Dorota – pasja do ogrodnictwa

Strona główna/Róże 2020/Dorota – pasja do ogrodnictwa
Please wait...

Dzień dobry.

Wszystkie róże rabatowe oraz pnące znajdują się w moim ogrodzie w Wojsławicach ( województwo lubelskie, powiat chełmski).

Pasją do ogrodnictwa “zaraziłam” się od mojej mamy. To Ona nauczyła mnie jak nazywają się różne rośliny, jak należy postępować i pielęgnować aby pięknie rosły. Już od początku moje serce zdobyły właśnie róże. Róża jest królową kwiatów, gdyż charakteryzuje się różnorodnością barw, odmian i zniewala zapachem. Róża budzi się na wiosnę po zimowej przerwie i zachwyca swoim wyglądem. Kiedy czuje słoneczko i ciepło odżywa by móc rozwijać się i cieszyć oko kolorami wiosny. Patrząc na kwitnące róże czuję wolność…

Moja przygoda z różami kilkanaście lat temu się zaczęła
i muszę przyznać, ze mocno mnie ona wciągnęła.
Różo ach różo jak ja cię bardzo lubię
mój rozum i serce dla ciebie gubię.
Róże pnące są bardzo często przez mnie wybierane
od znanych szkółek ogrodniczych pozyskiwane.
Róże łagodnym i słodkim zapachem się szczycą
największego marudę nawet zachwycą.
Wielu wrażeń estetycznych dostarczają
każda chandrę w mig zwalczają.
Wyjątkowe róże mój ogród zachwycają
swoim pięknem i kolorami zaszczycają.
Wprawienie wszystkich w zachwyt idzie mi z łatwością
a sąsiedzi patrzą z cichą zazdrością.
Różnorodność kolorów zaskakuje
mój zachwyt nad nimi potęguje.

Róże kupowałam i kupuję z różnych źródeł, począwszy od szkółek aż po strony internetowe. Czasami robię zakupy na rozmaitych wystawach ogrodniczych i giełdach. Mam już różne odmiany, które cieszą się szeroką gamą kolorów.
Pielęgnacja róż jest dla mnie dosyć prosta. Przed pierwszymi przymrozkami stosuję kopczykowanie a na wiosnę przycinam stare łodygi. Wszystkie środki ochrony roślin pozyskuję naturalnie między innymi z pokrzywy, krwawnika, skrzypu polnego i piołunu. Jako nawóz stosuję obornik pozyskiwany od zaprzyjaźnionego hodowcy koni oraz krów. W walce z chwastami pomaga mi ….motyka. Tak, tak moi Drodzy najskuteczniejszą metodą tępienia chwastów jest ręczne pielenie.:) Dzięki miłości, którą obdarzam moje róże mogę cieszyć się ich pięknem każdego roku.

Pozdrawiam

Dorota Staińska

Zostaw komentarz