Dlaczego przemarzają róże

2015-02-27T00:14:03+01:00piątek, 28 grudnia , 2012|Ciekawostki|
Rating: 4.0/5. From 1 vote.
Proszę czekać...
róże zimą

niektóre odmiany róż kwitną aż do zimy

W tytule kryje się pewna nieścisłość, którą już na początku trzeba wyjaśnić. Owszem róże przemarzają ale nie wszystkie. Jest spora grupa róż w naszych warunkach całkowicie odporna na przemarzanie . Należą do nich przede wszystkim róże dzikie, przykładowo rosa rugosa występuje nawet na Kamczatce. W większości odporne są róże historyczne oraz spora ilość róż pnących i okrywowych. Natomiast najbardziej wrażliwe są mieszańce herbatnie (róże wielkokwiatowe). Ta grupa róż ze względu na swe walory jest najbardziej popularna w naszych ogrodach. Niestety ich gorsza zimotrwałość rzutuje negatywnie na ogólne przekonanie o łatwym przemarzaniu róż jako takich.

Bliższy prawdy byłby więc tytuł: DLACZEGO PRZEMARZAJĄ MIESZAŃCE HERBATNIE

Pochodzenie – przede wszystkim
Pochodzenie mieszańców herbatnich jest jednym z głównych powodów słabszej mrozoodporności, ponieważ powstały w wyniku krzyżowania ras róż, których ojczyzną są rejony znacznie od naszego klimatu cieplejsze.

Klimat

Przodkowie naszych mieszańców herbatnich przywędrowali z tak ciepłych rejonów jak Chiny, Egipt czy Francja. Z dużym prawdopodobieństwem możemy mówić, że praojczyzną wszystkich róż są górskie obszary środkowej Azji, dawnej zwane Persją. Pod względem klimatycznym obszary te, znacznie różnią się od naszych warunków. Są bardziej suche o dość specyficznych warunkach. Gdy przychodzi tam zima to prawdziwa zima – sucha a jeżeli mroźna to i bardzo śnieżna. W tamtych rejonach wiosna to prawdziwa wiosna – naprawdę ciepła, wilgotna i słoneczna. I co istotne jeżeli już się pojawi to trwa bez przerwy do lata. Nie ma w tamtym klimacie nawrotów zimy. A te są bardzo niebezpieczne dla naszych róż i nie tylko róż. To właśnie nawroty mroźnej zimy rozhartowują sadzonki. I łatwiej wtedy przemarzają.

Wiatry

Innym powodem przemarzania róż są silne, mroźne wiatry, które często występują u nas w zimie. Róże potrafią nam znieść duże spadki temperatury, ale te wiatry są dla nich zabójcze.

Nawożenie

Przyczyną przemarzania może być nawet niewłaściwe nawożenie. Przed nadejściem zimy róże muszą zakończyć wzrost a pędy zdrewnieć. Wtedy są bardziej odporne na mróz. Aby im to umożliwić nawożenie azotowe powinniśmy stosować nie później niż do końca lipca. Dobre rezultaty daje również jesienne nawożenie potasowe i fosforowe.

Zabezpieczenie

Oczywiście nie jest aż tak strasznie. Mieszańce herbatnie przemarzają ale tylko opuszczone i samotne. Są skuteczne sposoby by ich zabezpieczyć przed przemarznięciem. By cieszyć się ich pięknem musimy więc poświęcić im trochę naszej uwagi.

Rating: 4.0/5. From 1 vote.
Proszę czekać...

3 komentarze

  1. Viola 21 marca 2013 w 07:58 - Odpowiedz

    napewno cenna uwaga na temat prawidlowego nawozenia przed zima – napewno przyda sie na przyszly rok!

  2. slawek z R 5 listopada 2013 w 18:31 - Odpowiedz

    dobrze byłoby znać lub może jast znany temat -profilaktyka przeciw chorobom róż jakie i kiedy opryski bo wiadomo jak choroba zaatakuje to problem. może szew ROZARIA poda “recepte’w katalogu ja jestem zainteresowany inni chyba też różyczki nasze nabyte ze szkólki dobrze by się miały.pozdrawiam

  3. Grzegorz Stypuła 6 listopada 2013 w 21:51 - Odpowiedz

    wstępnie opisałem już na blogu dwa najgroźniejsze choróbska trapiące nasze róże z podaniem preparatów.
    Jakie preparaty użyć można można sprawdzić na podstronie:
    rozaria.pl/pielegnacja-roz

Zostaw komentarz

64 + = 72