Uprawiamy róże w doniczkach

roze doniczkowe71

róze doniczkoweWiele osób tak bardzo lubi róże, że chcą się cieszyć ich kwiatami we własnym mieszkaniu, a nie tylko w ogrodzie. Dla takich koneserów są przeznaczone róże doniczkowe.

Róże te zaczynają kwitnąć wcześniej, niż ich „krewni” w ogrodzie, a przekwitają później ze względu na fakt, że różom doniczkowym można stworzyć odpowiedni mikroklimat.

Podczas zakupu róży doniczkowej należy uważnie się jej przyjrzeć. Rozwiniętych kwiatów być niewiele, natomiast nierozwiniętych pączków powinno być dużo. Należy także zwrócić uwagę na liście – powinny one być zdrowego, zielonego koloru, bez plam czy uszkodzeń.

Pielęgnacja róż doniczkowych

Róże przed sprzedażą trzymane są w cieplarniach. Dlatego ważne jest, by zaraz po zakupie utrzymać w przybliżeniu taką samą temperaturę, by ułatwić kwiatom aklimatyzację.

Róże z reguły trzyma się na oszklonych balkonach. Można je później wnieść do mieszkania, ale należy unikać rozmieszczania ich w pobliżu baterii i przyrządów grzewczych.

Jeżeli kupiliście róże w doniczce po to, by ozdobić nią kompozycję na tarasie lub w ogrodzie, także nie spieszcie się do wystawiania rośliny na powietrze wiosną. Trzeba poczekać do momentu, aż minie groźba przymrozków, gdyż kwitnąca roślina nie wytrzyma minusowych temperatur.

Miejsce dla nich nie powinno być zacienione. Większość odmian róże jest bardzo światłolubna.

róże na prezent
Po co dawać bukiet ciętych róż, który dość szybko uschnie, skoro można wręczyć żywe róże w doniczce?

roze doniczkowe2
Należy uważnie obserwować, aby ziemia w pojemniku nie była zbyt sucha – przy mieszanych sadzeniach to dość powszechny problem.

 Ponieważ róże sprzedawane są naogół w nieduzych doniczkach, a do zakończenia kwitnięcia nie zaleca się przesadzania roślin, regularnie należy sprawdzać wilgotność ziemi (w małych doniczkach ziemia bardzo szybko wysycha). Ponieważ ważne jest, by w nawilżaniu gleby znaleźć złoty środek, róże należy podlewać po troszku, ale często – żeby nie przelać, ale i żeby nie zasuszyć ziemi.

W połowie maja zaleca się wynieść róże w doniczkach na świeże powietrze. To pozwoli im nabrać sił i umocnić się. Oprócz tego, róża doniczkowa to przepiękna ozdoba ogrodu. Dopełni ona każda kompozycję kwiatową. Jeśli nie macie ogrodu, to róża pięknie spędzi „letni urlop” na balkonie – można także przesadzić ją do skrzynki balkonowej.

róż w pojemnikach
Róże doniczkowe zazwyczaj okresem kwitnięcia wyprzedzają róże ogrodowe o kilka tygodni. Kiedy pogoda nieco się ustabilizuje i zrobi się ciepło, róże doniczkowe obowiązkowo trzeba wystawić na świeże powietrze.

roze doniczkowe4
Jeśli nie macie ogrodu, to róże możecie przesadzić do pojemnika na balkonie. Tu kompozycja złożona z róż w trzech odcieniach oraz roślin towarzyszących bluszczu i kminku.

Róże doniczkowe nawozimy o wiele częściej niż te uprawiane w gruncie. Co 2-3 tygodnie od marca do sierpnia róże doniczkowe należy nawozićużywać do tego celu płynnych nawozów dla roślin doniczkowych, dodając do wody przeznaczonej do podlewania połowę dawki wskazanej na opakowaniu. Zwiędłe kwiaty należy regularnie obcinać – cięcia należy dokonać pod pierwszą parą liści, które znajdują się pod kwiatem.

Po nastaniu chłodów (w październiku) róże doniczkowe należy wnieść z powrotem do pomieszczenia. Od października do marca róże znajdują się w stanie spoczynku  i w tym czasie idealną temperaturą dla nich jest 10–12°С. Po zakończeniu okresu spoczynku róże należy przyciąć i przesadzić, a wkrótce zaczną znowu kwitnąć.

roze doniczkowe61
Jeśli wczesną wiosną kupiliście kwitnącą różę doniczkową, to na początku będzie ona cieszyć wasze oczy w mieszkaniu. Po zakończeniu kwitnięcia należy uciąć roślinę na 1/3 wysokości i przesadzić ja w większą doniczkę.

roze doniczkowe71
Kiedy przymrozki się skończą wystawcie roślinę na świeże powietrze – do ogrodu lub na odkryty balkon. Róża powinna wypuścić nowe pąki i na nowo zakwitnąć.

Większe pojemniki stymulują wzrost systemu korzennego róż, dlatego im większa będzie doniczka tym bardziej róże będą się czuły swobodnie.

12 thoughts on “Uprawiamy róże w doniczkach

 1. WITAM I BŁAGAM O POMOC!!!
  Mam piękną różyczkę donoczkowa od lutego. Do kwietnia miała się wspaniale, ale później pojawiły się problemy z mszycami, które zaatakowały ją w 5 dni i prawie całkowicie zrzucila liście. Próbowałam wszystkiego. Preparatów chemicznych, sama robiłam opryski z czosnku i płynu do naczyń, szykowalam kompost z pokrzywy. Zbierałam biedronki które po godz uciekały. Mszyce znikały na tydzień, a później znowu atakowaly. Nic nie skutkuje. Czy ktoś z Was może podpowiedzieć mi co mam jeszcze zrobić bo zaczyna mi brakować pomysłów co dalej robić. Serce mi pęka jak widzę spadające żółte liście i nowe które pojawiają się na chwilę. Pięknie kwitnie i sama zastanawiam się skąd bierze tyle siły na walkę z intruzem…

 2. Jak nic nie pomaga Decis pomoże ;-) Mszyce są upierdliwe i potrafią nalecieć kilka razy, za każdym razem trzeba je opryskać. Jednak to raczej mało prawdopodobne by w 5 dni mszyce spowodowaly opadnięcie liści, być może jest jeszcze jakaś choroba i dlatego zleciały

 3. wczoraj zobaczyłam w ziemi małe robaczki które przeniosły się także na inne rośliny które stoją w pokoju. Z tego co wyczytałam na różnych forach to muszą być skoczogonki. Pani w centrum ogrodniczym poleciła mi oprysk, ale jak cała reszta nie działa. Może lepy coś pomogą… Im bardziej się staram tym gorzej mi z nimi wychodzi
  . Dziękuję za pomoc.

  1. Jeżeli to takie małe, białe skaczące robaczki to najlepsze co można zrobić to po wypiciu herbaty fusy wyłożyć na ziemię w doniczce. Dodatkowo włożyć kilka przekrojonych ząbków czosnku do ziemi. Zabieg powtórzyć 2-3 razy. Po 7-10 dniach nie będzie śladu. Przetestowałam.

 4. Posiadam ogródek działkowy i tam nie mam większych problemów z różami. Natomiast w domu mam dość spory, niezadaszony balkon i nabrałam wielkiej ochoty, aby i tu hodować ze 2-3 róże w donicach ( dodam, że chcę mieć 1 małą pnącą, i ze 2 np. wielkokwiatowe – nie interesują mnie tzw. róże miniaturki, wyrastające 30 cm nad doniczkę ). I tu dochodzę do sedna mojego pytania. Słońce dochodzi na ten balkon wyłącznie od maja po wrzesień w godzinach od 17 aż do całkowitego zachodu czyli do ok. godz. 20. Jesienią, zimą i wczesną wiosną słońca na balkonie nie ma wcale. Czy mając latem takie popołudniowe, zachodzące słoneczko mogę się w ogóle pokusić o trzymanie tam róż? Czy one będą kwitły mając tak mało słońca? Byłabym wdzięczna za porady osób, które hodowały róże w podobnych warunkach. Dla uzupełnienia dodam, że na czas zimowy donice i tak byłyby wyniesione do zimnej i widnej (bo z oknem) piwnicy.

 5. to własnie róze miniaturowe najłatwiej hodować w pojemnikach bo nie rosną wysokie i nia mają dużych wymagań. Róże pnące czy wielkokwiatowe przyrastają i po 2 metry w jednym sezonie. To potęzna ilość pędów, liści, kwatów które trzeba wykarmić. Nie wystarczy posadzić, trzeba czesto zasilać nawozami mineralnymi najlepiej w płynie bo szybciej działają. Doniczka równiez musi być duza i wysoka, im większa tym wlasciwie lepiej. Można sadzić te róze w pojemniakach ale trzeba koło mnich chodzić.

 6. Witam. Nie bardzo wiem, czy wypowiedz powyżej tyczyła się mojego pytania, ale chyba nie. A jeśli to jednak tak, to nie mogę zataić, że poczułam się urażona. Przecież na samym początku mojej poprzedniej wypowiedzi zaznaczyłam, że nie jestem kompletnym laikiem, mam ogród działkowy, w nim róże i naprawdę wiem jakie rozmiary osiągają rabatówki oraz niewielkie pnące, jak również (zapewniam!) wiem jakich rozmiarów donice są do tego potrzebne… Czyżby pan Irek mnie posądzał, iż zamiaruje je hodować w 5 litrowych doniczkach , tudzież w większych słoiczkach? Wiem również jak się opiekuje takimi różami: nawożenie raczej płynne, ochrona przed chorobami, co ok. 3 lata całkowita wymiana ziemi w donicach. Co się tyczy rozmiarów to większość rabatówek dorasta do 70- 90 cm, a w pnących są odmiany tzw. mini climberów ( np. odmiana Carmen, Eva ) które rosną zasadniczo na 150 do góra 200 cm i są właściwie przeznaczone na uprawy tarasowe. Jestem przekonana, że w wielkiej donicy i z piękną kratką czekającą w pogotowiu na przyrost długich gałązek taka róża chyba czuła by się całkiem dobrze. MOJE PYTANIE DOTYCZYŁO ILOŚCI SŁOŃCA. Ono dociera na mój taras od maja po wrzesień dopiero od godziny 17. Czy takie zachodzące słońce będzie wystarczające? Pozdrawiam i raz jeszcze proszę o odpowiedz na TO KONKRETNE PYTANIE.

  1. Obawiam się, że tyle słońca to za mało. Róże to rośliny światłolubne. Mam taras od południa i tam uprawiam róże wielkokwiatowe od 5 lat. Świetnie się trzymają i pięknie kwitną. Wywołują „opad szczęki” u przechodniów i gości. Moje róże kupiłam w zwykłym sklepie budowlanym po ok. 8 zł/szt.Uprawiam je w mega donicach ok 100 litrów pojemności. Róże nie kwitną w cieniu i chłodzie, obawiam się, że niestety nie będą cieszyć swym wyglądem. Spróbować jednak można, na zasadzie kupić jedną i obserwować- jak będzie rosnąć, to dobrze, jak nie, to przesadzić np. na działkę. Mam nadzieję, że pomogłam. Pozdrawiam.

 7. Dziękuję za poradę. Też mi się wydaje, że słońce latem od godz. 17 to za mało dla róż. Jednak pokusa jest duża i chyba spróbuję z 1-2 donicami- myślałam o gatunkach przeznaczonych do tzw. półcienia. A gdyby się okazało, że słabo rosną, bądź skąpo kwitną, to straty dla nikogo nie będzie żadnej, bo wówczas róże jesienią pojadą na działkę i będą wysadzone do gruntu. W razie czego- odezwę się na jesieni i podzielę się spostrzeżeniami jak radziły sobie róże na moim cienistym tarasie.

 8. Każda róża nawet taka do półcienia potrzebuje minimum 5 godzin nasłonecznienia. Biorąc pod uwagę, że u Pani słoneczko świeci na tarasie od 17 a w najdłuższe letnie dni słońce zachodzi w naszym kraju koło 21, to obawiam się, że to zdecydowanie za mało i róże po prostu zmarnieją. Od biedy można próbować z jakimiś bardzo odpornymi okrywowymi albo krzaczastymi.

 9. Bardzo dobre opracowanie na temat sadzenia róż. Mieszkając w bloku trzeba zdać sobie sprawę z tego, że jesteśmy ograniczeni powierzchnią użytkową do sadzenia czy rozsadzania tych kwiatów. U mnie w mieszkaniu mam 3 rodzaje róż doniczkowych. Nie jest to dużo w przeciwieństwie do tego co można zasadzić na swojej działce lub na balkonie w postaci takiej małej szkółki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>