwitnie długo, w klimacie gorącym prawie cały rok gdzie rośnie nawet do 5 metrów. Bardzo rzadko spotykane ułożenie płatków, w kształt jakby pomiętych chusteczek. Upojny i mocny zapach z dodatkiem owocowej nuty (coś pomiędzy cynamonem a dojrzałymi bananami?) dopełnia całości. Jednakowoż kwiaty wrażliwe na deszcz, po ścięciu szybko zasychają i w wazonie nie postoją. Pierwsze kwitnienie najobfitsze, później powtarza do jesieni. Stanowisko raczej pół cieniste, osłonięte i ciepłe gdzie wzrost i kwitnienie będzie lepsze. Podatna na czarną plamistość ale kwitnieniu nie zaszkodzi. Nie lubi niskiego i silnego obcinania. Gołe od dołu pędy można rozkładać poziomo tak, by wypuściła nowe odrosty lub zakryć sadząc przy podstawie krzaka niewysokie róże okrywowe lub rabatowe. By pięknie kwitła wymaga na zimę nie tylko kopczykowania ale potrzebne jest również przygięcie pędów, położenie na ziemi i okrycie słomą, stroiszem itp. zwłaszcza w mroźne a bezśnieżne zimy. W naszych warunkach trudna do prowadzenia róża, wymagająca sporo troski. 

Zastosowanie: przy wysokich ogrodzeniach, murach, ścianach, jako forma kolumnowa.

Synonimy: Glory John, Old Glory

Nagrody: Old Rose Hall of Fame przez World Federation of Rose Societies

Rośliny rodzicielskie: Desprez à Fleur Jaune × Souvenir de la Malmaison. Ponieważ rośliny rodzicielskie są z tak różnych grup wylano morze atramentu czy zakwalifikować Gloire de Dijon do herbatnich róż czepnych czy do róż Noisetta. Ale nie zagłębiając się w niuanse specjalistów z pewnością będzie to pnący mieszaniec herbatni Noisetta.   

Pochodzenie: W Dijon (Francja) w Katedrze św. Benigna jest pochowany ostatni z kujawskiej linii Piastów Władysław Biały (ok.1330-1388) Życiorys miał mocno romantyczny i już przez współczesnych był nazywany Le Roi Lancelot. A było to mniej więcej tak. Po kilku latach szczęśliwego małżeństwa obumarła go żona. Zrozpaczony sprzedaje swe księstwo Gniewkowskie Kazimierzowi Wielkiemu za 1000 florenów i rusza gdzie oczy poniosą. Gościł m.in. w Malborku, Pradze, Jerozolimie i Awinionie, gdzie spotyka się z papieżem Urbanem V. Następnie wstępuje do zakonu Cystersów w Citeaux po czym przenosi się do Benedyktynów w Dijon. Na wieść o śmierci Kazimierza Wielkiego rzuca wszystko i wraca do Polski. Dzięki poparciu kilku rodów wielkopolskich próbuje zbrojnie odzyskać ojcowiznę a nawet jako Piast stara się o koronę Polski. Opanowuje nawet z zaskoczenia kilka zamków w tym Gniewkowo. Jednak w końcu pokonany i opuszczony przez dotychczasowych sojuszników uchodzi z kraju i szuka pomocy u obcych. Po dwóch latach dzięki pomocy brandenburdczyków próbuje ponownie i znowu zdobywa kilka zamków. Epilog konfliktu rozgrywa się pod murami oblężonego przez wojska królewskie zamku w Złotorii. Władysław Biały bierze udział w pojedynku z Bartoszem z Wezemborga i zostaje ranny. Zamek zostaje zdobyty przez wojska polskie. Książę Władysław wraca do klasztoru.

Władysława Białego przedstawił również na jednym ze swych obrazów Jan Matejko. Wystawiony jest w Muzeum Narodowym.

Pod koniec XVII wieku do Dijon przybywa zajmująca się ogrodnictwem rodzina Jacotot. W 1850 jej przedstawiciel Henri Jacotot wyhodowuje słynną różę Gloire de Dijon.

róże historyczne gloire de dijon zalety

róże historyczne gloire de dijon

roże historyczne gloire de dijon

Rozaria
róża Gloire De Dijon
  • 23 zł - przedpłata - płatność z góry
  • 33 zł - pobranie - płatność u kuriera
  • Dostawa Gratis - dla zamówień powyżej 300 zł przy płatności z góry
  • Niezależnie od ilości zakupionych roślin za przesyłkę płacisz tylko raz!
  • Wszystkie rośliny są odpowiednio zabezpieczone na czas transportu i nie grozi im przeschnięcie,
  • Róże wysyłamy tylko kurierem więc są na miejscu w 24h od nadania,
  • Sadzonki róż oznaczamy etykietami co uniemożliwia pomylenie odmian.
  • Wysyłane krzewy róż są najwyższej jakości!

RÓŻE KOPANE Z GRUNTU

Jesienią dostawę zamówionych róż rozpoczynamy jak co roku od połowy października. W pierwszej kolejności realizujemy zamówienia opłacone z góry. Jest to najodpowiedniejszy termin wykopywania i ekspedycji róż ze szkółki. W tym okresie róże tracą ulistnienie, kończą wegetację, zaczynają okres spoczynku. Najlepiej znoszą przesadzanie. Do każdej paczki dołączamy ulotkę zawierającą porady dotyczące sadzenia i pielęgnacji róż. Zaksięgowanie wpłaty potwierdzamy emailem. Również emailem wysyłamy informację o rozpoczęciu realizacji zamówienia i planowanym przybyciu róż. Po odebraniu od nas paczki przez firmę kurierską GLS zwykle na drugi dzień róże są już na miejscu.

Wiosną róże rozpoczynamy wysyłać jak ustąpi zima i mogą już być bezpiecznie wysadzane do gruntu czyli zwykle jest to na przełomie marca/kwietnia. Przez okres zimowy są przechowywane w profesjonalnej chłodni, gdzie róże przechodzą okres spoczynku w temperaturze bliskiej 0 stopni.

róże goły korzeń
róże w doniczce

RÓŻE DONICZKOWE

Odmiany róż rosnące w doniczce zaczynamy sprzedawać od ok. początku maja

Róże pienne są dostępne w doniczkach 3,5 litrowych, pozostałe w doniczkach 2 litrowych.

Róże sprzedawane w pojemnikach można wysadzać do gruntu w dowolnym momencie w ciągu całego sezonu wegetacyjnego.

Niektóre są przycinane przed wysyłką by jeszcze lepiej się rozkrzewiły.

Każda z nich zakwitnie jeszcze w roku zakupu.

NALEŻNOŚĆ ZA ZAMÓWIONE RÓŻE MOŻNA UIŚCIĆ W NASTĘPUJĄCY SPOSÓB:

1. PRZELEW krajowy: przedpłata na nasz rachunek bankowy

Grzegorz Stypuła
ul. Kurowska 36
24-130 Końskowola
Millennium Numer konta: 14 1160 2202 0000 0002 1160 3336
Tytuł przelewu: numer zamówienia lub imię i nazwisko

PRZELEW z zagranicy:

Swift Code: BIGBPLPW

Nr rachunku: PL 14 1160 2202 0000 0002 1160 3336
adres banku: Bank Millennium S.A., ul. Stanisława Żaryna 2A, 02-593 Warszawa

2. PŁATNOŚCI ONLINE przelewy 24

płątności rozaria przez przelewy24

Przelewy24 - profesjonalny i bezpieczny system realizowania płatności, przy pomocy którego w łatwy i szybki sposób można dokonać wpłaty. Zapłata księguje się w kilka minut i za płatność nie jest pobierana żadna dodatkowa opłata.

3. POBRANIE

(tylko na terenie Polski) płatność przy odbiorze paczki doręczającemu ją kurierowi


 

 > - sprawdź koszt dostawy - <

2 Opinie

Kupiłam tę różę wiosną z gołym korzeniem ii posadziłam do dużej donicy .Pięknie ruszyła i urosła na ok 120 cm.Ma jeden pączek więc mam nadzieję podziwiać jej kwiaty już w tym roku ,Listki zdrowe dużo zdrowsza od Souvenir de la Malmaison które ciągle łapią mączniaka ale kwitły pięknie .Mało jest informacji o uprawie tej róży w naszym klimacie prawdopodobnie tak jak Souvenirki zadołuję ją w ziemi i osłonię na zimę .Ale już widzę że donica w przyszłości jej nie wystarczy .Może ktoś ją uprawia to proszę o informację .Z góy dziękuję.
dnia

U MNIE W UBIEGŁYM ROKU PO PROSTU BYŁA .W TYM ROKU NIE TYLKO UROSŁA DO 2 M TO PIĘKNIE KWITŁA .TYLE ZE NIE LUBI PRZECIĄGÓW I CIERPI W CZASIE DŁUGICH UPAŁÓW ALE JAK ZAKWITNIE ZWALA Z NÓG
dnia

Zobacz także

Produkt dodany do Ulubionych