szymon188 – przygoda różana

Strona główna/Róże 2019/szymon188 – przygoda różana
Please wait...

Witam,

Uprawą róż interesuję się od około 10 lat. Początkowo ograniczałem się do zakupu gotowych sadzonek i ich pielęgnacji, lecz z czasem opanowałem również szczepienie odmian szlachetnych na dzikich podkładach. Aktualnie w moim ogrodzie mam 7 stanowisk róż pnących, 4 stanowiska róż wielkokwiatowych oraz po 1 stanowisku róż rabatowych i piennych. W sumie około 100 krzewów w około 40 odmianach takich jak Chopin, Barbara, Ingrid Berman, Madame Izaak Pereire, Virgin, Leonardo da Vinci pink i red, Laguna czy Don Juan.

Jeśli chodzi o pielęgnację bardzo istotne jest odpowiednie zabezpieczenie krzewów na zimę. Ja stosuję kopczykowanie używając dwuletniego kompostu z własnego kompostownika. Przy obecnych łagodnych zimach takie zabezpieczenie jest wystarczające. Pamiętać należy również o cięciach pielęgnacyjnych. Pierwsze cięcie wykonuję zaraz po zakończeniu wegetacji, zazwyczaj w listopadzie. Ostateczne cięcie wykonuję wczesną wiosną. Najczęściej w drugiej połowie marca, uzyskując porządny kształt i kierunek rozrostu.

Stosuję również oprysk ochronny na początku maja przy użyciu preparatu 2w1, jednocześnie chroniący przed szkodnikami i grzybami.

W kolejnych latach chciałbym rozwijać swoją uprawę dokładając kilka krzaków odmian wielkokwiatowych. Przepięknie prezentują się zarówno w naturalnym środowisku jak również w bukietach na wyjątkowe okazje.

Zostaw komentarz